Bitcoin Ajandası

O NFT Projesinin Geliri TODEV’e Bağışlandı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. O NFT Projesinin Geliri TODEV’e Bağışlandı!

O NFT Projesinin Geliri TODEV’e Bağışlandı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

İGA tarafından Türkiye Otistiklere Destek ve Eğitim Vakfı (TODEV) ile Upfilts ortaklığında hazırlamış olduğu “Hayaller Dijitale Dönüşüyor – Tuvalden Piksele” isimli bir NFT projesi hazırlanarak kamuoyuna duyuruldu. Proje dahilinde otizmli çocuklar havalimanının erişilebilir hizmetlerini tecrübe etme şansı yakalayabilecek. Üstelik NFT satışlarıyla elde edilen gelir de TODEV’e bağışlanacak.

Her İki Kurumu Bir Araya Getiren NFT Projesi Dikkat Çekti!

Her İki Kurumu Bir Araya Getiren NFT Projesi Dikkat Çekti!
Her İki Kurumu Bir Araya Getiren NFT Projesi Dikkat Çekti!

İstanbul Havalimanı’nın işletmecisi olan İGA’nın, otizmli bireylerin toplumda daha iyi anlaşılabilmesini sağlamak amacıyla çalışmalarına başladığı Hayaller Dijitale Dönüşüyor – Tuvalden Piksele NFT Projesi, TODEV’in de sağlamış olduğu destekle 2021 Kasım döneminde hayata geçirildi.

Bu proje dahilinde otizmli çocuklardan hayal ettikleri seyahati resmetmeleri istendi. Çocuklar tarafından resmedilen bu hayali seyahat daha sonrasında SparkAR türünden dijital bir platforma aktarıldı. Çocukların çizimleri esnasında anlattıklarında da yola çıkarak 2 ve 3 boyutlu tasarım programlarının yardımıyla bu hayaller animasyon ve görsel efektlerle güçlendirildi. Böylelikle hareketli bir hale getirilerek zenginleştirilen çizimlerin, AR teknolojisi üzerinden kullanıcıların kendi sosyal medya hesaplarında deneyimlenmesine imkan tanındı.

Büyük bir özveriyle hazırlanan projenin son aşamasına gelindiğinde değiştirilemez token kopyaları oluşturuldu. Resimlerin her birinin satış maliyeti bin dolar olurken, elde edilen tüm gelir de Türkiye Otistiklere Destek ve Eğitim Vakfına bağışlandı.

İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Kadir Samsunlu konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamalarında projeye dahil olan çocukların gözlerindeki ışığın, erişilebilirlik adına kendilerince attıkları adımın ne denli doğru ve önemli olduğunu gösterdiğini belirtti. Üstelik çocukların hayal dünyasının bu türden bir teknolojiyle bir araya getirilmesinin de onları daha iyi anlamaya yardımcı olabileceğini ekledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir