Bitcoin Ajandası

Nijerya Dijital Varlık için Çalışmalarını Hızlandırdı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Nijerya Dijital Varlık için Çalışmalarını Hızlandırdı!

Nijerya Dijital Varlık için Çalışmalarını Hızlandırdı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Nijerya Merkez Bankası, dijital varlık kullanımına geçiş süreci hızlandırmak adına ATM’lerden para çekme işlemlerini sınırlandırma kararı aldı.

Geleneksel finans ve küresel ekonominin değişim göstermeye başladığı süreçlerde dijital para birimlerine olan ilgi de artış gösteriyor. Ağırlıklı olarak Bitcoin ve blok zinciri teknolojisi, pek çok ülkede gündemi büyük ölçüde meşgul ediyor. Bu süreçlerin ortasında Nijerya, vatandaşlarını dijital para birimlerine ve CBDC’ye yönlendirebilmek adına çalışmalar yürütüyor. Nijerya Merkez Bankası geçiş sürecine hız kazandırabilmek için ATM’lerden para çekme işlemlerini sınırlandırmaya yönelik bir adım attı.

Nijerya Dijital Varlık Kullanımına Geçmek İstiyor

Nijerya Dijital Varlık Kullanımına Geçmek İstiyor
Nijerya Dijital Varlık Kullanımına Geçmek İstiyor

Nijerya Merkez Bankası, geleneksel para kullanımını bir kenara bırakmak ve dijital varlıkları kullanmaya başlamak için son derece heyecanlı görünüyor. Bu amaç doğrultusunda Merkez Bankası tarafından atılan adımlar dikkat çekiyor.

Ülkenin ana gündeminde Bitcoin ve onun gibi çeşitli varlıklar meydana getirdiği dijitalleşme benimsemesi yer alıyor. Dolayısıyla Nijerya, nakit kullanımı ve geleneksel para birimlerini kenara bırakmayı amaçlayan yeni bir hamlede bulundu. Bundan böyle ülkedeki ATM’lerde gerçekleştirilen para çekme işlemleri için belli bir sınır koyulacak.

Bu amaç doğrultusunda ülkedeki en büyük kripto para borsalarından biri olan NairaEX’te 1 BTC fiyatı 38 bin dolar düzeyine kadar düşüş gösterdi. Bu fiyat, halihazırdaki piyasa koşulları göz önünde bulundurulduğunda, Nijerya’da Bitcoin fiyatının diğer ülkelere kıyasla yüzde 60 daha değerli olduğunu gösteriyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir