Bitcoin Ajandası

NFT’lerin İçerik Üretici Ekonomisine Etkisi Nasıl?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. NFT’lerin İçerik Üretici Ekonomisine Etkisi Nasıl?

NFT’lerin İçerik Üretici Ekonomisine Etkisi Nasıl?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Dijital platform hareketliliğinin son birkaç yılda gittikçe artış göstermesiyle birlikte NFT’lerin içerik üretici ekonomisine etkisi kendini hissettirdi. İçerik üretimiyle ilgili ilk akla gelen platformlar sosyal medya olarak ortaya çıkıyor. Ancak NFT ortamındaki ticaret eğilimini görenler bunun bir de NFT boyutu olduğunu yakından görebiliyor.

İçerik üretenlerin, NFT’lerin içerik üretici ekonomisine etkisi ve pazarının gelişmesinden nasıl etkilendikleri konusunda aydınlatıcı bilgileri aktararak yazımıza başlayalım…

NFT’lerin İçerik Üretici Ekonomisine Etkisi Nasıl Oluşur?

NFT’lerin İçerik Üretici Ekonomisine Etkisi Nasıl Oluşur?
NFT’lerin İçerik Üretici Ekonomisine Etkisi Nasıl Oluşur?

NFT’lerin içerik üretici ekonomisine etkisi, 2020 senesi itibariyle salgınla birlikte önemli ölçüde gelişme kaydettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Yapılan araştırmalar, salgın sürecinde milyonlarca insanın, oluşturulan dijital içeriklere ilgi gösterdiğini haber veriyor.

Merkez medya üzerinden haber, bilgi ve hizmet almanın ötesinde sosyal medyaya ilgisini artıran insanlar içerik üretiminde de artışa neden oldu. Bu süreçte TikTok ve benzer platformlar üzerinde çevrim içi sanatçılar öne çıkarken dünya genelinde 50 milyonu aşkın kişi 2021 senesi itibariyle içerik üreticisi olmaya başladı.

YouTube, profesyonel içerik üreticisi konumunda olanların gelir elde etmesine imkan sağlarken içerik üreticileri Twitch platformunda da kazanç sağlamaya başladı.

İçerik üreticisi kazançları üzerine yapılan araştırmalarda içerik üretenlerin yarıya yakınının 2021 senesi içinde yaklaşık 50.000 dolar kazandığı bilgisi paylaşıldı.

İçerik üretici ekonomisindeki pasta büyüklüğünün 104 milyar dolara eriştiği düşünülüyor. İçerik üreticilerinin gelirlerinin büyük bir kısmı marka sponsorluğuyla elde ediliyor. İçerik üreticilerinin gelirleri, takipçilerinin oranıyla doğrudan ilişkili bir durumdadır.

NFT Faktörü

NFT piyasası, 2021 senesinin ilk aylarından başlayarak bugüne kadar olan süreç içinde ciddi bir yükselme başarısı yakaladı. Ethereum platformundaki işlem hacmi 2018 senesi itibariyle 41 milyon doların altında seyrederken 2021 senesi mart ayından itibaren 400 milyon dolar seviyesini aşma başarısını kaydetti.

NFT’lerin işlem hacmindeki yüksek artışlar, son dönemde basında NFT haberlerinin çok fazla yer almasıyla doğrudan ilgilidir. Ancak bu artışlar, NFT’lerin içerik üreticilerine ve tokenlere bağlanan sahiplerine sunmuş olduğu değerde bir azalmanın oluşmasına sebep olmuyor. NFT’nin yaygınlık kazanması, sunduğu hizmetlerde bir aksamaya neden olmayınca içerik üreticileri ve yatırımcılar açısında güvenli ve istikrarlı bir platform görüntüsü ortaya çıkıyor.

Beeple’ın Everydays: The First 5,000 Days isimli eseri 70 milyona dolara yakın bir meblağla satılması ve Twitter’ın CEO’su bir NFT tweet için 3 milyon dolara yakın bir kazanç sağlaması gibi durumların yanında NFT’ler sanatçılara çok geniş imkanlar sunmasıyla biliniyor. Platform bünyesinde para kazanma imkanları geniş seçeneklerle destekleniyor.

Büyük müzayede evlerinin kendi NFT pazarlarını açtığı bilinirken lüks markalar da NFT’ler vasıtasıyla piyasaya benzersiz özellikli markalı ürünler sürme ihtimali üzerine çalışıyorlar. İçerik üreticileri aynı zamanda piyasada ortaya çıkan çok sayıda NFT platformuyla da sunulan imkanları değerlendirme girişiminde bulunuyor.

NFT’lerin sağladığı önemli avantajlar doğrudan kodlarına gömülü olarak kendini belli ediyor. Bunlar, mülkiyet haklarındaki değişmezlik özelliğini garanti altına alarak şeffaflığı tam olarak sağlamasıyla biliniyor. Böylece içerik üreticileri, içeriklerinin mülkiyet ve orijinallik haklarının güveni konusunda herhangi bir kuşkuya düşmemiş oluyorlar. İçeriğe sahip olanlar da gerçekten benzersiz özellikteki bir sanat eserini aldıklarını bilerek kendilerini güvende hissediyorlar.

Peki NFT’lerin içerik üretici ekonomisine etkisi nedir? Yazımız başından itibaren vurguladığımız etkenler NFT içeriklerinde de hissedilmiştir. Bir sosyal medya gönderisi ya da amatör çekimli bir video gibi içerikleri dışarıda tutarsak NFT ortamında kaliteli içerikler vasıtasıyla kazanç elde etmeye çalışanlar da kendilerini belli etti. Bu da NFT içerik üretimini doğrudan etkilemiş oldu.

İçerik üretimlerinin NFT bünyesinde yaygınlık kazanması platformda oluşan ticarete de doğrudan yansıyarak işlem hacminde büyümeyi beraberinde getirdi. NFT’nin işleyişi sürecinde karşılıklı bir etkileşimin meydana gelmesi de başarılı verilerin alınmasında kendini göstermiş oldu.

Ana Akım Haline Gelen NFT’ler

Ana Akım Haline Gelen NFT’ler
Ana Akım Haline Gelen NFT’ler

NFT’lerin içerik üretici ekonomisine etkisi 2021senesinin ilk aylarından bugüne kadar ana akım haline gelse de oluşan ilginin büyüklüğüyle geçici bir heves gibi kalmayacaklarını beli etmiş oluyorlar.

Mobil izleyicilik 2020 senesinin ortalarından itibaren bütün küresel trafiğin yarısını geçerek 2021 senesinin ilk üç ayında %50 seviyelerini aştığı için, içerik üretici ekonomisi geleneksel eğlence medyası ile arasında bulunan farkı çok hızlı olarak kapatmayı sürdürüyor.  

Yeni nesil mobil sistemler NFT platformundan yararlandıkça NFT’ler de mobil kitlelerin gelişip büyüme kaydetmesinde ciddi bir rol oynuyor. Artık koleksiyonluk kart oyunları ve gacha topları gibi benzersiz özellikteki öğelere sahip olmaya kıymet veren genç kitleleri çekebilen uygulamaların yoğun olduğu bir dünya içindeyiz. Bu ortam içinde içerik üreticileri ve koleksiyoncular, piyasa şartlarının açık bir şekilde gösterdiği karşılıklı kazanma durumunu yakından görebilirler.

İçerik üreticisi olmasının popülerliğinin günden güne arttığı bir ortamda NFT içerik üretimi de kendine has özellikleriyle öne çıkacak gibi görünüyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir