Bitcoin Ajandası

O Ülke de Kripto Para Regülasyonu Tasarısını Onayladı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. O Ülke de Kripto Para Regülasyonu Tasarısını Onayladı!

O Ülke de Kripto Para Regülasyonu Tasarısını Onayladı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Brezilya Senatosu kripto para regülasyonu saplayacak olan yasa tasarını dün akşam saatlerinde onayladı. Bir senatörün sunmuş olduğu bu yasa tasarısının bir sonraki güzergahı Brezilya meclisi. Tasarının mecliste de kabul edilmesi durumunda bu görev Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan alınarak yeni kurulacak olan ve kripto paraları denetleyecek yeni kuruma verilecek.

Kripto Para Regülasyonu Tasarı Ülkede Dikkat Çekti

Kripto Para Regülasyonu Tasarı Ülkede Dikkat Çekti
Kripto Para Regülasyonu Tasarı Ülkede Dikkat Çekti

El Salvador’un 2021 yılında Bitcoin’i yasal hale getirmesinin ardından özellikle de bu yıl pek çok fakrlı ülkede bu yönde adım atılması bekleniyordu. Yoğun bir enflasyona rastlanan Latin Amerika’daki çeşitli ülkelerden bu yönde bir hamle son derece güç görünse de kripto paraların her geçen gün meclislerin gündeminde yer alması dikkat çekiyor.

Dün akşam saatlerinde Brezilya Senatosu’nda kripto paralarla alakalı önemli bir oylama gerçekleştirildi. Kripto para regülasyonu kanun tasarısını oylayan Brezilya Senatosu, tasarıya onay verdi. Senatör Flavio Arns tarafından sunulan bu yasa tasarısına göre, bu alanda gerçekleştirilen regülasyon görevi Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan alınarak bu amaç doğrultusunda kurulan yeni devlet kurumuna verilecek.

Meclisten Onay Bekleniyor

Yasa tasarısının bir sonraki durağı Brezilya meclisi olacak. Meclisin de bu tasarıya onay vermesi durumunda hükümetin üst yönetiminde son kez veto hakkı bulunuyor. Fakat bu birimden veto yerine onay gelmesi durumundaysa tasarı resmen kanunlaşmış olacak.

Brezilya Senatosu’nun Ekonomik İşler Komitesi geçtiğimiz aylarda bu tasarıyı onaylamış ve gemel oylamaya sunulması için zemin hazırlamıştı. Diğer yandan Komite, Arns gibi iki farklı tasarılar sunan Senatörler Styvenson Valentim ve Soraya Thronicke’nin önerilerini reddetmişti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir