Bitcoin Ajandası

O Ulkede Algoritmik Stablecoinlere Veto
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. O Ülkede Algoritmik Stablecoin’lere Veto!

O Ülkede Algoritmik Stablecoin’lere Veto!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Özellikle Başkan Justin Trudeau ve hükümetinin kripto varlıklar konusunda olumsuz bir tutum sergilediği Kanada, algoritmik stablecoin’lerin menkul kıymet olduğunu ifade etti. Ülkenin her kesimindeki regülatörleri temsil eden Kanada Menkul Kıymetler Yönetimi (CSA), kripto şirketlerine yönelik yeni bir kural listesi yayımladı.

Algoritmik Stablecoin’lere Sert Politika Uygulanacak

Algoritmik Stablecoinlere Sert Politika Uygulanacak
Algoritmik Stablecoin’lere Sert Politika Uygulanacak

Kripto para borsaları ve ağırlıklı olarak stabilcoin çıkarmak isteyenlerin kritik bir önem taşıyan bu listede, bir kısım stabilcoin’in ya da referans değeriyle belirlenen varlıkların CSA onayı olmadan alınıp satılamayacağı ve tutulamayacağı ifade edildi.

Onay almak üzere yayımlanan kurallar dahilinde stabilcoin’lerin fiat para birimiyle desteklenmesi gerektiği belirtiliyor. Konuyla alakalı açıklama yapan Kanada Menkul Kıymetler Yönetimi, bir kripto para biriminin fiat para destekli olmaması ve değerinin bir algoritmayla belirlenmesi durumunda gerekli onayı vermeyeceklerini dile getirdi.

CSA Kripto Paralar için Önemli Kurallar Getirdi

Bununla beraber kurum, fiat destekli stabilcoin’lerin de rezervlerinin yüksek oranda olmasını zorunlu kılıyor. Ayrıca rezervlerin kaliteli ve onaylı bir saklama hizmet sağlayıcısının tutmasını, bağımsız denetleyicilerin de aylık olarak kontrol etmesini bir şart koşuyor.

Algoritmik stablecoin’ler global anlamda, 2022 Mart döneminde Terra’nın çöküş yaşamasının ardından gündeme gelmişti. Terra’nın algoritmik sabit coin’i olan UST’ye yıllık %20 faiz verilmesi ve sonrasında projenin çöküş yaşaması, bu türden varlıklara bakış açısını büyük ölçüde değiştirmişti.  

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir