Bitcoin Ajandası

NFT'ler Fiyatları Şişiren Kara Para Aklamalardan Muzdarip!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. NFT’ler Fiyatları Şişiren Kara Para Aklamalardan Muzdarip!

NFT’ler Fiyatları Şişiren Kara Para Aklamalardan Muzdarip!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
1694 0

Blockchain analitik platformu Chainalysis’ten çarşamba günü yayınlanan bir raporda, “önemli miktarda yıkama ticareti ve bir miktar fiyatları şişiren kara para aklama” gerçekleştiği ve bu şüpheli akışların en azından bir kısmının, büyüyen kripto para piyasasının bir alt sektörü olan ultra-sıcak NFT’ler aracılığıyla gerçekleştiği bulundu.

NFT fiyatları şişiren kara para alım ve satımı için en büyük pazar yeri olan Open Sea, ocak ayında 4,9 milyar dolarlık işlem hacmiyle şimdiye kadarki en iyi ayını yaşayarak, genel pazarın tam olarak ne kadarının meşru olduğuna dair en az birkaç soruyu gündeme getirdiği için Chainalysis verileri geliyor.

Kripto piyasasının birçok gözlemcisi, piyasanın, tüccarların değerini şişirmek için bir satışın her iki tarafını da aldığı bir uygulama olan yıkama ticareti gibi fiyat manipülatif uygulamalardan rahatsız olduğunu önermek ve hatta belirtmek için hızlı davrandı.

Firmanın araştırma direktörü Kim Grauer’e göre, yıkama ticareti ve fiyatları şişiren kara para aklama “blok zincirinde izlenmesi son derece kolay” olduğunu kanıtlıyor.

Fiyatları Şişiren Kara Para Aklamalardan Duyulan Rahatsızlık

Fiyatları Şişiren Kara Para Aklamalardan Duyulan Rahatsızlık
Fiyatları Şişiren Kara Para Aklamalardan Duyulan Rahatsızlık

Wash ticareti genellikle bir varlığın talebini ve altta yatan fiyatı artırır ve bazı NFT işlemlerinde giderek daha fazla atıfta bulunulmaktadır. Uygulama, az bir çabayla takma adla ücretsiz olarak oluşturulabilen cüzdan adreslerini içeren kripto pazarlarında yaygın olabilir.

Geleneksel menkul kıymetler ve vadeli işlem enstrümanları için yıkama ticareti yasa dışı olsa da gelişmekte olan NFT hareketi içinde aktif olarak uygulanmamaktadır. Bazen, kelimenin tam anlamıyla bir platformun ödül modeline programlanır.

Geçen ay Decrypt , daha yeni bir Ethereum ( ETH -USD ) tabanlı NFT platformu olan LookRare’in, yıkama ticareti sayesinde ticaret hacminde büyük bir artış gördüğünü bildirdi. Buna , sadece iki işlemde 100 milyon dolarlık dudak uçuklatan ticaret hacmi için satılan bir Meebits NFT de dahildi .

Ancak Chainalysis tarafından sunulan veriler, uygulamanın bazen çabaya bile değmediğini gösteriyor. Grauer, Yahoo Finance’e verdiği demeçte, “Genel olarak [yıkama ticaretinin] NFT alanında yapılacak çekici bir şey olmadığını gördük” dedi.

Alım satımın ne kadar kolay izlenebildiğinin yanı sıra Grauer, NFT alım satımı için yüksek işlem maliyetlerine (yani Ethereum gas ücretleri) dikkat çekti.

Birden fazla NFT pazarındaki alıcı ve satıcı örneğine bakıldığında, çalışma, yüksek derecede güven ile alışılmış yıkama tüccarları olarak sınıflandırılabileceğini varsaydıkları 252 tüccarın karlılığını izledi.

Bu tüccarların her biri, kendi kendini finanse eden cüzdan adresleri arasında, yani satıcıların adresi veya satış adresini finanse eden adres tarafından finanse edilenler arasında en az 25 kez NFT işlemleri gerçekleştirdi. Çalışma, bu alışılmış yıkayıcılardan yalnızca 110’unun kâr ettiğini, diğer 152’sinin ise para kaybettiğini buldu. Bununla birlikte, karlı yıkama tüccarları hala çok iyi durumda.

Rapora göre, 110 karlı yıkama tüccarı toplu olarak yaklaşık 8,9 milyon dolar kazandı ve bu da diğer 152 alışılmış yıkama tüccarının yaptığı 416.984 dolarlık zararı gölgede bıraktı.7

Kripto Varlıklarındaki Kara Para Aklamayı İzlemek

Grauer, “Gaz için harcanan maliyet, izlenebilirlik ve biri yemi yemediği sürece ödeme yapılmaması riski nedeniyle, yıkama ticaretini suçluların para kazanmaları için etkili veya güvenilir bir yol olarak görmüyoruz” dedi.

Yahoo Finance’in daha önce bildirdiği gibi, kripto varlıklarındaki fiyatları şişiren kara para aklamayı izlemek, devlet tarafından verilen fiat para birimlerinden çok daha kolaydır. Çalışma, yasadışı cüzdan adreslerinden NFT pazar yerlerine gönderilen kripto para birimlerindeki değerin 2021’de 1,4 milyon dolara ulaştığını buldu.

Daha fazla yatırımcı NFT’lere ilgi gösterdikçe suç muhtemelen artacaktır. Bununla birlikte, bu miktarlar nispeten küçüktür: Chainalysis daha önce, aynı dönemde NFT pazarlarına giden toplam 44,2 milyar dolarlık para üzerinden 8,6 milyar dolarlık yasadışı fonun aklandığını tespit etti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir