Bitcoin Ajandası

NFT Sanat İlişkisi Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. NFT Sanat İlişkisi Nedir?

NFT Sanat İlişkisi Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Kripto paraları incelerken blockhain altyapısı, merkeziyetsiz işleyiş ve kimlik doğrulama gibi kavramlarla çok sık karşılaştık. Yazımızda NFT’den bahsederken NFT sanat ilişkisi üzerinde duracağız.

NFT sanat ilişkisinin nasıl ve olumlu olumsuz sonuçlarının neler olduğunu aktarırken haberlere konu olan ünlülerin NFT’de yer almasını da değerlendirmeye çalışacağız. Başlayalım…

NFT Sanat İlişkisi ve Yansımaları

NFT Sanat İlişkisi ve Yansımaları
NFT Sanat İlişkisi ve Yansımaları

NFT platformunun özellikle 2020 yılı itibariyle ilgi görmeye başladığı fark edildi. Ünlü sanatçıların platforma dahil olması ve bazı tanınmış isimlerin platform içinde satışlar yapması, bu ilginin oluşmasında büyük pay sahibi oldu.

Yüklü meblağda sanat satışlarının NFT içinde olduğu dikkate alındığında NFT sanat ilişkisi üzerine konuşmak gereksinimi ortaya çıkıyor. NFT sanat ilişkisi üzerine neler söylenebilir?

Haberlere konu olan dijital sanat eseri satışlarından bahsedip milyonluk ticaret üzerinde durmak istemiyoruz. Çünkü NFT takipçileri zaten durumdan haberdar.

NFT’nin, bir ürünün dijital yansıması esasına dayalı olarak çalıştığını görüyoruz. Fakat bunun sadece bir sanat eseri olmayacağını da özelikle belirtmeliyiz. Konuyu ayrıntılarıyla aktarmayı faydalı görüyoruz.

NFT’de Her Şey Sanat Eseri Mi?

NFT sanat ilişkisi üzerinde dururken platformda alım satımı yapılan şeylerin hepsinin sanat değeri taşıdığını söyleyemeyiz. Bir sosyal medya gönderisinin, konusu bile olmayan saçma bir videonun satışa çıkarıldığı düşünüldüğünde bu durum daha iyi anlaşılacaktır.

Sanatçıların, eserlerine iyi bir pazar olarak değerlendirebildikleri NFT, dijital alım satım heyecanını yansıtmasıyla öne çıkar. Bu durum sanatçı için maddi anlamda kârlılığı beraberinde getirirken üretkenlik ve sanat kriterleri konusunda olumlu bir sonuç getirmesine şüpheli bakılabilir.

NFT ortamında sanat hassasiyetinden daha çok elde etme kaygısının öne çıktığı görüldüğünde sanat üretkenliğine olumlu bir yansımadan bahsetmek kolay olmayabilir. Bu durum da NFT sanat ilişkisi üzerine bilgi verebilir.

Sanat Ne İçin?

Sanat Ne İçin?
Sanat Ne İçin?

Sanat tartışmalarında sanat sanat için mi, sanat toplum için mi gibi klasik bir soru geride kalırken NFT sanatı bozar mı ya da NFT çıktı sanatın tadı kaçtı, gibi yorumlar da yapılabiliyor. Peki durum gerçekten böyle mi?

Sanat eserlerinin dijital hale getirilmeleriyle NFT ortamında ticaretinin yapılması, elbette olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Müzayedelerin dijital hali de sanat için zarar verecek bir durum değildir.

Bir ressamın, yazarın ve müzisyenin eserlerini paraya çevirerek geçimini sürdürmesi ve zenginlik sağlamaya çalışması gayet anlaşılabilir bir olgudur. NFT, ticari anlamda kazanç sağlamayı sanatçılara sunarken pek çok sanatseverin de dijital sanat eseri kavramını kabul etmesini beraberinde getirmiştir.

NFT’nin Sanata ve Sanatçıya Etkisi

NFT sanat ilişkisi üzerinde dururken sanatçının, eserini NFT ortamında kâra geçirmesi ve sonraki satışlardan da komisyon elde etmesi gerçeği olumlu bir gelişmedir.

NFT’nin sanat üzerindeki etkisinden bahsetmek gerektiğindeyse bu durumun estetik kaygıyı ve sanat eserindeki anlam arayışını azaltması tehlikesi de ileride ortaya çıkabilecektir.

Klasik yöntemlerin getirdiği kazançtan çok daha fazla kazancın NFT’den elde edilmesi, sanata da ticari boyut katabilecek, bu da sanatı olumsuz etkileyebilecektir. Ancak şu an bununla ilgili en iyi gösterge, birkaç yıl içinde belli olacaktır.

Sanat Dışı NFT

Sanat Dışı NFT
Sanat Dışı NFT

NFT ortamında her şeyin sanat olmadığını, bir sosyal medya gönderisinin dahi alıcı bulabildiğini belirtmiştik. Bu yanıyla NFT’nin sanat dışı ticari özelliği de ağır basmaktadır.

Asıl NFT’yi tehlikeli hale getiren de dijitalleştirilmiş her şeyin ticaretine açık olma özelliğidir. Elde etme heyecanıyla yola çıkılan NFT ticaretinin olumlu etkilerini beklemek pek sağlıklı olmayacaktır.

Para bağlanan NFT’nin nasıl bir özellik gösterdiği NFT yatırımlarında çokça ihmal edilen konular arasında yer alır. Öncelikle bir NFT yatırımında kısa vadede kâr beklemek doğru olmayacaktır.

Anlık yükseliş ve düşüş özelliği bulunan kripto paralardan daha fazla riski de zaman zaman NFT platformu içinde görebilmekteyiz. NFT içindeki sahte eserler, sistemli bir şekilde fiyatı artırılıp satılmaya çalışılan gerçek değeri düşük eserler gibi tuzaklar NFT’nin tehlikeleri arasında yer alır.

Ünlü Sanatçıların NFT’ye Girmesi

NFT ortamında ünlü sanatçıların pazar yerlerinde eserlerini açık artırmayla satmaya çalışması gibi haberleri çokça okuduk. Ülkemizden de NFT’ye ilgi duyan ve burada satış yapan ünlü isimlerin olduğunu biliyoruz.

Ünlü isimlerin NFT’de yer alması, NFT’ye giriş yapma oranını artırırken yatırım konusunda da teşvik edici olabiliyor. Ancak yazımızda vurgulamaya çalıştığımız elde etme hissine daha çok hitap etmesiyle öne çıkan NFT’de bu durum, karar belirleyici olmamalıdır.

Bir ünlü ismin NFT’de bulunması, NFT için de bir reklam unsuru olabilirken platformun risksiz ya da çok kârlı olduğu anlamına gelmemelidir.

Her yatırım gibi dijital yatırımlar içinde öne çıkmaya başlayan NFT’de de iyi düşünülerek adım atılmalıdır. NFT ortamının bugünkü popülerliği, yeni kullanıcılar için heyecan unsuru olabiliyor. Bu da araştırmadan yapılan alımlara sebebiyet veriyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir