Bitcoin Ajandası

Japonya’da O Bakanlık Merkeziyetsiz Özerk Organizasyon’unu Kurdu!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Japonya’da O Bakanlık Merkeziyetsiz Özerk Organizasyon’unu Kurdu!

Japonya’da O Bakanlık Merkeziyetsiz Özerk Organizasyon’unu Kurdu!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Yakın bir geçmişte kurulan Japon Dijital Bakanlığı özerk kuruluşlar için yasal statü verilip verilmemesi gerektiğini araştırabilmek adına merkeziyetsiz özerk organizasyon (DAO) kurduğunu açıkladı.

Kripto para birimlerine olan yakınlığıyla tanınan Fumio Kishida, Web 3.0 teknolojisinin entegre edilmesi konusunda hala çağrıda bulunuyor. Merkezi olmayan özerk kuruluşlarla yürütülen çalışmalar, Japonya’nın blockchain teknolojisiyle entegrasyonu konusunda önemli bir adım olarak dikkat çekiyor.  

Merkeziyetsiz Özerk Organizasyon Popülarite Kazandı

Merkeziyetsiz Özerk Organizasyon Popülarite Kazandı
Merkeziyetsiz Özerk Organizasyon Popülarite Kazandı

Konuyla alakalı olarak yapılan açıklamada Japonya Dijital Bakanlığının söz konusu projesini gözden geçirerek merkeziyetsiz özerk organizasyondaki sorunları tespit edeceği ifade edildi.

2020 yılından bu yana DAO’ların bu denli popüler olmasının nedeni; çeşitli insan gruplarının merkezi olmayan yönetişim aracılığıyla kendi kendini organize eden yapılarda bir araya gelmesine olanak sunması olarak ifade ediliyor.

Blockchain uzmanları ve bu teknolojiye meraklı olan birçok insan, DAO’ların uygun gözlem ve liderlikle alakalı alanlara ilgisi olanlar açısından bir kulüpten daha fazlası olabileceğini düşünüyor. Aynı zamanda bu fikrin ulusal çapta uygulanması konusunda da hem fikir görünüyor.

Japonya Web3 Merkezi Haline Gelebilir

Yetkililerin son 1 yıldır yeni teknolojileri uygulama konusunda yürüttüğü çalışmalarla Web 3.0 teknolojisinin merkez üssü konumuna eriştiği Japonya’da Kishida yönetimi, Ekonomi Bakanlığı çatısı altında ilk Web3 politika ofislerinden biri kurulmuş oldu.

Kishida’nın partisi, Nisan 2022’de yayımlattığı Whitepaper’da Web 3.0 teknolojisini dijital ekonominin yeni sınırı olarak ifade etti. Ülkenin dijitalleşme konusunda yoğun temposu dikkate alındığında DAO’ların uygulanması, ülkenin Web 3.0 teknolojisiyle alakalı ulusal stratejisinde mantıklı bir yeni adım olarak düşünülüyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir