Bitcoin Ajandası

Nijerya’da Kripto Yasağı Kalkıyor: Varlıklar Ülkede Resmen Tanınacak!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Nijerya’da Kripto Yasağı Kalkıyor: Varlıklar Ülkede Resmen Tanınacak!

Nijerya’da Kripto Yasağı Kalkıyor: Varlıklar Ülkede Resmen Tanınacak!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Nijerya hükümeti küresel gelişmelere ayak uydurmaya çalışıyor. Elde edilen bilgilere göre kripto yasağını kaldırmayı planlayan hükümet, aynı zamanda bu varlıkları resmen tanımak adına önemli bir yasa tasarısı üzerinde çalışmalar yürütüyor.

Yeni Düzenlemeyle Kripto Yasağı Kalkacak

Yeni Düzenlemeyle Kripto Yasağı Kalkacak
Yeni Düzenlemeyle Kripto Yasağı Kalkacak

Yakın bir geçmişte piyasaya sunduğu CBDC ile kripto para endüstrisine adım atan Nijerya’da, eNaira halk tarafından ilgi görmezken, kripto para işlemleriyse rekora imza atıyor. P2P işlemlerinin en çok gerçekleştirildiği Afrika ülkesi olan Nijerya, halihazırdaki Yatırım ve Menkul Kıymetler Kanunu’nda bazı değişiklikler yaparak kripto paraları resmen tanımayı planlıyor.

Yatırım Sermayesi Olarak da Kullanılabilecek

Yerel basına bazı önemli açıklamalarda bulunan Temsilciler Meclisi Sermaye Piyasaları Başkanı Babangida Ibrahim, değişikliğin yasa haline getirilmesi halinde varlıkların yatırım sermayesi olarak da kullanılabileceğini söyledi. Nijerya’nın artık küresel gelişmelere kapalı olmaması gerektiğini, etkin bir sermaye piyasasına sahip olması gerektiğini belirtti.

Diğer yandan bu durumun kripto yasağını kaldırma meselesi olmadığını dile getiren Ibrahim, konunun hukuki olup olmadığı ve ülkedeki faaliyetleri kapsayıp kapsamadığı meselesi olduğunu söyledi. Bu duruma Merkez Bankası’nın karışma ihtimalinin olmadığını, kripto paralar yasaklandığında Merkez Bankası’nın çoğu yatırımcı tarafından yerel bankaların kullanılmadığını gördüğünü söyledi. Dolayısıyla Merkez Bankası’nın bu duruma müdahale edemeyeceğini ekledi.

Bilindiği üzere Nijerya, geçtiğimiz yıl kripto para birimlerinin kullanımını yasaklamış, borsalara hizmetlerini durdurma talimatı vermişti. Buna karşın Nijerya halkın başta Bitcoin olmak üzere kripto paralara yoğun ilgi göstermeye başlamıştı. Paxos tarafından yapılan açıklamaya göre kendi sisteminde en çok gerçekleştirilen işlemler P2P işlemleri oldu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir