Bitcoin Ajandası

O Ülkede Blockchain Tabanlı Dijital Kimlik Kullanılacak!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. O Ülkede Blockchain Tabanlı Dijital Kimlik Kullanılacak!

O Ülkede Blockchain Tabanlı Dijital Kimlik Kullanılacak!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
6 0

Güney Kore, vatandaşlarının güvenliğini sağlayabilmek adına blockchain tabanlı dijital kimlik projesi planlıyor.

Genellikle Bitcoin’in arkasındaki güç olarak bilinen Blockchain teknolojisi, her seferinde güncellendiğinde ağdaki cihazların doğruladığı dijital bir günlüğe sahiptir. Siber korsanların veri işlemek amacıyla her bir cihaza girmesi gerekirken, bilgileri saklayan merkezi bir depolama bulunmadığında hırsızlık ihtimalleri düşüyor. Bu anlamda Güney Kore, vatandaşlarının verilerini güvenli bir şekilde muhafaza edebilmek adına blockchain teknolojisine güvenerek yeni bir dijital kimlik projesi hedefliyor.

Dijital Kimlikle Veriler Daha Güvenli Tutulacak

Dijital Kimlikle Veriler Daha Güvenli Tutulacak
Dijital Kimlikle Veriler Daha Güvenli Tutulacak

Güney Kore, akıllı telefon sahibi olan vatandaşlarına blok zinciriyle güvence altına alınan dijital bir kimlik sunmayı hedefliyor. Akıllı cep telefonlarına yerleştirilen kimlikler, daha çok insanın evden çalışması, nakit olmadan ödeme yapabilmesi ve metaverse’ü keşfetmesiyle genişleyen ekonomiyi destekleyen en yeni ve gelişen teknolojilerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Güney Kore’de insanlar şimdilerde kendilerini tanımlamak amacıyla ikamet kayıt kartları kullanıyor. Söz konusu proje kapsamında bir uygulama, bu kartları kimliklerle beraber akıllı telefonlara tanımlayacak.

Kimlik Blockchain Teknolojisiyle Geliştirilecek

Konuyla alakalı olarak basında yer alana haberlere göre Güney Kore hükümeti, dijital kimliklerin nasıl ve nerede kullanılacağıyla alakalı ayrıntılar ve bu gibi bilgiler farklı bilgilere erişim sağlayamayacak. Sistem tümüyle merkeziyetsiz bir kimlik olarak geliştirilmiş blok zinciri teknolojine dayanacak.

Söz konusu bu projeyi 2024 yılında kullanıma sunmayı planlayan hükümet, bu süreçte 45 milyon Güney Korelinin dijital kimliği kullanmaya başlayacağını öngörüyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir