Bitcoin Ajandası

Bitcoin ile Gayrimenkul Satışının İlki Gerçekleştirildi! Ödemede Doğrudan BTC’yle Kullanıldı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. O Ülkede Bitcoin ile Gayrimenkul Satışının İlki Gerçekleştirildi! Ödemede Doğrudan BTC Kullanıldı!

O Ülkede Bitcoin ile Gayrimenkul Satışının İlki Gerçekleştirildi! Ödemede Doğrudan BTC Kullanıldı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Portekiz’de gayrimenkul sektöründe bir ilk yaşandı. Bir gayrimenkul satışında ödeme işlemi nakde çevrilmeden direkt olarak Bitcoin üzerinden gerçekleştirildi. Böylelikle Bitcoin ile gayrimenkul satışının ilki gerçekleştirilmiş oldu.

Bitcoin ile Gayrimenkul Satışı İlk Oldu

Bitcoin ile Gayrimenkul Satışı İlk Oldu
Bitcoin ile Gayrimenkul Satışı İlk Oldu

Portekiz’in yerel gazetesi Idealista’da yeni bir haber yayımlandı. Yayımlanan bu habere göre bir yatırımcı, satın almak istediği gayrimenkul için nakit kullanmadan Bitcoin’le ödeme yaptı. Satış işlemlerinde her ne kadar ek gereksinimlere ihtiyaç duyulsa da yapılan bu satış işlemi ülkede bir ilk olarak kayıtlara geçti. Bitcoin ile gayrimenkul satışında ortalama 102 bin Euro’ya başka bir deyişle 108 bin dolara tekabül eden 3 BTC ödendi.

Kripto varlıklarla gerçekleştirilen ödemeler pek çok farklı sektörde popüler olarak kullanılmaya başlanırken, Portekiz’de de bu anlamda bir ilke imza atıldı. Ülkede geçtiğimiz nisan ayına kadar herhangi bir alış ya da satış işlemlerinde ödeme yapabilmek için kripto varlıkların Euro cinsinden nakit paraya çevrilmesi gerekiyordu. Üstelik Portekiz’in noter yasasına göre direkt olarak kripto para birimleriyle gerçekleştirilen gayrimenkul satışları için tapunun nasıl hazırlanacağıyla alakalı bazı kesin kurallar belirlendi.

Ekstra Belgelere İhtiyaç Duyuldu

Yaşanan bu ilk satışla alakalı olarak ülkenin yerel emlak şirketi Zome tarafından bazı açıklamalar yapıldı. Şirket yetkilileri söz konusu açıklamalarında gerçekleştirilen satışın ve tapu işlemlerinin bir dönüm noktası olduğuna dikkat çekti. Aynı zamanda bu açıklamalarda dijital bir varlığın fiziksel bir varlığa nasıl dönüştürülmeden transfer edilmiş olduğuna da vurgu yapıldı.

Bitcoin ile gayrimenkul satışında tapu işlemleriyle alakalı olarak bazı ekstra gereksinimler oluştu. Ayrıca tapu oluşturma aşamasında Bitcoin adresi ve kripto para işleminin gerçekleştirildiğinin ispatı için klasik bilgilerin yanında ek belgelere de yer verildi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir