Bitcoin Ajandası

NFT Ticaret Kartlarının Belirsiz Geleceği
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. NFT Ticaret Kartlarının Belirsiz Geleceği

NFT Ticaret Kartlarının Belirsiz Geleceği

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
15 0

NFT ticaret kartları daha çok NFT oyunları içinde kendini belli etmesiyle öne çıkıyor. NFT’lerin, sanal oyunlar içinde ciddi bir etkisinin oluştuğunu yakından görüyoruz. Bu süreç için de NFT ticaret kartları kavramı da ortaya çıkmaya başladı.

NFT ticaret kartları üzerine bilgi vermeye başlarken bu kartların, satın alana ne kazandırdığı konusunda da merak edilenleri açıklamaya çalışalım. Hadi başlayalım…

NFT Ticaret Kartları Satın Alana Ne Kazandırır?

NFT Ticaret Kartları Satın Alana Ne Kazandırır?
NFT Ticaret Kartları Satın Alana Ne Kazandırır?

Blok zinciri üzerinde Ethereum tabanlı bir NFT ticaret kartı oluşturulur. NFT sahibi, dijital ticaret kartının tapusuna sahip durumdadır. Kartın değeri arttığında NFT sahibinin de onu kârla satması mümkündür.

Dijital ticaret kart oyununun temelinde kartların kendisi bulunur. Bu ticaret kartlarının NFT’ler şeklinde temsil edilmesi söz konusudur. Bu açıdan kartlar, NFT’ler için çok iyi bir tercih olarak görülebilir. Çünkü değiştirilemez jetonların hemen hemen bütün temel özelliklerini karşılamasıyla bilinirler. Aynı zamanda benzersizlikten nadirliğe kadar bir NFT’nin tüm özelliklerini temsil ederek oyuncuların bu türdeki NFT oyunlarına ilgi göstermesini sağlar.

Genellikle bir dijital ticaret kart oyunu, nadir olma durumuna göre destansı, efsanevi ve normal şeklinde farklı türlerdeki kartlarla doldurulur. Nadirliğe bağlı bir durumla bu kartların oyun içinde ya da ayrı bir NFT pazarı üzerinde satılma, satın alınma ve takas edilme imkanı bulunur. Bu kart tabanlı NFT’lerin değeri, nadirlik durumlarına göre belirlenir. Oyun içi varlıklar üzerinden para kazanmayı sağlayan bu yeni yöntem, oyunun daha fazla oynanması konusunda oyuncuları teşvik ederek ticaret kartı oyununun piyasa değerini yükseltmiştir.

İnsanlar Neden NFT Alma İhtiyacı Duyar?

Son iki yıl içinde NFT ticaret kartları kendini iyiden iyiye kabul ettirerek dijital ekonomi dünyası içinde kendine has bir yer edinen NFT’lere ilginin azalmadan sürdüğünü söyleyebiliriz. Peki insanlar neden NFT alma ihtiyacı duyar?

NFT’yi, bir objenin dijitalleştirilmiş ve benzersizlikle birlikte değişmezlik özelliğini kazanmış hali, şeklinde açıklamamız mümkündür. NFT’lerin yaygınlık kazanmasının, sanat eserlerinin dijital olarak satılması sonucunda olduğunu söyleyebiliriz. Haberlere konu olacak satışların yaşandığı platformda, bu eserlerin sanatçılarına kazandırdığı meblağlar, NFT’lerin sanat camiası içinde ciddi bir ilgi görmesini de beraberinde getirdi.

Sanatçılarla birlikte hayranları ve sıradan dijital ekonomi platform kullanıcıları da NFT’ye dahil olunca platformun bugünkü görünümü ortaya çıkmaya başladı. 

NFT almak, ilk başta elde etme isteğiyle açıklanabilir ancak bu alımda kâr beklentisi de kendini belli edecektir. Bir tweetin 3 milyon dolara alıcı bulduğu platformda bazen kârdan ziyade çılgınlık da öne çıkabilmektedir. NFT’yi besleyen de hem kâr kazanma hem de çılgınlığa dayanan alımlardır.

NFT’de Sahtecilik Mümkün Mü?

NFT ticaret kartları ile benzersizlik ve değişmezlik özelliğiyle güven vererek kripto dünyası içinde dikkat çeken NFT ortamında da bazı tehlikeler ve riskler de söz konusudur. NFT dünyasında sahte eserlerin ve usulsüz açık artırmaların olması muhtemeldir. Peki bu durumlara karşı nasıl bir tedbir almak gerekir?

NFT ortamında bir eserin doğrulamasını yapmak mümkündür ancak buna rağmen platformda çok sayıda sahte eser de bulunur. Serseri bir mayın gibi NFT kullanıcılarını tehdit eden bu eserlere karşı çok dikkatli olmak, muhtemel bir zararı önleyecektir.

Sahte eserlerin yanında değerinden çok fazlaya açık artırmayla satılan NFT’ler de platform içinde tehlike oluşturur. Sistemli bir şekilde açık artırma ile fiyatı çok yükseltilen bir NFT’nin, alıcıya fahiş fiyatla satılması için bir düzenek kurulması yöntemi de bulunmaktadır. Bu gibi durumlara karşı NFT alıcısının çok iyi bir araştırma yaparak alım kararı vermesi gerekmektedir.

Hemen hemen her dijital ekonomi platformu içinde belli başlı risk ve tehlikeler bulunmaktadır. Örneğin kripto para sistemleri içinde yakın zamanda yaşananlar kolay unutulur türden değildir. Türlü vurgunlar ve dolandırıcılıklar, kripto yatırımcılarını fazlasıyla korkutmuştur. Peki bu durumun NFT’yi olumsuz etkilemesi söz konusu olabilir mi? Gelin şimdi bu sorunun yanıtının peşine düşelim…

Kripto Para Vurgunları NFT’yi Etkiler mi?

Kripto Para Vurgunları NFT'yi Etkiler mi?
Kripto Para Vurgunları NFT’yi Etkiler mi?

Kripto para dünyasının popülerlik kazanmasıyla birlikte bu dünya içinde art niyetli kişiler de bulunmaya başlamıştır. Kripto dünyası değerlerini kullanarak dolandırıcılık ve daha ileri boyutta vurgunlar yaptıkları gözlemlenmiştir. Şu an için NFT, kripto paradaki gibi bir durumla karşılaşmamıştır. Ancak kripto paradaki vurgunların NFT’ye etkisinden bahsetmek mümkün müdür? Bu soru hayli merak edilmektedir.

NFT’nin, kripto para mantığıyla çalışmadığı bilinmektedir. Dijitallik kazanmış bir objenin alım satımı üzerine dayanan platformda obje alım satımı üzerinden ticaret yapılır. Kripto paradaki işleyiş ise dolandırıcılık ve vurgunculuğa karşı daha fazla hareket olanağı tanımaktadır. NFT ve kripto para çalışma ve işleyiş prensiplerinin farklılığını bilenler NFT’ye karşı güvensizlik hissetmiyor ancak NFT’ye yeni dahil olmaya çalışanların zihni karışabilmektedir. Bu durum da dolaylı da olsa NFT’ye olumsuz yansımaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir