Bitcoin Ajandası

NFT Tembel Darphane Nedir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. NFT/Token
 4. »
 5. NFT Tembel Darphane Nedir?

NFT Tembel Darphane Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
1710 0

Blok zinciri endüstrisinde git gide daha çok popülerliğini kazanan ve yenilikçi fikir olan NFT tembel para darphanesi uygulamasını bu kısımda daha detaylı değerlendireceğiz. Ancak bu konuda detaylandırma yapmadan öncesinde darphanenin ne olduğu hakkında soru işaretlerini ortadan kaldırmalıyız.

NFT Tembel Darphane Öncesinde Darphaneyi Anlamak

NFT Tembel Darphane Öncesinde Darphaneyi Anlamak
NFT Tembel Darphane Öncesinde Darphaneyi Anlamak

NFT tembel darphane konusu ile ilgilenen herkes kripto madenciliği operasyonunu kavramakta daha iyi olacaktır. Blok zinciri bağlamında darphane için basım bilgilerini doğrulamak, yeni bir blok zinciri oluşturmak ve zincirdeki verileri kaydetmek diyebiliriz.

Örneğin; Bitcoin zincirine yeni bir blok ekleme işlemi içerisinde sistem yeni bir blok basımı daha gerçekleştirir. Bir NFT’nin oluşturulması bir basım işleminden oluşur. Teknik ayrıntıya girmeden bir darphane sürecini şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Akıllı sözleşme tasarımı: NFT’lerin basımı için bu akıllı sözleşmenin yapılması gerekir. Bu işlemi tamamlamak için bir blok zinciri geliştiricisi olmak şart değildir. NFT Pazar yerinde hazır akıllı sözleşmelerle karşılaşabilirsiniz.
 • İşlem ücretleri: Blok zinciri hakkında detaylı bilgiye sahipseniz bir ödeme yapmanız gerekir. Bu gaz ücreti olarak geçer. Sisteme yeni bilgilerin yazılması için kullanılır. Orijinal para basma süreci için gerçek adımlar bunlardır.
 • NFT’lerin satılması: NFT’lerin basım süreci sonunda istenilen pazar yerinde satış yapılabilir. Unutulmaması gereken şudur ki Pazar yeri sayısı artıyor ve her biri farklı biri para basma teklifiyle geliyor.

Yukarıda bahsedilen kısa bilgiler para basma prosedürü hakkında genel bir bakış açısı kazandırır. Aşağıda verilen bilgilerle detaylandırılacak tembel para basma stratejisi ile ana nedenler daha iyi kavranabilecektir.

NFT Tembel Darphane Başarısı

NFT tembel darphanesi öncesinde Ethereum ağında daha önceden herhangi bir işlem yaptınız mı? Eğer cevabınız bu soruya evet ise sistemde yüksek gaz ücretleri ile karşılaşmaya alışkın olabilirsiniz. Bu durumu daha basite indirirsek eğer ağda bir sorun olduğu için işlem maliyetleri Ethereum’da çok yüksektir ve bu bir tıkanıklığa neden olur. Bu gibi durumlarda da aşırı maliyetler söz konusu olabilir.

Dünya kapsamında ETH 2.0’da önemli derecede maliyet düşüşü beklenirken Ethereum için para basmak daha pahalı olmaya devam ediyor. Bir yıldan daha fazla bir sürenin sonunda ise Ethreum yükseltmeye tekrar uğrayabilecek olduğunu iddia etti ve yarısını da tamamlayarak Pazar çözümü arayışına girdi.

Bunlara göre NFT Pazar nişi için tembel para basma fikri üzerinden konsepti bir kez daha üç adımda gözlemleyelim:

 • Akıllı sözleşme tasarımı: Geleneksel para basma yöntemine benzer olarak tembel para basma da akıllı sözleşmeye ihtiyaç duyar. Sadece birkaç NFT pazarı bu yöntemin fikrini denemeye ve benimsemeye çalışıyor.
 • İşlem ücretler: NFT’lerin özel anahtarla imzalanmasından sonra bu stratejiyi kullanma durumunda herhangi bir gaz ödemesi gerçekleştirilemez.
 • NFT’lerin satın alımı: NFT’lerinizi satın alan herkes için geçerli olan bir durumdur. Satış fiyatı ile darphane maliyetleri ödenmek zorunda kalınır.

Herhangi bir gaz ücreti ödeme gerçekleştirme uygulaması yapılmadan başka nasıl Ethereum zincirine bilgi eklenebilir? Tahmin edileceği üzere cevap basittir.

İlk NFT para basma işlemi net olarak bir yanılsamadır. Tembel para basma işlemi devreye girdiğinde Pazar yerinde sadece satış amacı için NFT temsili oluşturulur.

Yanıltmak üzere düzenlenen bu mekanizma, pazar yerlerinden tembel para basmaya uygun olmak üzere bir neden olarak oluşturulmuştur. Bir kişi cömert miktarda NFT’leri ücretsiz basmak için izin verir gibi gözükebilir ancak durum böyle değildir.

Yüksek Gaz Ücretlerine Ne Yapılabilir?

NFT tembel darphane arkasında başarıyı kavrayabilmek için üretilen işleri satmak için çalışan yeni dijital sanatçıları düşünebilirsiniz. Ancak bu durum sektör içerisinde daha önceden bağlantı olmadığından ve Pazarlama kampanyalarından sınırlı fon bulunması nedeniyle NFT’leri satmak zor olabilir.

Sanatçılar bu kısımda daha fazla sanat eserini NFT koleksiyonu olarak basmaya başlar. Ethereum’da para basma 100 dolara mal olurken göz önüne alındığında para basmanın ne kadar riskli olduğunu görmek daha kolaylaşır. Ancak gün sonuna bakıldığında NFT’ler üzerinden satış işlemi yapan bütün sanatçılar sonunda mali bir kayıpla karşılaşır.

Oluşan bu mekanizma sanatçıları bu işten vazgeçirebilir hatta NFT pazarından tamamen çıkış yapmalarını sağlayabilir. Bu durumda NFT tembel para darphanesi ile basma işlemine teşvik sağlamak için finansal kayıp olasılığını ortadan kaldırır. Ancak bu çözüm maliyet olarak kesin çözüm mü tartışılır.

Arz ve Talep Meselesi

Yüksek Gaz Ücretlerine Ne Yapılabilir?
Yüksek Gaz Ücretlerine Ne Yapılabilir?

Sonuç olarak bakarsak, bir kişi NFT’leri düşük bir fiyatta, örneğin 10$’a datanlar olarak değerlendirirsek son satın alma işleminden pahalı olabileceğini hatırlaması gerekir. Herkes NFT’leri ücretsiz olarak basabilecği izlenimi oluşturur. Ancak bu durumda da bir maliyet söz konusudur. Alıcıların yüksek gaz ücretleri ödemeye zorlamak da NFT satışlarını azaltabilir.  

Geleneksel darphane satıcılar için giriş engeli ekler. Mekanizma tam olarak ters etki göstermeye başlar. Arzı sınırlandırmak ve talebe yönelik teşvik sağlamak için fiyatlar yukarı itiliyorsa, bu durumda bir paradoks oluşabilir. NFT tembel darphane ise bu durumda daha az alıcı ile piyasada arz fazlasına yol açar ve fiyatları aşağı iter.

Tembel Para Basımı Hakkında Son Düşünceler

NFT dünyasında NFT tembel darphane sistemine göre geleneksel ve tembel para basma operasyonlarında ana ayrıntılar analiz edilir. Bu basım tekniğinin Ethereum için kötü şöhretli gaz ücreti sorununa nasıl heyecan verici bir çözüm olarak davrandığı da şeffaf bir görünüm kazanır.

Bununla beraber tembel para basma işleminde oluşan sorunlara nasıl çözüm bulduğunu anlamak oldukça kolaydır.

NFT piyasasına NFT tembel darphaneye göre arz-talep dengeleri doğrultusunda bozulmalarla mücadele ederek engellemek için gaz ücretlerinde önemli bir indirim beklenir. Tembel para basımı, daha düşük maliyetlerle uzun vadede hayatta kalabilir. Ancak sadece yeni NFT pazarında devamlılık sağlamak için riskli olabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir