Bitcoin Ajandası

O Ülkede Kripto Vergisi Alınmaya Başlayacak!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. O Ülkede Kripto Vergisi Alınmaya Başlayacak!

O Ülkede Kripto Vergisi Alınmaya Başlayacak!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Arnavutluk hükümetinin hazırlamış olduğu yeni yasa tasarısına göre, önümüzdeki yıldan itibaren ülkede gerçekleştirilen kripto para işlemlerinden kripto vergisi alınmaya başlayacak.

2023 Yılından İtibaren Kripto Vergisi Alınacak

2023 Yılından İtibaren Kripto Vergisi Alınacak
2023 Yılından İtibaren Kripto Vergisi Alınacak

Kripto para birimleriyle alakalı düzenlenen bu mevzuatın 2023 yılından itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Hatırlanacağı üzere 2020 yılında Arnavutluk’ta dağıtılmış defter teknolojisine dayanan bir finansal piyasalar yasası kabul edilmişti. Bu düzenlemeyle beraber kripto sektörünü düzenleyebilmek adına önemli bir adım atılmış oldu. Ülkede bazıları söz konusu düzenlemeden son derece hoşnut olsa da bazıları dijital varlıklar üzerine yapılan bu kapsamlı düzenleyici yasaya karşı şüpheyle yaklaşıyor.  

Balkan ülkesinde kokain ticareti gibi pek çok farklı yasa dışı faaliyetler yürütüldüğü bilinen bir gerçek. Uzmanlar bu gibi faaliyetlerde kripto para üzerinden kara para aklama yapılabileceğini düşünüyor.

Kriptodan Sağlanan Gelirin Yüzde 15’i Vergiye Gidecek

Ülkede hazırlanan bu yeni kripto para mevzuatına göre yatırımcılar, kripto para üzerinden elde ettiği gelirin yüzde 15’ini hükümete kripto vergisi olarak ödeyecek. Ticari amaçlar doğrultusunda elde edilen gelirlerse işletmeler adına ayrıca vergilendirilecek.

Yetkililer kripto para madenciliği gri bir taban olarak değerlendirirken, madenciler açısından henüz herhangi bir vergilendirme durumu söz konusu değil.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir