Bitcoin Ajandası

Ünlü Analistten Açıkladı: O Altcoinde Altın Kesişim!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Ünlü Analistten Açıkladı: O Altcoinde Altın Kesişim!

Ünlü Analistten Açıkladı: O Altcoinde Altın Kesişim!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Geçtiğimiz günlerde ciddi oranda değer kaybı yaşamasının ardından 2 gün içerisinde yüzde 40 oranında toparlanan Mirror Protokol, “Golden Cross” yani Altın Kesişim oluşturdu. İşte ünlü analist Yashu Gola’nın konuya ilişkin açıklamaları…

Sevilen Altcoinde Altın Kesişim Heyecan Yarattı!

Ünlü Analistten Açıkladı: O Altcoinde Altın Kesişim!
Ünlü Analistten Açıkladı: O Altcoinde Altın Kesişim!

Terra blok zinciriyle hayata geçirilen, merkezsiz bir finans (DeFi) protokolü olarak bilinen Mirror Protocol, Rusya ve Ukrayna arasında savaş çıkmasının ardından rekor düzeyde değer kaybı yaşamıştı. Neredeyse finans tarihin en büyük kaybını yaşayan Mirror Protocol yerel tokeni MIR, 24 Şubat’ta 0,993 dolara kadar geriledi. Bu seviye, kripto para piyasalarındaki herhangi bir satışın en kötü seviyesi olarak kayda geçti. Fakat MIR, yaşamış olduğu bu olumsuz gelişmenin ardından yalnızca 2 gün içerisinde yüzde 40 oranında keskin bir yükseliş göstererek 1.41 dolar seviyesinden işlem gördü.

MIR’ın yaşadığı değer kaybı kadar gösterdiği yükseliş trendi de kripto para piyasalarının çeşitli kısımlarında yaşanan benzer yükselişlerin beraberinde gerçekleşti. Fakat ilginç olan MIR/USD getirileri başta Bitcoin ve Ethereum olmak üzere en yüksek değere sahip olan dijital varlıkların değerinden daha fazla değer kazanması oldu. Aynı tarihte Bitcoin 34.500 dolar seviyesinin altında işlem görürken yüzde 17 oranında değer artışı kaydetti. Ethereum ise getirilerini 2.300 dolara kadar çıkarmasının ardından yüzde 25’in üzerinde kazanç sağladı. Diğer yandan Mirror Protocol’e ev sahipliği yapan Terra (LUNA), söz konusu dönemde yüzde 24 oranında toparlanma yaşadı.

Anchor Protocol (ANC)’nin Görünümü de Dikkat Çekiyor!

İlginç olan başka bir altcoinse Anchor Protocol (ANC)’dür. 24 Şubat’ta en düşük seviye olan 2.64 dolardan işlem gören Anchor Protocol’ün yerel tokeni ANC, yüzde 45’lik bir değer artışıyla şimdiye kadarki en yüksek seviyesine çekingen bir tavırla ulaştı. MIR tarafından bir Altın Kesişim’in nasıl çizildiği de ayrıca merak konusu oldu. Mırror Protocol piyasasında son dönemlerde yaşanan yükseliş trendi, bir Altın Kesişim paterni teorisine sebep oldu.  Ayrıntılı olarak verileri incelediğimizde; MIR’nin 20-4H EMA – yeşil dalga ortalaması, protokole göre klasik kısa süreli yukarı yönlü seyri takip eden 50-4H EMA – kırmızı dalganın üstüne çıktı.  

Bunun yanı sıra hafta sonu 70’i aşan 4 saatlik RSI (göreceli güç endeksi) konusundaki okumalar, “aşırı alım” için sinyal verdi. Bu durum Mirror Protocol pazarında yaşanan başka bir gelişmeyle eş zamanlı olarak yaşandı. MIR hali hazırda 1,41 dolar seviyesindeki yüksek geri çekilme düzeyinden yüzde 10,5’in üzerinde gerileme kaydetti. Yaşanan bu gerileme eski destek seviyelerinden olan 1,31 doların altında MIR kırılmasına yol açtı. Üstelik bu durum bir Fibonacci Geri Çekilme Çizelgesinde 1,58 dolardan 1 doların en alt seviyesine düzenlenen 61,8 fib çizgisiyle de birleşiyor.

Hali hazırdaki fiyat 1,28 dolar düzeyinde 0,5 fib çizgisi civarındaki sonraki destek düzeylerine doğru ekstra kayıplar ve sonrasında 0,236 fib çizgisi 1,13 dolar düzeyinde olduğu gözlemleniyor. Aksi durumda MIR 20-4H ile 50-4H EMMA’larının üstünde seyrederse, 1,58 doları bir kez daha test etme ihtimali artacaktır. Yukarı yönlü seyir görünümü, Doğu Avrupa’da sürdürülen jeopolitik çatışmaların sürdürülüşü ve bu durumun Bitcoin üzerindeki etkileriyle ilişkilidir. Bitcoin ve Mırror Protocol ilişkisindeki korelasyon katsayısı 0,75 düzeyine yakın bir konumda seyrederken, bu durum MIR değerinin mevcut düzende en iyi kripto para birimi grafiğini ortalama olarak yansıtması anlamına gelir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir