Bitcoin Ajandası

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. NFT’nin Kullanıldığı Alanlar

NFT’nin Kullanıldığı Alanlar

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
1686 0

“NFT’nin kullanıldığı alanlar nedir?” diye merak edenler için öncelikle NFT’nin açılımından bahsedelim. NFT’nin açılımı Non-Fungible Token olarak bilinir. Türkçede değişimi mümkün olmayan token anlamına gelen bu terim, Ethereum blockchain protokolünde yer alan, eşi benzeri olmayan bir token olarak ifade edilir. Kripto para birimleriyle kıyaslandığında benzersiz bir kod içeren NFT, bu özelliğiyle tokenlerin kendi aralarında bölünme ya da değiştirilmesini engellemiş olur. Bu durum NFT’leri özel kılarken, pek çok farklı fikri hatta pazarları da beraberinde getirir. NFT’nin kullanıldığı alanlar da merak edilen başka bir konudur.

NFT’nin Kullanıldığı Alanlar Nelerdir?

NFT’nin Kullanıldığı Alanlar
NFT’nin Kullanıldığı Alanlar

NFT’lerin her kesimden insanın dikkatini çekmesinin ve kripto borsasında bu denli tutunabilmesinin en önemli neden, benzersiz bir teknolojiye sahip olmasıdır. Kopyalanması dahi mümkün olmayan bu teknoloji, kripto dünyasında durdurulamayacak şekilde emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Bu teknolojiyi hemen her alanda kullanabilmek mümkün olurken, en sık olarak NFT’nin kullanıldığı alanlar şunlardır:

 • Sanat
 • Oyun
 • Koleksiyonluk eşyalar
 • Müzik
 • Metaverse
 • Spor

2020 yılı verilerine baktığımızda NFT’nin en sık tercih edildiği alan olarak metaverse işlemlerini görüyoruz. Sanat ve oyun gibi alanlar da NFT kullanım alanları arasında yer alırken, oyunlarda özellikle de sanal gerçeklik kategorisi ön plana çıkıyor. Ayrıca spor kategorisi de NFT’lerin en çok kullanıldığı ilk 2 alandan biri olarak değerlendiriliyor.

Her ne kadar spor ve sanat NFT’nin en sık kullanıldığı alanların ilk 3’ünde yer alsa da, bu alanlar henüz tam anlamıyla kendi potansiyeline keşfetmiş değildir.

NFT Dijital Varlıklara Gerçekten Sahip Olmanızı Sağlar mı?

Kripto borsasının neredeyse temel yapı taşlarından biri olarak değerlendirilen NFT’ler, pek çok soru işaretini de beraberinde getirebiliyor. Örneğin; “NFT’ler dijital varlıklara gerçekten sahip olmamızı sağlar mı?” sorusu, birçok tüketicinin ve token kullanıcısının merak ettiği başka bir soru olarak karşımıza çıkıyor.

NFT’nin kullanıldığı alanlar dijital varlıklar satın almayı sağlayan önemli bir teknolojidir. Başta kripto sanat eserleri olmak üzere spor, metaverse, müzik, oyun ve bunun gibi alanlardaki dijital varlıklara bu kanal üzerinden sahip olabilmek mümkündür.

Hangi Sitelerde NFT ile İşlem Yapılıyor?

NFT dijital varlıklar konusundaki soru işaretlerinin ardından bu tokenle hangi sitelerde işlem yapıldığı, nerelerden satın alındığı da merak ediliyor.  NFT ile işlem gerçekleştirmek isteyenler için önerebileceğimiz en iyi siteler şunlardır:

 • Binance
 • Opensea
 • Super Rare
 • Rarible
 • Nift Gateway
 • NBA Top Shot
 • Mintable
 • Foundation

NFT ile işlem yapılabilecek en iyi sitelerden biri hiç kuşkusuz ki Binance’dir. Kripto para piyasasının en önemli ve güvenilir borsası olarak karşımıza çıkan Binance’den kolaylıkla NFT satışı gerçekleştirilebilir. Üstelik Binance’de NFT madenciliği söz konusu olabilirken, sürpriz kutularda bu tokeni kazanabilmek de mümkündür.

Günümüz piyasalarında en iyi NFT satış borsalarından biri de Opensea’dır. Hem kullanıcı hem de işlem hacmi açısından en büyük piyasalardan biri olarak karşımıza çıkan Opensea, başlı başına bir NFT sitesi olarak da bilinir. Ayrıca bu sitede ücretsiz NFT oluşturabilme imkanı da sunulur.

Sanat severlere hitap eden bir site olarak bilinen Super Rare, NFT satışı gerçekleştirilebilecek en iyi platformlardan bir diğeridir. Sanatçıların tasarladığı eserler bu site üzerinden açık artırma ya da sabit fiyatlı olarak satışa sunuluyor. Kullanıcılarına Meta Musk cüzdanıyla bağlanarak işlem yapma imkanı sunan Super Rare, yalnızca davet yöntemiyle üye kabul ediyor.

NFT Neden Değerlidir?

NFT Neden Değerlidir?
NFT Neden Değerlidir?

NFT’nin kullanıldığı alanlar kripto para borsasında son derece önemli tokenlerdir. NFT’lerin bu kadar çok değerli olmasının nedenleri ise;

 • Benzersizlik,
 • Tescillenebilirlik,
 • Korunabilirlik,
 • Satılabilirlik,
 • Korunabilirlik gibi özelliklere sahip olmasıdır.

Benzersiz bir teknolojiye sahip olan NFT’ler, kendine has özellikleri olan tokenlerdir. Token numaraları aynı olan bir akıllı sözleşmeyle ikinci bir kopya oluşturabilmek mümkün değildir. NFT’lerin sahip olduğu bu özellik, üretimi gerçekleştirilen herhangi bir tokenin ilk ve tek olduğuna, bir ikincisinin daha üretim ya da kopyalanmasın imkansız olduğuna işaret eder. Üstelik NFT’lerin bu özelliği blok zincirinin doğrulamasıyla bilinirken, aynı zamanda tüketiciye ve kullanıcılarına açıktır.

Üreticinin talebi doğrultusunda herhangi bir NFT’i telif ile üretebilmek mümkündür. NFT’lerin tescillenebilir olma özelliği sayesinde ticari hakların koruma altına alınması sağlanırken, öt yandan tüm ticari ürünlerin değer artışı da söz konusu olabilir.

NFT’lerin kopyalanması ya da aynısından birden çok üretilmesi mümkün olmadığından nadir bir dijital varlık olarak değerlendirilir. Nadir olan her şeyin değerli olduğunu göz önünde bulundurarak yalnızca sınırlı sayıda sanatçı ve üreticinin NFT’ye sahip olduğu bilgisini de verebiliriz.

NFT’nin kullanıldığı alanlara herhangi bir süre ya da ömür biçilmez. Üstelik NFT ile işlem yapabilmek de son derece kolay olduğundan uzun vadede elde tutulabilir. Başka bir açıdan değerlendirmek gerekirse, herhangi bir dijital varlığı NFT’ye çevirmek, o varlığın kısmen de olsa sonsuz ömre sahip olması anlamına gelebilir.

Piyasalardaki tüm NFT’lerin alınıp satılması mümkün olduğundan tüketicinin sahip olduğu tüm dijital varlıkları ticarete açık bir hale getirebilme imkanı elde edilebilir. Öte yandan bazı aracı kuruluşların kullanılması durumunda varlıkları indirebilmek de mümkün hale gelebilir. Bu sayede NFT’lerin salt bir sanal ürün olarak değerlendirilmesinin önüne geçilebilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir