Bitcoin Ajandası

NFT Pratik Kullanımları
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. NFT Pratik Kullanımları

NFT Pratik Kullanımları

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Daha çok sanat eserlerinin dijitalleştirilmiş halinin satışıyla öne çıkan NFT’ler, farklı kullanım alanlarını da açık bir durumda bulunuyor. NFT’leri merak edip araştıranlar, kapsadığı alanı ve NFT pratik kullanımları üzerine sorularına cevap arıyor.

NFT’lerin bugünkü popülerliğinin gelecekte nasıl bir görünüm vereceğiyle ilgili bir tespit yapmanın zorluğu yanında NFT pratik kullanımları üzerine bilgiler aktarmaya çalışacağız.

NFT Pratik Kullanımları ve Genel Durumu

NFT Pratik Kullanımları ve Genel Durumu
NFT Pratik Kullanımları ve Genel Durumu

Dijital dünyanın özellikle son yıllarda yaygınlık kazanması NFT kavramını da popüler hale getirdi. NFT ortamındaki işleyiş, klasik kripto para işleyişine benzemediği için de daha çok merak konusu oldu. Çünkü NFT, bir kripto para birimi değil, somut bir nesnenin dijital dünyaya yansıtılarak ticaretinin yapılması esasına dayanan bir platform özelliği taşıyor.

NFT  pratik kullanımları şimdilik sanat, finans, koleksiyonluk ve oyun alanları olarak açıklanabilir. Bunun yanında menkul ve gayirmenkul değerdeki varlıkların ve lojistik alanlarının da ileride NFT’nin pratik kullanımları arasında yer alabileceği tahmin edilebilir.

NFT Ticareti Sağlıklı Mı?

NFT platformu içinde alım satım yapmanın şartları sağlandıktan sonra başlanan ticaretin sağlıklı yürümesi için NFT yatırımcısının dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunuyor.

Sadece NFT ortamına girmekle sonuç alınmayacağını tahmin etmek zor görünmüyor. Elbette pek çok finans ortamı gibi NFT platformu içinde de bazı risk ve tehlikeler bulunabiliyor. Örneğin; sahte sanat eseri NFT’leri, değeri sistemli bir müzayede sonucunda şişirilmiş olan değersiz eserler gibi öne çıkan NFT tuzakları, yatırımcıları avlamaya çalışıyor.

NFT pratik kullanımları konusu incelenirken NFT ortamının öne çıkan özelliklerini yok sayamayız. Ünü olan pek çok sanatçının NFT’de eserlerini satışa çıkarması, yüklü miktarda satış fiyatı üzerinden bir NFT ticaretinin oluşması, NFT yatırımlarına ilgiyi çekmeyi başardı

Her yeni ticari platformun gelişme aşamasında gösterdiği atılımlar NFT için de geçerli bulunuyor. NFT atılımları NFT’nin pratik kullanımlarını da etkiliyor.

NFT ticaretinin sağlığı, biraz da kullanıcıların izleyeceği stratejiyle belirleniyor. NFT’nin patrik kullanımları üzerine öne çıkan bilgileri aktarmaya devam edelim.

NFT’nin Öne Çıkan Yanı

NFT denildiğinde en önemli özelliğinin değiştirilemeyen ve benzemeyen yanı olduğunu söyleyebiliriz. NFT eserinin eşsizliği ve benzemezliği bu ortamın öne çıkan en önemli özelliği konumundadır.

NFT platformu içinde satılan tweetleri, saçma diye tanımlanabilecek videoları görünce NFT’nin sadece bir sanat platformu olduğunu söylemek yanlış olacaktır. NFT için, alım satım çılgınlığının dijital dünya içinde kurumsallaştırılması çalışılmasıdır denebilir.

Normal hayat içinde hiçbir değer ifade etmeyen bir nesnenin NFT içinde ticari ürün haline getirilmesi, alım satım çılgınlığının yansıması olarak görülebilir. Bu açıdan NFT ticaretini, klasik kripto para alım satımlarıyla kıyaslamak doğru bir sonuca götürmeyecektir.

NFT Pratik Kullanımları Gelecekte Nasıl Olur?

NFT Pratik Kullanımları Gelecekte Nasıl Olur?
NFT Pratik Kullanımları Gelecekte Nasıl Olur?

Günümüzde her şeyin dijitalleşme eğilimi gösterdiğini görebiliyoruz. Bu dijitalleşme serüveninden en fazla nasibini alansa kripto dünyası oluyor. Son 1 yıldır yaygınlaşma gösteren NFT de ilgi çekmeye devam ediyor.

NFT’ye giriş yapanların, şüpheli bakanların ve yeni girmeyi düşünenlerin ortak sorusu ise NFT’nin pratik kullanımları gelecekte nasıl olacak şeklindedir. Şu an için sanat eserlerinin ve normalde bir değeri olmayacak ürünlerin koleksiyonu üzerine dayalı olan NFT, ileride daha da yaygınlaşacaksa bu nasıl olacak?

Dijitalleşmenin bu kadar öne çıktığı bir çağda NFT de gelişimini buna bağlı olarak sürdürecektir. NFT pratik kullanımları çeşitlilik göstererek yaygınlaşacak diye bir tahminde bulunmak zor olmayacaktır. Ancak bu NFT yatırımına teşvik olarak algılanmamalıdır.

NFT yatırımı, geleneksel yatırımlarda olduğu gibi iyi bir pazar araştırması ister. Ancak bu kripto paranın değerini incelemek gibi bir araştırma olamayacaktır. Çünkü ortada, sahibi tarafından fiyatı belirlenmiş olan bir ürün bulunur. Piyasa ederi nedir, sorusu her zaman işe yaramayabilir.

NFT Yaygınlaşma Sebebi

NFT platformunun çalışma prensibine bakıldığında herhangi bir nesnenin dijital dünyada karşılıklı hale getirilmesinin öne çıktığı görülür. Tabii bu nesne, bir sanat eseri gibi gerçek dünyada değeri olan bir nesne özelliği taşıyabileceği gibi saçma bir video ya da sosyal medya paylaşımının özelliğini de taşıyabilir.

Yazımızda çılgınlığa dönüştürülen alım satım vurgusu yapmamızın nedeni de gerçek hayatta hiçbir değer taşımayan nesnelerin değerli hale getirilerek satış unsuru yapılmalarıdır. İşte NFT’de bu çılgınlığın kurumsal hale getirilmesi olarak düşünülebilir.

Dijital Ürün Sahibi Olmak

Dijital dünya içindeki çılgınlık, ticari boyut kazandığında bir platformun bunu değerlendirmek istemesi de anlaşılabilir. NFT’nin pratik kullanımları üzerine bilgi aktarırken platformun içinde önemli eserlerin bulunduğunu da belirtmeliyiz.

NFT’nin öne çıkan ve popülerleşen özelliği içinde bir eserin dijital haline sahip olmak cazip midir, değil midir sorusu akla gelebilir. Ancak bunu bir şüphe konusu etmeyen NFT yatırımcıları çeşitli pazar yerleri içinde alım satımlarına devam ediyor. 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir