Bitcoin Ajandası

NFT Tuzak mı?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. NFT Tuzak mı?

NFT Tuzak mı?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
15 0

NFT’nin öne çıkması özellikle 2020 yılı itibariyle başladı. NFT tuzak mı sorusunu sormaya giden süreç de NFT’nin yaygınlık kazanmasıyla kendini belli etmeye başladı. Özellikle sanat dünyasının NFT platformu üzerinden satış yapma imkanına sahip olması, NFT’nin popülerliğini de beraberinde getirdi. NFT’de yer alan tuzakları ve kullanıcıların dikkat etmesi gerekenleri yazımız içinde aktarmaya çalışacağız.

NFT Tuzak mı? Yoksa Geleceğin Hazinesi mi?

NFT Tuzak mı? Yoksa Geleceğin Hazinesi mi?
NFT Tuzak mı? Yoksa Geleceğin Hazinesi mi?

NFT tuzak mı sorusuna cevap ararken aktaracağımız bilgilerin bir yatırım önerisi taşımadığını özellikle belirtmek isteriz. Platform hakkında bilgilendirme ve uyarma esasını öne aldığımız yazımızda NFT’de kullanıcıları bekleyen tuzak ve tehlikeleri vurgulamaya çalışacağız.

NFT’nin yaygınlık kazanmasında, platformun değiştirilemez ve benzemezlik özelliğinin payı oldukça büyüktür. Dijitalleştirilmiş bir nesnenin NFT ortamında yer alması, ilk başta heyecan verici bir durumdu. Platformun öne çıkan yanı da bir NFT’nin orijinal oluşu ve başka bir NFT’ye benzememesiydi.

İşte burada kullanıcılar için çok keyifli alışverişler başlayabilecek, ciddi kazanımlar da kendini belli edecek gibi görünüyordu. Bu durum kısmen sağlandı. Attığı tweeti satışa çıkarandan, yaptığı çizim üzerinden NFT oluşturan ve saçma olarak tanımlanabilecek bir video görüntüsünün NFT’ye çevrilerek para kazanılmasına kadar bir dijital alışveriş çılgınlığı kendini çok geçmeden belli etti.

NFT tuzak mı, sorusu da NFT’nin kazandığı yaygınlık içinde kendini belli etmeye başladı. Çünkü platformu suistimal edenler de ortaya çıkmaya başlamıştı. Sahte ve kopya NFT’ler ve sistemli müzayedelerle değeri, oldukça şişirilen gerçek dışı NFT eserleri platformda büyük bir tehlike oluşturmaya başladı. 

NFT tuzakların yanında NFT’yi geleceğin alışveriş ortamı olarak yorumlayanlar da çıktı. Sadece belirli nesnelerin değil, her şeyin dijital şekilde alınıp satılabileceğini iddia edenler, NFT platformunu geleceği parlayan yıldızı olarak ifade etmeye başladı.

NFT’nin ileride nasıl bir aşamaya kavuşacağını zamanla anlayacağımızdan NFT’ye yüklenen büyük anlamlar için daha erken olduğu kanaatindeyiz. Peki NFT ortamında yer alan tuzaklar kendini daha çok hangi kısımda belli ediyor? Şimdi buna cevap arayalım.

Tuzak NFT’lerin Hangi Kısmında?

Tuzak NFT’lerin Hangi Kısmında?
Tuzak NFT’lerin Hangi Kısmında?

Yaygınlık kazanarak popüler hale gelen, ünlü sanatçıların art arda dahil olması ve eserlerini satışa çıkarmasıyla haberlere konu olan NFT platformundaki tuzaklar daha çok kendini nasıl belli ediyor?

Popülerliğine karşın, sağduyulu dijital yatırımcıların herhangi bir araştırma ve inceleme yapmadan dahil olmak istemediği NFT platformunda yer alan tuzakların ne olduğu merak ediliyor.

NFT ortamının öne çıkan özelliği, benzemezlik ve değişmezlik unsurlarıdır. İfadesi kolay ama patriği zor olan benzemezlik ve değişmezlik özelliğine rağmen NFT platformu üzerinde birçok kopya ve sahte eser bulunabilmekte ve alıcıların satın alma iştahını kabartabilmektedir. İşte asıl tehlike burada kendini belli ediyor.

NFT’de sahte ve kopya eserlerin gittikçe çoğalmasına karşın platformun bu durumu önleyici mekanizması çalışmaz bir görüntü vermektedir. Burada alıcının, satıcıya güvenmesi seçeneği dışında çok fazla bir imkan bulunmamaktadır.

NFT ortamında sistemli bir müzayede ile bir ekibin değersiz bir NFT’nin fiyatını artırarak müzayedeye dahil olan habersiz yatırımcıya hazırladığı tuzaklar da meşhurdur. Müzayedeyle ucuza aldığını düşündüğü bir eseri, aslında fahiş bir fiyatla alan yatırımcı, bu NFT’yi satmaya çalıştığında ödediği ücretin çeyreğini bile karşılayamama tehlikesiyle baş başa kalacaktır.

Unutmayın ki NFT ortamında alışveriş yapmak heyecanlı da olsa kullanıcıları bekleyen sayısız risk ve tehlike bulunmaktadır. Böyle bir durumdan zarar görmemek içinse bazı tedbirler almak gerekmektedir. NFT ortamında yaygın olan tuzaklara düşmemek ve zarara uğramamak için neler yapılması gerektiğini ayrıca incelemeyi faydalı buluyoruz.

NFT’nin tuzak olup olmamasının ardından https://bitcoinajandasi.com/nft-yatirim-gorusleri/ blogumuzdan faydalanabilirsiniz.

NFT Tuzağına Kapılmamak İçin Neler Yapılmalı?

NFT’nin kurucuların dahi baş etmekte zorlandığı tuzaklara karşı NFT yatırımcı ve kullanıcılarının çok dikkatli olması gerekmektedir.

Sahte, kopya NFT’ler, kullanıcı hesabından NFT çalınması gibi NFT tuzak ve dolandırıcılıkları, platform içinde yaygın olarak bulunmaktadır. Bu tuzak ve dolandırıcılıklar karşısında mağdur duruma düşmemek için NFT ortamında yer alanların dikkatli olup tedbirli davranması büyük önem taşır.

Alınacak bir NFT eserinde doğrulama zorluğuyla karşılaşılması da NFT ortamındaki alışveriş açıklarından biridir. Satıcı güvenirliğinden emin olmak, NFT eserinin orijinalliğini teyit edebilmek, NFT alışverişini heyecanla yapmak yerine düşünüp araştırma sonrasında uygulamak gibi yöntemlerle NFT ortamında yer alan tuzaklara karşı mücadele edilebilir.

NFT’de yer alan tuzakların yanında üzerinde özellikle çalışılmış dolandırıcılık yöntemleri de NFT kullanıcılarını korkutabilmektedir. Bir NFT hesabının çalınması, hesaptaki eserlerin satışa çıkarılması, daha önce elde edilmiş kazançların kaybedilmesi gibi tehlikeler bu durumda ortaya çıkabilmektedir.

NFT hesabının sağlıklı, bilinçli kullanımı, kullanıcı ya da yatırımcı bilgisayarının güvenli olması ve yatırım kararının iyi bir araştırma sonunda alınması gibi davranışlar NFT ortamındaki tuzak ve dolandırıcılıklara maruz kalmanın önüne geçebilecektir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir