Bitcoin Ajandası

NFT'lerin Uygulanabilir Uzun Vadeli Varlıklar Olmasının Nedenleri
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. NFT’lerin Uygulanabilir Uzun Vadeli Varlıklar Olmasının Nedenleri

NFT’lerin Uygulanabilir Uzun Vadeli Varlıklar Olmasının Nedenleri

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Dijital dünya içinde gelişmeler günden güne artarak devam ederken daha çok sanat dünyasıyla birlikte anılmaya başlayan NFT de gözde olmaya devam ediyor. Yazımızda NFT’nin uzun vadeli varlıklar olması konusunu incelemeye çalışacağız.

NFT’nin uzun vadeli varlıklar olmasını sağlayan unsurları başlıklar altında inceleyerek NFT’nin popüler duruma gelmesindeki etkisinden bahsedeceğiz.

NFT Neden Uzun Vadeli Varlıklar Arasında?

NFT Neden Uzun Vadeli Varlıklar Arasında?
NFT Neden Uzun Vadeli Varlıklar Arasında?

Dijital varlıklara olan ilginin gün geçtikçe daha yaygınlaşması için de NFT ortamı da öne çıkmaya başladı. Daha çok sanat eserlerinin alım satımının yapıldığı bir ortam olarak bilinen NFT, kendisine dahil olan sanatçılarla da ismini duyurmaya devam ediyor.

Haberlere konu olan NFT’nin kazandırma durumu ve platformu içinde nasıl bir yol izlenmesi gerektiği de dijital dünya takipçilerince çok fazla merak ediliyor.

Her dijital piyasa gibi NFT içinde de belli başlı riskler mevcut olmakla birlikte NFT’lerin uzun vadeli varlıklar arasında yer alması dikkat çekiyor. Peki NFT’nin uzun vadeli varlıklar arasında olmasının nedenleri nelerdir?

Klasik Sanat Eserleri ve NFT’ler

Geleneksel sanat eseri yatırımlarında anlık fiyat değişmeleri kolay kolay meydana gelmez. Bir müzayede üzerinden düşünürsek açık artırma ile satılan sanat eserleri, alınmasının üzerinden seneler geçtikten sonra değerlenebilmektedir.

NFT ortamında alım satımı yapılan sanat eserleri de bir bakıma bundan farksızdır ancak dijital ortamın heyecanı başkadır. Bu heyecan için dijital müzayedeler öne çıkmaktadır.

Herhangi bir para birimine yatırım yapıldığında anlık değişmeler mümkünken bir sanat eseri üzerinden bunu beklemek gerçekçi değildir. Bu açıdan NFT’lerin kısa vadeden çok uzun vadeli varlık türü olduğu ortadadır. Bununla birlikte NFT ortamının belli başlı özellikleri de bir NFT ürününün uzun vadeli varlık olmasında etkilidir. Onlardan bahsedelim:

Mülkiyet

NFT’lerin temel altyapısı olan blok zinciri ile mülkiyet sorununu aştığı bilinmektedir.  

NFT’lerin blok zincirinin özelliklerinden yararlanma durumu dikkate alındığında, yaş dilimi olarak Y ve Z kuşakları içinde bulunan kullanıcıların NFT’ye olan yoğun ilgisi anlaşılabilir. NFT ve başka kripto ortamları öne çıkaran en önemli sebep, aracılardan ve merkezi otoritelerden kurtulma isteğidir. Bundan ötürü de merkeziyetsiz özellikli yapıların kullanımı yaygınlaşıyor.

NFT ortamında satışa çıkarılan bir ürün, sahibinin elinden çıktıktan sonra da kazandırmaya devam ettirmesi ile öne çıkıyor. Telif olarak ifade edebileceğimiz bu özellik ile sanatçı, eserini kendi sattıktan sonra diğer el değiştirmeler üzerinden de komisyon kazanabilmektedir.

Oyun

Çevrim içi oyun sektörünün büyüklük derecesi ve etkisi bellidir. Çevrim içi oyun sektörünün NFT ile buluşması ile de güç artmış ve kazanç imkanı ortaya çıkmıştır. NFT’ler yolu ile çevrim içi oyunların kullanıcıları, oyun içi satın almalardan kâr yakalamak fırsatına sahiptir.

Oyuncular, ortak bir ekonomik ortamda giyim, silah ve özel yetenekler gibi oyun içi ürünleri takas ederek sürecin içinde yer alabilecekler. Oyun geliştiricileri, NFT pazar yerlerinde ender bulunan koleksiyonları toplamaları ve takas etmeleri konusunda oyunculara izin vererek teşvik edebilir. Aynı jetonlar, aynı şirketçe geliştirilen başka oyunlar için bile kullanılabilir.

Daha Fazla Görünürlük

Dijital bir alanın büyüyüp gelişmesinde görünürlüğün etkisi çok fazladır. NFT’ler bu konuda oldukça başarılı bir sonuç almıştır. Bunda en önemli pay, platformun ekosistemine aittir.

NFT’ler, üreticileri bir araya getirerek aktif ortaklıklara imkan tanıyor. Böylece üretenler ile hayranları çevresinde güçlü pazarlar ortaya çıkıyor. Dünyanın neresinde olursa olsun fark etmeksizin interneti bulunan herkes, çalışmalarını çevrim içi hale getirebilir, başkalarına satabilir ya da daha değerli ürünler meydana getirmek için başka reklam unsurları ile ortak olabilir. Eser üreticileri ve sahipleri, adil, uygun fiyatlar içinde satış yapar, alıcılar farklı jetonlar ile ödeme yapabilir ve bu durumda da esnek bir alıcı-satıcı ilişkisi teşvik edilmiş olur.

NFT’ye Girmeden Önce

NFT’ye Girmeden Önce
NFT’ye Girmeden Önce

NFT ortamı ile ilgili saydığımız öne çıkan özellikler hem platformun cazibesini artırmakta hem de bu ortamdaki ürünlerin uzun vadeli varlık olarak değerlendirilmesini sağlamaktadır.

NFT, haberlere konu olurken daha çok ortamda satışa çıkarılan sanat ürünleri ve platforma dahil olan sanatçılardan bahsedilmektedir. Ancak her dijital ortam gibi NFT ortamının da riskleri bulunur.

NFT’deki riskleri aşabilmenin yolu, iyi bir araştırma yaparak platformu kullanmaya başlamaktır. Aksi takdirde platformun içinde yuvalanan yanıltıcı ürün ve kişilerle karşılaşıldığında sonuç, kullanıcı açısından olumsuz olabilir.

NFT’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sahte ürünler, yanıltıcı bir yöntem ile fiyatı yükseltilip kullanıcı avında olan şebekeler ve bir sanat eseri sayılmayacak ürünlerin, koleksiyon ismi altında satılmaya çalışılması gibi pek çok tehlike NFT içinde karşımıza çıkabilmektedir.

NFT uzun vadeli varlıklar arasında yer alırken platforma girmeden önce de uzun uzun düşünmek gerekmektedir. Dijital dünyanın cazibesi, elinizde olan sermayenin savrulmasına neden olmamalıdır. Bunun için çok düşünüp öyle adım atılması, daha sağlıklı olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir