Bitcoin Ajandası

NFT Pazarı OpenSea Kübalı Sanatçılara Yasak Getirdi!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. NFT Pazarı OpenSea Kübalı Sanatçılara Yasak Getirdi!

NFT Pazarı OpenSea Kübalı Sanatçılara Yasak Getirdi!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Dünyaca ünlü NFT pazar yeri OpenSea, Küba’daki sanatçılar için ABD yasağı uyguladı. Üstelik yasak koyulan sanatçılar arasında, NFT alanında yakinen tanınan Havanalı Gabriel Guerra Bianchini ve Fabrica de Arte Cubano gibi isimler de bulunuyor.

ABD Yaptırımlarından Ötürü OpenSea’yı Kullanmaları Yasaklandı

ABD Yaptırımlarından Ötürü OpenSea’yı Kullanmaları Yasaklandı
ABD Yaptırımlarından Ötürü OpenSea’yı Kullanmaları Yasaklandı

Konuyla alakalı önemli açıklamalarda bulunan şirket sözcüsü, ABD tarafından getirilen yaptırımlara bağlı kalmak zorunda olduklarını belirtti. Bununla beraber şirket tarafından sunulan hizmetlerin, ABD’nin yaptırım uyguladığı kişilerin, yaptırım uygulanan bölgelerde yaşamını sürdürenlerin ya da hizmetlerin OpenSea’yı kullanmalarını açık bir şekilde yasakladığını da ekledi.

Elde edilen bilgilere şimdiye kadar 30 Kübalı sanatçının NFT pazarına erişimi engellendi.

Bilindiği üzere son dönemlerde “nftcubaart” isimli bir Twitter kullanıcısı, uzun zamandır eserlerinin söz konusu NFT Pazar yerinde görüntülenemediğini ifade ediyordu. Bununla beraber hesapların devre dışı bırakılmasına karşın cüzdanlara ve NFT varlıklarına hala erişim sağlanabiliyor.

Bulut Hizmetlere de Erişim Engellendi

Diğer yandan son zamanlarda Küba’da yaşayan pek çok insan ABD tarafından sunulan internet hizmetlerinden de faydalanamamaya başladı. Ayrıca hizmet kesintisi yaşanan teknolojilere bulut hizmetleri de dahil edildi.

Kübalılar gibi Rusya ve İran’daki insanlar için de yaptırım uygulanıyor. Hatırlanacağı üzere son yıllarda bu gibi ülkelerde yaşanan pek çok olay sebebiyle kripto para borsalarına ve cüzdan sağlayıcılarına erişim engellenmişti.  

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir