Bitcoin Ajandası

NuCypher Projesi Nedir? NUCoin Nereden Alınır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. NuCypher Projesi Nedir? NUCoin Nereden Alınır?

NuCypher Projesi Nedir? NUCoin Nereden Alınır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

NuCypher projesi, genel olarak erişime açık blockchain mimarisi için şifreleme, anahtar ve erişim yönetim, sağlayan merkeziyetsiz şifreleme projesi olarak ifade edilir. Bu proje sayesinde blockchain mimarisi ve merkeziyetsiz dosya depolama çözümleri adına uçtan uca şifreli veri paylaşımı gerçekleştirilir.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde, NuCypher projesi hakkında merak edilen bütün detaylardan ve projenin kripto para birimi NUCoin’in ne işe yaradığından bahsettik.

NuCypher Projesi Nedir?

NuCypher Projesi Nedir?
NuCypher Projesi Nedir?

Blockchain teknolojisinde gizlilik en önemli konulardan biridir. Finans uygulamalarının en hassas bilgilerle ilgilenmesi, şifre ve erişim kontrolü konusunda bir ihtiyaç doğmasına neden oldu. Bu doğrultuda NuChyper projesi, verilerin depolanmasını ve şifrelenmesini sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir projedir. Blok zinciri ağlarındaki dağıtılmış uygulamaların verilerini koruma altına almak ve gizli kalmasını sağlamak adına kullanılan bir sistemdir.

NuCypher projesi, Mikhail Egorov ve MacLane Wilkison kurucu ortaklığında 2018 yılında piyasaya sürüldü. Bununla beraber ağdaki çalışmalar 2 yıl daha sürerken, ağın tamamlanması 2020 Ekim dönemini buldu.

Katman-2 olarak Ethereum ağı üzerinde geliştirilen NuCypher projesi, Proof of Stake algoritmasından faydalanan bir protokoldür. Diğer blockchain projelerinden farklı olarak gizlilik katmanı oluşturması amacıyla geliştirilmiştir. DApp’lerin verileri güvenilir bir aracı olmadan güvenle depolanması ve paylaşmasını sağlar. Bununla beraber herhangi bir özel bilginin şifresini çözümlemeden ya da depolamadan tekrar şifreleme gerçekleştirir. Bu durum özellikle düğümler tarafından klasik olarak takma ad kullanılan ve önemli bilgiler konusunda güvenilmemesi gereken merkeziyetsiz ağlar açısından önemli bir avantajdır.

NuCypher Projesi Nasıl Çalışır?

NuCypher platformu, kod kütüphanelerine paralel bir şekilde blockchain teknolojisi için açık kod kaynağı sunmasıyla biliniyor. Bu platformda verilerin transferi, Proxy reencyrption adındaki yeniden şifreleme teknolojisiyle şifrelenerek gerçekleştirilir. Bu verilerin şifrelerini çözümleyen araçlara erişim yetkisi, vekil sunucular üzerinden alıcıya ulaştırılır. Alıcı, kendisine gelen erişim yetkisi ve anahtarları kullanarak verilerin şifrelerini açarak güvenli bir erişim sağlar. Veriler, transferi esnasında şifrelendiği ve şifrenin yalnızca alıcıya teslim edilen anahtarla çözülür. Protokol tarafından kullanıcılarına sunulan yeniden şifreleme yöntemiyle veri transferi, geleneksel blockchain teknolojisine kıyasla daha güvenli ve gizlidir.

NUCoin Nedir?

ERC-20 Token standardında tasarlanan NUCoin, NuCypher projesinin yerel tokeni olarak ifade edilir. Merkezi olmayan finans işlemlerinde kullanılan bu kripto para birimi, aynı zamanda stake edilebilme özelliğine sahiptir. Topluluk üyeleri, sahip oldukları NUCoin’i stake ederek pasif gelir elde edebilir.

Diğer yandan NuFHE kitaplığına sahip olan NuCypher projesi, kullanıcılarına son derece güvenli ortamlar sunar. Bu proje ve yerel tokeni yalnızca veri gizliliğiyle alakalı olmayıp, güvene dayalı veri gizliliği ile de alakalıdır. Protokolde e-posta gibi bir hizmetten faydalanıldığında, mesajlar alıcılara gönderildiği süre zarfı boyunca şifrelenerek gizlenir. Üstelik bu gibi avantajlar, NUCoin sayesinde sağlanır.

Protokolde çoklu kullanım alanına sahip olan NUCoin, Ethereum tabanlı bir kripto para birimidir. Topluluk üyeleri bu yerel tokeni ağ üzerinde stake ettiklerinde düğüm çalıştırma ve teşvik alma gibi haklar elde eder. Bununla beraber ağdaki kullanıcılar için şifreleme hizmetleri daha kolay bir hale getirildiğinde NU Coin ile ödül sunulur.

NUCoin, protokolde aynı zamanda yönetişim tokeni olarak da kullanılabilen bir varlıktır. Topluluk üyeleri, sahip oldukları NU Token’in miktarına bağlı olarak yönetimle alakalı verilecek kararlarda oy kullanabilme hakkına sahiptir. Token sahibi olan kullanıcılar bu sayede projenin ilerleyen süreçlerdeki yönünün belirlenmesinde fikir beyan edebilir.

NUCoin Fiyatı ve Toplam Arzı

Nucypher projesiyle alakalı elbette merak edilen birçok konu bulunur. Bunlardan biri de NUCoin fiyatı ve toplam arzıdır. Coinmarketcap verilerine göre NUCoin toplam arzı 703.000.000 adettir. Toplam arzı 1.380.688.921 adetle sınırlı olurken, dolaşımdaki arzıysa 1.380.688.920 NU olarak biliniyor.

Diğer yandan yine Coinmarketcap verilerine göre NUCoin fiyatı şimdilerde (2 Ocak 2023) kripto para piyasalarında 0,08411 dolar seviyesinden işlem görüyor. Projenin piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren NUCoin fiyatının en yüksek seviyesi 5,58 doları olarak kayıtlara geçti. En düşük fiyatıysa 0,0611 dolar olarak kaydedildi.

NUCoin Nereden ve Nasıl Alınır?

Nucypher projesinin kullanıcılarına sunduğu avantajlardan faydalanmak ve projeye yatırım yapmak isteyen kripto meraklıları, Nu Tokeni nereden ve nasıl alabileceği konusunda araştırmalar yapar. Bu projenin kripto para birimine sahip olabilmek için öncelikli olarak NUCoin listeleyen kripto borsalarına erişim sağlamak gerekir. NU Token’in işlem gördüğü kripto para borsalarıysa şunlardır:

 • Coinbase Exchange
 • UniSwap
 • Bitget
 • Bitvavo
 • BtcTurk Pro
 • SushiSwap
 • Upbit
 • Gate.io
 • Bitrue
 • Korbit

Söz konusu olan bu kripto para borsalarından herhangi birinde hesap açan yatırımcıların ikinci adım olan KYC işlemlerini tamamlaması gerekir. Bu aşamadan sonra hesabına doğru işlem çiftinden para yatıran kripto para yatırımcıları, kolaylıkla NU Coin satın alım emri oluşturabilir. Böylelikle projenin yerel tokeni birkaç dakika içerisinde hesaba aktarılır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir