Bitcoin Ajandası

NFT Pazar Yeri Sorunsalı
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. NFT Pazar Yeri Sorunsalı

NFT Pazar Yeri Sorunsalı

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

NFT platformunda alım satımın kalbinin attığı yerdir açıklamasını NFT Pazar yeri için yapsak çok yerinde bir ifadede bulunmuş oluruz. NFT’lere yatırım sürecinde pazar yerlerinin önemi büyüktür. 

Pazar yerlerinden bahsederken karşımıza NFT market gibi ibareler de çıkabilir. Bu durumda bahsedilenin, NFT pazar yeri olduğundan emin olabilirsiniz. Şimdi konumuzu başlıklar altında açıklamaya başlayabiliriz.

Bir NFT Pazar Yeri Seçme Süreci Nasıl Olur?

Bir NFT Pazar Yeri Seçme Süreci Nasıl Olur?
Bir NFT Pazar Yeri Seçme Süreci Nasıl Olur?

NFT, son zamanda popülerliğini ilan etti ve dünya genelinde birçok kullanıcı, Elon Musk gibi ünlülerce yapılan tanıtımdan sonra sanat ve müzik alanlarında bazı koleksiyon parçalarının viral hale gelmesi sonrasında NFT platformuna daha anlamlı bakmaya başladı.

NFT’nin piyasa değerinin 2 yıl içinde tam 10 kat arttığını söylememiz mümkündür. NFT pazarı, dijital varlıkların müşterilerin ihtiyaçlarına göre platformun pazar yerlerinde satılmasına imkan tanır.

NFT pazar yeri seçiminde satılacak NFT’nin o pazar yerine uygun olup olmaması önemlidir. Bu durum, doğru alıcının bulunması ve satışın sağlıklı yapılması için de şarttır. NFT alışverişi sırasında iyi bir pazar yeri araştırmasının gerektiğini kesinlikle söylemeliyiz. Bu pazar yerlerinden bahsetmeyi faydalı görüyoruz.

En İyi NFT Pazar Yeri

Sanatçıların NFT tabanlı sanat eserlerini satabilecekleri ve aktif alıcılarla koleksiyonerlerin bir blok zinciri girişi yöntemiyle sahip olabileceği bir alan olan NFT pazarı, benzersiz özellikte dijital jetonlar oluşturmasıyla öne çıkar. Oluşturulan jetonların platformun dolabında ya da dijital cüzdanında muhafaza edilir.

NFT çalışma sisteminde çok fazla enerji tüketimi söz konusu olduğu için NFT’lerin çevreye zarar verme özelliği endişeleri de beraberinde getirmiştir.

Damla olarak bilinen zamanlı çevrim içi satışlarda CO2 yayan büyük işleme makinelerinin ağları, yüksek enerji maliyetiyle öne çıkan Ethereum blok zincirinde yer alır. Ethereum platformu üzerinde sadece tek baskılı bir sanat eseri satmak, 1 saatlik bir uçuşa denk gelen bir karbon ayak izine sahip bulunur.

NFT’de en iyi pazar yerleri arasında öne çıkanları belirterek kısaca açıklamaya çalışalım:

OpenSea

NFT pazar yeri genelde eBay’i konumundadır. Hemen hemen her platformdan dijital sanat küratörlüğü yapıp satışta bulunmalarıyla bilinirler. NFT’lerin ve NFT koleksiyonlarının ön ödeme olmadan doğrudan platform üzerinde basma imkanı mevcuttur.

Rarible

Rarible, OpenSea’ye benzemekle birlikte en büyük farkı, gas ücretlerinin önceden ödenmesidir. Rarible’ın platformda kullanılabilen kendi yönetişim belirteci olarak bilinen RARI bulunur.

SuperRare

SuperRare, özel bir NFT platformu olarak öne çıkar. Piyasada listelenmek için bir başvuruda bulunmak ve kabul edilmek şartı vardır.

Foundation

Foundation’de bir başvuru göndermek yerine, bir Foundation üreticisi tarafından davet almak gerekmektedir. Sağlıklı bir Twitter takipçisi olanlar, takipçilerinden oy isteyerek platformda yer almaya çalışabilir.

Illust Space

Illust Space, AR olarak bilinen artırılmış gerçeklik sanatında uzmanlık elde etmiş bir NFT ajansıdır. Illust Space, imzalı AR maskesi NFT’leri n üretiminde rapçi MF DOOM ile iş birliği yapmasıyla tanındı.

Nifty Gateway

Winklevoss kardeşlerin sahibi olduğu pazar yeri olarak bilinir. NFT’leri, herkesin toplaması için kolay erişilebilir bir hale getirmeyi hedefliyor. Ancak platform içinde para basmak istendiğinde bir başvuru göndermek gerekiyor.

MakersPlace

Sanatçıların dijital kreasyonlarının özgün ve benzersiz sürümlerini blok zincir teknolojisi üzerinden koruyup satmalarına izin vermek amacıyla kuruldu.

Valuables by Cent

Valuables by Cent, blok zinciri üzerindeki tweetleri token haline getirir. Herhangi bir tweete teklif vermek mümkündür. Teklif, tweet yazarınca kabul edildikten sonra Valuables by Cent, Twitter’ın imzasıyla birlikte ERC-721 belirteci olarak NFT’yi oluşturacaktır.

Dapper Labs

NFT’deki en eskiler arasında yer alan Dapper Labs; Cryptokitties, NBA Top Shot ve Cheeze Wizards gibi blok zinciri tabanı olan oyunlarıyla bilinir. Ancak artık Flow isimli kendi blok zincirinde çalışma gösteriyor.

Screensaver

Screensaver, Ethereum Layer 2 zincir Polygon üzerine kurulmuş olan ilk dijital pazar yeri özelliğini taşır. Polygon’un avantajı, basım ve teklif verme maliyetinin hemen hemen hiç bulunmamasıdır. Ethereum’un mevcut PoW sisteminin çevresel etkisi konusunda endişelenenler için Polygon, Ethereum ana ağından çok daha az enerji kullanan PoS üzerinde çalışır.

NFT’lere Yatırım Yapmak

NFT'lere Yatırım Yapmak
NFT’lere Yatırım Yapmak

NFT Pazar yeri benzersiz özelliklere sahip bulunan dijital varlıklar olarak öne çıkar. Bunun yanında NFT’ler, fungible’a ait bulunmaları sebebiyle diğer kripto belirteçlerden farklılık taşırlar. Fungible tokenler , blockchain platformunda yer alan başka kripto tokenler gibi benzer ayrıntıları taşıdığı için değiştirilebilir ve aktarılabilir konumdadır.

Fungible tokenler küçük birimlere bölünebilirken NFT’ler benzersiz özellikleriyle bu konuda onlardan ayrılır. NFT’lerde yer alan bilgiler, şeffaf ve NFT’lerin azlığını kanıtlayan benzersiz işlevlere sahip bulunur. NFT’lerin sanat ve oyun alanında kullanılması da ilgi çekicidir. NFT’de, güçlü sahiplik hakları, üst seviyede güvenlik ve değişmezlik özellikleri öne çıkar.

NFT’lere yatırım, gelişen kripto dünyası içinde son birkaç yıldır öne çıkmaya başlamıştır. Kripto paralardan daha farklı bir işleyişi bulunan NFT’ler, dijital ekonomi platformlarında yer almak isteyen kullanıcıları fazlasıyla heyecanlandırdı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir