Bitcoin Ajandası

NFT Piyasasının Düşüşü Sürüyor! Piyasada Son Durum Ne?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. NFT Piyasasının Düşüşü Sürüyor! Piyasada Son Durum Ne?

NFT Piyasasının Düşüşü Sürüyor! Piyasada Son Durum Ne?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
14 0

Son boğa sezonunda gözde blok zinciri ürünü olarak karşımıza çıkan NFT piyasasında işlem hacmi her geçen gün düşüş göstermeye devam ediyor.

Blok zinciri veri şirketlerine göre NFT pazarlarındaki işlem hacimleri her gün biraz daha gerileme kaydediyor. Veriler bu gerilemenin en büyük nedeni olarak NFT piyasasına olan ilginin azalmasına işaret ediyor.

NFT Piyasasına Yönelik İlgi Azalıyor

NFT Piyasasına Yönelik İlgi Azalıyor
NFT Piyasasına Yönelik İlgi Azalıyor

NFT sektörü son zamanlarda borç verme ve ticaret alanındaki ilginin azalması nedeniyle kritik bir darbe aldı. Bu alanda öncü koleksiyonlardan biri olan CyrptoPunks’ın satış yönündeki işlem hacmi son 1 ay içerisinde yüzde 50 düşüş yaşarken, Bored Ape Yatch Club’ın satışlarıyla yüzde 42 oranında gerileme kaydetti. NFT’lerin ortalama satış fiyatlarında da yüzde 20 düşüş gözlemlendi.

Bu düşüşün bir nedeni olarak sahneye sıfır serbestlik ve token sunarak teşvik edilen Blur Token gösterildi. Fakat bu token de son dönemlerde değer kaybıyla karşı karşıya kaldı ve arka planda yer alan NFT’lere yönelik talebi azaltmış oldu.

Araştırmacı şirket DappRadar’a NFT’lerde yaşanan bu düşüş, işlem hacmine de yansıdı. 24 Temmuz haftasına ait verilerde NFT işlem hacmi 3 hafta öncesine kıyasla yüzde 68 gerileme göstererek 57,5 milyon dolara kadar gerilediği gözlemlendi.

Diğer yandan birçok analist, piyasada daha fazla düşüş meydana gelmeyeceğini düşünüyor. Bununla beraber likiditenin azaldığını da ifade ediyor. İkinci çeyreklik dönemde NFT işlem hacminde meydana gelen yüzde 38’lik gerileme, piyasadaki zorluğun bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Bütün bu veriler, NFT alanının şimdilerde zorlu bir süreçten geçtiğini ve ilerleyen dönemlerde nasıl bir yol alacağını yakından takip etmek gerektiğine işaret ediyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir