Bitcoin Ajandası

NFT'ler Neden Blockchain Kullanıyor?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. NFT’ler Neden Blockchain Kullanıyor?

NFT’ler Neden Blockchain Kullanıyor?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Kripto paraların çeşitliliği şaşkınlık verirken özellikle son 1 yıldır etkinliğini artıran NFT’ler de ilgi konusu oluyor. NFT’lerle ilgili pek çok konu merak edilirken güvenlik durumu da sorgulanabiliyor. Güvenlik durumunda da akla gelen ilk bağlantılı soru ise NFT’ler neden blockchain kullanıyor?

NFT platformlarının çalışma prensibi, kullanıcılara vaat ettiği ortam hizmetleri ve somut olarak kazandırdıkları araştırıldığında çıkan sonuçlar NFT’ye dahil olmayı hızlandıracak cinsten olmayabiliyor. NFT’ler neden blockhain altyapısından yararlanır, sorusuna cevap vereceğimiz yazımızda NFT’lerin öne çıkan özellikleri ve kullanıcıların eğilimlerinden de bahsetmeye çalışacağız.

NFT’ler Neden Blockchain Altyapısını Tercih Ediyor?

NFT’ler Neden Blockhain Altyapısını Tercih Ediyor?
NFT’ler Neden Blockhain Altyapısını Tercih Ediyor?

Blockchain, dijital dünyanın içinde öne çıkan en önemli unsur, dijital platformların çalışma prensipleridir. Bu çalışma sisteminin sorunsuz olması için kullanılan altyapının güçlü ve sorunlara kapalı durumda olması gerekir.

Bir dijital ekonomik platformun güvenlik zafiyetine uğramaması, herhangi bir siber saldırıya karşı güçlü olmasını da etkileyecek olan altyapı, bir yapının temeli niteliğindedir.

Konumuz olan NFT’ler neden blockhain kullanır, sorusu üzerine geldiğimizde NFT’lerin Ethereum geliştiricilerinin hazırladığı ERC-721 token standardı dikkate alınarak üretildikleri gerçeğiyle karşılaşırız.

NFT şeklinde üretimi yapılmak istenen dosya, IPFS sistemine yükleme yapıldıktan sonra NFT’nin değiştirilemez özellikteki parametreleri belirlenir. Üretilecek NFT’nin adedi, fiyatı ve daha sonraki satış durumunda ödenecek pay gibi özellikleri tespit edilip girişi yapılır, sonrasında blockchain ağına bir işlem ücreti ödemesi yapılarak NFT üretimi gerçekleşmiş olur.

İşlemin bitirilmesinden sonra NFT’ler, kripto para cüzdanına transfer edilerek bütün blockchain içinde kayıt altına alınır.

NFT ve Blockhain

NFT’lerin neden blockhain kullandığıyla ilgili yukarıdaki açıklamamız çok tatmin edici bulunmayabilir. Bu sebebple önce blockhai nedir sorusunu cevaplamayı yararlı görüyoruz.

Blockhaine bir defter olarak bakabiliriz. Bu defter bir kayıt defteri özelliği taşır ve yapılan tüm işlemlerin kaydı tutuluru. Aynı zamanda depolama görevi de üstlenir. Dolayısıyla daha çok kripto paraların çalışma tekniklerinden bildiğimiz blochain, NFT platformu için de önemli bir konumdadır.

Bilgilerin depolanması, işlenmesi ve kaydının tutulması görevlerini üstlenen blockhain, dijital dünyanın olmazsa olmazları arasında başta gelir.

Neden Blockhain, NFT ortamındaki işlemlerin kaydında ve dolayısıyla işleyişinde doğrudan etkilidir. Blockhainin düzenli işleyişi NFT’nin sağlıklı bir platform olmasını sağlar. Böylece yatırımcılar bu durumdan olumlu olarak etkilenir.

Blockchain için NFT Altyapısı Nasıl?

NFT’nin öne çıkan özelliği değiştirilemez ve benzemez yanıdır. NFT altyapısı da bu ki unsuru sağlamak üzerine kurulu bulunur. Bir sosyal medya paylaşımı da dahil herhangi somut nesnenin, dijitalleştirilerek ticaretinin yapılması üzerine dayalı olan NFT, altyapı açısından pratik bir işleyiş ve güvenli bir ortam sunmayı hedefler.

NFT’nin altyapısının işlerliğine karşın platform içinde bazı tehlikeler de bulunabilmektedir. Kopya eserler, bir müzayedede sistemli fiyat artışıyla değersiz bir ürünün fahiş fiyatla satılabilmesi ve kimlik bilgilerinin çalınması gibi tuzak ve dolandırıcılık tehlikeleri bulunur.

NFT’ye Giriş Yaparken 

NFT’ye Giriş Yaparken
NFT’ye Giriş Yaparken

Pek çok dijital platform kullanıcısı, özellikle kripto paralarda olduğu gibi bir fiyat grafiği, piyasa analizi gibi etkenleri dikkate alarak yatırım adımı atabilmektedir.

NFT’ler neden blockhain kullanır, sorusunu sorarken NFT ortamında yapılan alışverişlerin kripto para yatırımlarındaki gibi bir seyir defterinin bulunmadığını belirtmeyi yararlı görüyoruz.

Neden blockchain konusuna örneğin bir coinin düşüş ve yükselişleri, günler içindeki değişimleri dikkate alınarak yatırım kararı alınabilir. Ancak bir NFT’nin alımı, elde etme heyecanı üzerine olabilmektedir. Satın alınan NFT’nin o an için belirlenen değeri, çok sonra artabilecek ya da azalabilecektir.

NFT, bir kripto para değildir, bir nesnenin dijital yansımasıdır. Bu yanıyla sanat yatırımlarıyla kıyaslanabilir. Alınan bir sanat eserinin, sadece yatırım amacıyla alınması her zaman geçerli olmayabilir.

Dijital Dünya ve Geleneksel Alışkanlıklar

2008 yılındaki Dünya Ekonomik Krizi sonrasında Bitcoin kripto parasının ortaya çıkmasıyla kripto paralar, sessiz ama derinden bir yaygınlık göstermeye başladı.

Dünyanın korona salgınıyla farklı bir süreç içine girmesiyle daha da popüler hale gelen kripto paralar ve buna bağlı dijital platformlar, kullanıcıları da çekmeye başladı.

Geleneksel yatırıma alışmış olanların her zaman şüpheyle bakacakları dijital dünya, teknolojiyle daha çok ilgili bulunanların ilgisine hitap etmesiyle öne çıktı.

Dijital ekonominin, gelecek günlerde nasıl bir seyir göstereceğiyle ilgili bir tahmin yürütmek şu an için çok mümkün görünmese de bu pazarın genişleyeceğini söylemek güç olmasa gerek. NFT’ler neden blockhain kullanır, sorusu içinde dijital dünyanın geldiği durum ve kullanıcıların tepkilerini de yansıtmayı önemli görüyoruz. Peki bu süreçte eyleme geçmeyip izleyenler ne yapmalı?

Blockchain Dijital Dünya Seyircileri 

Bugüne kadar dijital yatırım platformlarının işleyişini uzaktan izleyip herhangi bir yatırımdan kaçınanlar için bir yatırım önerisinde bulunacak değiliz. Ancak ileride bir heyecana kapılarak bu pazara girmeye niyetlenilirse yapılması gerekenler üzerine konuşmayı faydalı buluyoruz.

Bir dijital platform içinde yatırımcı konumunda yer alacakken iyi bir araştırma yapma mecburiyeti unutulmamalıdır. Bu bir kripto para da olabilir, NFT ortamında bir eser alım satımı da olabilir. Hangi platform olursa olsun, heyecandan ziyade bilgiyle yola çıkılması, ortaya çıkabilecek faciaları engelleyecektir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir