Bitcoin Ajandası

NFT'ler Oyun Endüstrisini Nasıl Bozuyor?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. NFT’ler Oyun Endüstrisini Nasıl Bozuyor?

NFT’ler Oyun Endüstrisini Nasıl Bozuyor?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

NFT’lerin evrimi kavramı, oyun sektöründeki NFT yansımasıyla birlikte araştırmalara konu olabiliyor. İlk başta sadece herhangi bir objenin dijitalleştirilerek satılması üzerine kurulu olan NFT’ler oyun endüstrisi içinde kendini kanıtlamaya başlayarak dikkatleri çekti.

Yazımızda, NFT’ler oyun endüstrisi içinde ne anlam ifade ediyor sorusunu yanıtlarken NFT’lerin evrimi üzerine de bilgi vermeye çalışacağız.

NFT’ler Oyun Endüstrisinde Nasıl Bir Süreçten Geçti?

NFT'ler Oyun Endüstrisinde Nasıl Bir Süreçten Geçti?
NFT’ler Oyun Endüstrisinde Nasıl Bir Süreçten Geçti?

Hızla gelişerek yeniliğe açık olduğunu her seferinde gösteren oyun sektörü, NFT konusunda da önemli adımların atıldığı bir alan özelliği taşıyor. NFT, oyuncular için kendi tecrübelerini oluşturup bunun üzerinden para kazanabilecekleri yeni bir olanak sağlıyor.

NFT’lerin sanal oyunlara uyumlu yapısı, oyun içinde NFT’lerin de alınıp satılmasına olanak tanıdı. Hem oyun sektörünün hem de NFT’nin bundan olumlu etkilenmesiyse iki tarafı da gelişim konusunda isteklendirdi.

Şimdiye kadar tüm gücün oyun şirketlerinde olduğu görüldü ancak artık NFT ile gücün, oyuncuya geçme ihtimali söz konusudur. Bu süreçte oyuncu merkezli ekonomilerin tamamının kripto para ve NFT oluşturması beklenebilir.

NFT’ler oyun endüstrisine nasıl uyum sağlayacağı ve bunun için de hangi süreçlere tabi olacağı merak edildi. Herhangi bir oyunda oyun içi özellikler arasında NFT’lerin kendini belli ettiğini görüyoruz. Oyunlar böylece NFT’ler ile daha keyifli ve heyecanlı bir görünüm kazanıyor. Oyunda mevcut olan NFT’ler, oyunla ilgili aşama ve başarı kaydetmede etkili olabiliyor. İşte bu durumda da oyun içindeki NFT’ler daha da önem kazanıyor.

Benzersiz ve sınırlı NFT unsurlarına, oyuncuların ulaşması söz konusudur. Bu oyun içi NFT unsurlarının ender bulunmaları ve oyun içinde kullanılabilir olmaları, büyük bir cazibe taşır. Parayla satın alınan tüm oyun içi unsurlar, oyun sürdükçe oyuncuya ait olur. Oyun silindiğindeyse satın alma işlemi son bulur.

Oyun içindeki para birimlerinin gerçek dünyada karşılığı olan bir NFT’ye dönüşmesi çok heyecan vericidir. Oyunculara, kendi ürünlerine gerçek anlamda sahip olma şansı tanınması, bir sonraki oyun veya harcama konusunda olumlu etki oluşturur.  

Bir oyun etkinliğine katılan 1000 kişinin özel bir ödül unsuruna sahip olduğunu düşünelim. Bu unsurun bir kopyasınınsa oyuna dahil edilmeyeceği biliniyor. Böyle bir durumun oyuncular için oldukça etkili olacağına şüphe yoktur. Şu an için oyun içi her unsura NFT üretme fikri pahalı ve zor görünebilir ancak geliştiricilerin bu konuda çalıştıkları biliniyor.

Oyunda NFT’lerin Evrimi

NFT’ler oyun endüstrisi içerisinde sanal cüzdanda sadece kripto koleksiyonları saklamakla benzerlik taşımaz. Bir oyunun; kural, işleyiş ve oyuncu etkileşimleri için NTF’leri kullanması durumu söz konusudur.

Örnekle açıklamak gerekirse bir oyunun, benzersiz avatar karakteri bir NFT şeklinde temsil edildiği görülür. Oyun sırasında bulunan dijital unsurlar da NFT olabilir. Sonrasında NFT’ler, kâr elde etmek için diğer oyunculara satılabilir ya da takas edilebilir. Daha yeni sayılabilecek oyna-kazan türündeki NFT oyunlarından da gelir elde etmek mümkündür.

NFT’leri aldıktan sonra bir oyun ortamına uygulamanın tekniği merak edilebilir. Geliştiriciler, bir oyun içinde değiştirmek, üretmek ve uygulamak için kullanılan NFT’lerin kurallarını belirleyen akıllı sözleşmeler meydana getirir. Akıllı sözleşmeler, bir blok zinciri üzerinde saklanan kendi kendini yürüten kod parçaları olarak bilinir.

Açıklamanın yararı açısından örnek vermek gerekirse CryptoKitties, oyunu yapılandıran ana sözleşmeleri içerisinde az sayıda bulundurur. En bilineni, yeni kediler oluşturma tekniğini belirleyen geneScience sözleşmesi olarak öne çıkar. Oyun geliştiricileri ilk başta bu kodu gizli tutmuş, paylaşmamıştır. İlgilenen oyuncular, kedilerde belirli özelliklerin ortaya çıkma ihtimalini incelemek için çeşitli araçlar bile oluşturmuşlardır. Bu bilgiler sonucunda oyuncular, daha fazla para değeri olan ender bir geliştirebilme imkanını elde edebilecektir.

NFT Oyun Endüstrisine Ne Vaat Ediyor?

NFT Oyun Endüstrisine Ne Vaat Ediyor?
NFT Oyun Endüstrisine Ne Vaat Ediyor?

NFT’lerin yaygınlık kazanması, oyun sektörünü de etkiledi. Sektörün dayandığı teknoloji içinde NFT’lerin de kullanılabilmesi, oyunları daha da ilgi çekici hale getirdi. Hem NFT’nin hem de oyun firmalarının kazandığı bu süreçte oyuncuların da heyecanı arttı.

NFT’ler oyun endüstrisi içinde unsurların satın alınması ve takas edilmesi üzerine dayanan NFT kullanımı, oyunlara en başta farklı bir hava verdi. Bu durum oyun takipçilerinin, oyunlara bakışında olumlu anlamda farklılık sağladı.

Immutable X ile Ekosistemi Genişletme

Immutable X kripto para birimi, Ethereum üzerinde bulunan NFT’ler için ilk katman 2 ölçeklendirme çözümü olarak bilinmektedir. Anında ticaret onayı, saniyede 9.000 üzeri işleme kadar büyük ölçeklenebilirlik ve sıfır gaz oranları özellikleriyle öne çıkar.

MX, NFT’lerin benimsenmesini sağlamak ve içerik üreticilerinin, oyuncuların ve geliştiricilerin değer konusunu tekrar düşünmelerine yol açmak amacıyla tasarlanmış Immutable X protokolü için bir ERC-20 yardımcı program simgesi olarak bilinmektedir.

NFT’ler, yeni bir dijital varlık sınıfı olarak tanımlanmaktadır. NFT’lerin, dijital kartvizitlerden sanat ve sanal gayrimenkul unsurlarına ve oyunlara kadar her şeyi içerdiğini söyleyebiliriz.

NFT’ler oyun endüstrisi içerisinde oldukça yoğun bir ilgi görüyor denilebilir. Oyun geliştiricilerinin oyunculara yeni tecrübeler sunmak için NFT’lere başvurmaları söz konusu olabiliyor. Oyuncuların ve koleksiyoncuların oyun içi unsurları satın alıp takas etmeleri amacıyla yeni pazarların açılması gündeme geliyor. 2020 yılıyla ilgili yapılan araştırmalara göre, NFT’lere yapılan yatırımların ciddi bir artış gösterdiği ve popülerliğini tescillediği belirtiliyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir