Bitcoin Ajandası

NFT'lerden Para Kazanma Nasıl Olur?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. NFT’lerden Para Kazanma Nasıl Olur?

NFT’lerden Para Kazanma Nasıl Olur?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Yazımızda NFT’lerden para kazanma yöntemlerinden bahsederken bir öneri değil, bilgi vermeyi amaçlıyoruz. Herhangi bir yatırım için ciddi bir araştırma yapma gerçeğini unutmamanızı belirtmeyi faydalı görüyoruz.

NFT’lerden Para Kazanma Yolları

NFT’lerden Para Kazanma Yolları
NFT’lerden Para Kazanma Yolları

Kripto varlıkların tersine, NFT’ler kendi cinsleri ile değiştirilme özelliğine sahip değildir. NFT’lerin bu benzersiz yapısı, her bir NFT’nin ayrı özellikler barındırmasını sağlar.

NFT’ler sanatçıların üretimlerine imkân sağlaması açısından da önemlidir. Sanatçılar, NFT ile dünyanın her yerine eserlerini ulaştırma imkanı bularak dijital eser üretiminin artmasını sağlamış, NFT, yapısıyla aracı kurumlar devre dışı bırakılarak alıcı ve üretici daha rahat bir araya gelmiştir.

NFT ortamında satın alınan eserin el değiştirmesi halinde telif hakkı özelliği ile eser sahibi sanatçının hakları korunarak el değiştirmelerde pay sahibi olmasını olanak tanınmıştır.

NFT’lerin bir diğer özelliği ise NFT ürününün kendine ait özel bir alana sahip olmasıdır. Bir oyun içeriğinin farklı bir oyun için kullanılamaması, NFT ürünlerinin çoğaltma ve parçalandırma işlemlerine tabi olmaması, blok zincir ve akıllı sözleşmeler ile işlem görmelerinden ötürü silinme veya değiştirilme gibi özelliklerinin bulunmaması ve her ürünün orijinalliğinin şeffaf olarak kontrol edilebilirliği NFT ortamında öne çıkan özelliklerdir.

NFT’ler Nasıl Üretiliyor?

NFT’ler Ethereum geliştiricilerince hazırlanmış olan ERC-721 token özelliğine göre üretilmeleri ile bilinirler. Kullanıcıların blockchain’in teknik ortamının havası içinde kaybolmaması amacı ile NFT’de işlemin kolaylık içinde gerçekleşmesini sağlayan platformlar bulunur. NFT üretiminde en temel gereksinim dijital kripto para cüzdanıdır.

NFT’deki Eserlerden Nasıl Para Kazanılır?

NFT’de Para Kazanmanın En İyi Yöntemleri
NFT’de Para Kazanmanın En İyi Yöntemleri

NFT’ye aktarılmış olan sanat eserleri, dijital pazar ortamları vasıtası ile alıcılarla bir araya gelmektedir. NFT dünyasında en çok sanat eserinin bulunduğu OpenSea, ERC721 ve ERC1155 varlıkları ile birlikte koleksiyonerler için geniş bir sanat seçeneği sunar.

OpenSea’de satışa sunulan ürünlerin sadece sanat eserleri ile sınırlandırılmadığını da belirtelim. Ortam içinde Virtual worlds ile blockchain altyapılı dijital varlıklar oluşturup satışa sunmak mümkündür. Oluşturulan blockchain altyapılı dijital ürünler, OpenSea ile satışa sunulabilir.

NFT’de Para Kazanmanın En İyi Yöntemleri

NFT ortamında para kazanmak için öne çıkan en iyi yöntemleri başlıklar altında inceleyerek bilgi vermeye çalışalım:

Dijital Sanat Eserleri

Bireysel NFT sanat eserleri, kâr açısından şimdiye kadar yaratılmış en popüler ve değerli, takas edilemez tokenler arasında bulunur. 11 Mart 2021 tarihinde bir müzayede evinin 69 milyon dolarlık bir sanat eseri satması ile sanat dünyasında şaşırtıcı bir olay meydana geldi. Çünkü bu müzayede, dijital bir sanat eseri müzayedesiydi.

Dijital bir varlık oluşturulduğunda NFT’ler, orijinallik ispatı ve kâr için sanatçıya mülkiyet hakkı tanır. Bu durum sonucunda NFT ortamında para kazanma ortaya çıkar.

Moda NFT’leri

NFT platformu, özgünlük konusuna karşı duyarlılık gösterir ve bir sanat eserinin sahte olma ihtimalini ortadan kaldırmaya çalışır. Giyim ve moda markaları, ünlü parçalarından ya da tasarımlarından oluşan bir koleksiyonla ürünlerinin dijitalleştirilmiş bir sürümünü NFT piyasasına sürerek NFT’lerden daha çok faydalanmaya başlamıştır.

Giyim ve moda markaları, giysi ve aksesuarları için bir NFT pazarı kurarak NFT ortamında yer alabilmektedir. Bu da güvenli ve sağlam bir ortam olan NFT platformundan sınırsız bir gelir kazanmalarını sağlar.

Lisanslı Koleksiyon

Koleksiyon öğelerini simgeleme, NFT’lerin en iyi niş uygulamaları arasında bulunur. Biblolar, ticaret kartları ve diğer benzer öğeler gibi fiziksel koleksiyonlarla uğraşanlar artık sadece dijital varlıklara yönelmiş durumda. NFT’nin üstün kanıtlama özelliği ile dijital koleksiyonların değeri, fiziksel benzerlerinden çok daha yüksek olabilir. NFT’nin önemi de bu durumlar ile daha iyi anlaşılıyor.

Bugüne kadarki en popüler koleksiyon ürünü, spor kartları olarak bilinmektedir. İlk başta spor kart projesi sadece lisanslı futbolcu kartlarının ticaretine izin tanıdı. Şimdiyse Ulusal Basketbol Birliği (NBA) de NFT kart koleksiyonunu başlatmış durumdadır. Diğer sporlarda da aynı girişimin görülme ihtimali yüksek. Bu gelişmelerin sonunda koleksiyon satın almak için daha geniş bir spor NFT çeşitliliği ortaya çıkacak.

Fiziksel özellikteki koleksiyonlar, token haline getirilmiş varlıklara dönüştürülebilir ve bu şekilde alım satım ve takas işlemleri yapılabilir. Fiziki ticaret ve kullanım, koleksiyonlara zarar verme ihtimalini içinde barındırırken NFT’ler sadece dijital biçimde bulundukları ve blok zincirinde güvenli bir şekilde muhafaza edildikleri için kalitelerinde bir azalma ile karşılaşmazlar.

Video Oyunları

Oyunların yaygınlık kazanması ve yüksek ilgi gören ödüller vasıtası ile gelirlerini artırması için NFT oyun geliştirme öne çıkar. Oyunların, koleksiyonları alıp satmaya ve takas etmeye izin veren işlevi bulunur.

Sanal unsurlara çok büyük harcamalar yapması ile öne çıkan oyunlar ile NFT’lerden para kazanma imkanı bulunur. Sanat eseri, moda ve ticaret kartları gibi NFT’ler ile kıyaslandığında oyun içi NFT’ler en gelişmiş NFT’lerden para kazanma yöntemidir. Bundaki en önemli pay, oyunların gelişiminin sürekliliği ile ilgilidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir