Bitcoin Ajandası

NFT Yatırım Görüşleri
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. NFT Yatırım Görüşleri

NFT Yatırım Görüşleri

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

NFT yatırım görüşleri, son yıllarda popüler olarak öne çıkan platformu merak edenler için ilgi konusu oluyor. Hem mevcut kullanıcılar hem de NFT’ye dahil olmak isteyenler için analistlerin yatırım görüşleri önem kazanıyor.

Ünlü isimlerin NFT’ye dahil olmasıyla burada gerçekleştirdikleri satışlar sonucunda popülerlik kazanan NFT yatırım görüşleri içinde genel bir tespit yapılamadığı görülürken analizlerin çoğu uyarı niteliği taşıyor.

NFT yatırım görüşleriyle ilgili aktaracağımız bilgiler bir yatırım önerisi olmayıp bilgilendirme esasını güdecektir. Yazımızda NFT hakkında öne çıkanları da başlıklar altında yansıtmaya çalışacağız.

NFT Yatırım Görüşleri ve NFT Ticaretine Giriş

NFT Yatırım Görüşleri ve NFT Ticaretine Giriş
NFT Yatırım Görüşleri ve NFT Ticaretine Giriş

NFT yatırım görüşleri üzerine genel geçer bilgilerden bahsetmemiz mümkün görünmüyor. Ancak NFT’ye karşı analistlerin genel yorumu kısa sürede sonuç almayı beklemenin yanlış olacağı ve kazancın garanti olmadığı şeklindedir.

NFT platformuna kripto paralara yapılan analiz gibi bir analizi yapmak kolay değildir. Bu tarz analizlere de çok itibar edilmemelidir. Çünkü NFT’deki pazar yerlerinde yapılan ticarete konu olan eser ve ürünlerle ilgili genel bir piyasa yorumu yapmak doğru olmayacaktır.

NFT ticaretine giriş yaparken kâr durumunun araştırılması normaldir ancak kripto para alışverişindeki gibi bir durumdan bahsetmek mümkün değildir. NFT’nin ilgi görmesindeki en büyük pay, insanda var olan bir şeyi elde etme hazzı üzerine kuruludur desek yeridir.

Alım satımı yapılan sanat eserleri hariç hiçbir değeri bulunmaması gereken bir sosyal medya gönderisinin ya da saçma bir videonun ticaret konusu olduğu düşünüldüğünde NFT’nin elde etme heyecanını tetiklemeye yönelik olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yatırım mı Yoksa Sahip Olma Heyecanı mı?

NFT’lerin daha çok sanat dünyasında yer alan eserlerin dijitalleştirilmesi sonucu satış mecrası bulmasıyla öne çıktığını gördük. Ünlü sanatçıların eserlerini yüklü meblağlar karşılığında satıp para kazandığı bir ortam olması sebebiyle de haberlerin çokça konusu oldu NFT platformu.

NFT yatırım görüşleri içinde NFT’leri öne çıkaran etkenlerin yanında gerçekte devam eden işleyiş hakkında bilgi vermeyi de önemli buluyoruz. Kripto paraların piyasa analizini yapabilmek grafikler üzerinden mümkünken NFT ortamında ürün alım satımının öne çıkması sebebiyle bunun kolay olmadığı kolaylıkla tahmin edilebilir.

NFT’nin bir yatırım için uygun bir platform olup olmadığıyla ilgili genel bir yargıda bulunmak yerine platformun işleyişinden bahsetmeyi uygun buluyoruz. NFT’de sanat eserlerinin dijital halinin alım satımının yapılması, isminden bahsedilmesini daha da kolaylaştırdı. Ancak bu durum, platformun sıradan bir kullanıcı için çok kârlı olduğu anlamına gelmiyor.

Sanatçıların şu ana kadar elde ettikleri satış başarılarıyla gündeme gelen NFT, orijinal eserlerin alım satımından, eser sahibi olan sanatçıya komisyon hakkı tanımasıyla da biliniyor. Kopya ve sahte eserlerin, sistemli bir fiyat artışıyla satılan ama gerçekte değeri olmayan NFT’lerin de bulunduğu platform, aynı zamanda dolandırıcıların tuzaklarına da açık konumda bulunuyor.

NFT mi Kripto Para mı?

NFT’ler ile kripto paraları kıyaslamak elbette doğru bir fikir vermeyebilir. Ancak NFT yatırım görüşleri üzerinde dururken bu hatırlatmayı yapmalıyız. Evet, kripto paralardaki anlık yükseliş ve düşüşler benzeri tepkileri NFT’de hemen görmek mümkün olamayabilir ve NFT var olan bir nesnenin dijitalleştirilmiş hali olarak öne çıkar.

Bir NFT alımı yapılırken NFT’nin cinsi de ayrı bir açıklamadı. Örneğin bir resim tablosunun NFT’si olduğu gibi bir filmin de NFT’si bulunabilir. Bunların değerleri de duruma göre değişiklik gösterebilir. Bir fiyat ortalamasından bahsetmek mümkün değildir.

Önce de belirttiğimiz gibi NFT’de öne çıkan yapı, insanın sahip olma ve elde etme isteği üzerine kuruludur. Bu da NFT’yi ayakta tutup popülerliğini devam ettirir.

NFT yatırım görüşleri içinde en öne çıkan uyarı, bir NFT alındıktan sonra ondan kısa vadede kâr beklemenin doğru olmadığıdır. Peki kazancın garanti olmadığı bir NFT neden alınır? Şimdi bu soruya cevap arayalım.

NFT Neden Alınır?

NFT Neden Alınır?
NFT Neden Alınır?

Kârlılık garantisi olmayan bir ürünü almak geleneksel piyasalar içinde zarar etmek olarak açıklanır. Ancak bir NFT’nin kısa vadede getirisinin olmadığını bilerek satın almak NFT alımı yapmak olarak ifade edilir. Şaşırmayın, çünkü dijital dünyada bir çılgınlık haline dönen NFT’de bunlar gayet normal gelişmelerdir.

NFT yatırım görüşleri üzerinde dururken genel birkaç uyarı dışında izlenmesi gereken yöntem hakkında bir şey söylemek gerektiğinde iyi düşünerek yatırım adımı atılması gerektiği vurgulanabilir.

NFT’lerin genel çıkışı, dijitalleştirilmiş ürün ya da eseri elde etme eğilimi üzerine olurken bunun bir çılgınlığa dönüşmesi de kaçınılmaz olacaktı. Şu anda kâr durumuna dikkat edilmeden NFT alımları yapılıyorsa bu durumun bir furya haline dönmesinin sonucudur diyebiliriz. Ek olarak ünlü bir ismin satışa çıkardığı NFT’ye sahip olma heyecanı da bu platformdaki hareketliliği oluşturmaktadır. Bu ticaret sağlıklı mıdır, işte buna bir cevap aramak gerekir.

NFT Pişmanlığı Olur mu?

Henüz NFT ile ilgili konuşulmayan konu bu yatırımdan duyulan pişmanlıktır. Genelde zarar durumu ortaya çıkmadan kimsenin kolay kolay pişman olmayacağı düşünülebilir.

Geleneksel ticarette de zarar ortaya çıktığında pişmanlık kendini belli ederken NFT platformunda da bunun olması kaçınılmazdır ancak bir NFT’ye sahip olmanın verdiği heyecan bu pişmanlığı bir süre erteleyebilir.

NFT yatırım görüşleri üzerine kurduğumuz yazımızda en önemli vurgumuz bir NFT Pazar yerinde alım yapmadan önce çokça düşünmek ve öyle karar vermek gerektiğidir. Aksi durumda alımdan sonra yapılan düşüncenin yararı olmayacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir