Bitcoin Ajandası

O Ülkeden Altın Destekli Dijital Para Hamlesi!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. O Ülkeden Altın Destekli Dijital Para Hamlesi!

O Ülkeden Altın Destekli Dijital Para Hamlesi!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Afrika’nın en önemli ülkelerinden biri olan Zimbabve de dijital para akımına dahil oldu. Konuya ilişkin yapılan açıklamada yerel paranın dolar karşısında değer kaybetmesini engelleyebilmek için altın destekli dijital para hayata geçirileceği ifade edildi.  

Dünya üzerinde ilk olarak Çin tarafından başlatılan dijital para (CBDC) atağına son olarak Afrika ülkesi Zimbabve de dahil oldu. Dünyadaki birçok ülke kendi kripto parasını çıkarırken, burada asıl amacın ağırlıklı olarak merkeziyetsizlikle tanınan kripto varlıklara karşı alternatif oluşturmak olduğu biliniyor.

Altın Destekli Dijital Para Hazırlıkları Sürüyor

Altın Destekli Dijital Para Hazırlıkları Sürüyor
Altın Destekli Dijital Para Hazırlıkları Sürüyor

Afrika’daki en büyük ve en önemli ülkelerden biri olan Zimbabve de kendi dijital parasını çıkarabilmek adına çalışmalar yürütüyor. Ülkenin Merkez Bankası Başkanı John Mangudya tarafından yapılan açıklamada dijital paranın işlemlerde kolaylık sağlayacağı, fakat yerel para biriminin dolar karşısında değer kaybetmesinin önüne geçebilmek adına altın destekli olacağı ifade edildi.

Söz konusu açıklamasında Mangudya, küçük miktarlardaki Zimbabve dolarına sahip olan kişilerin de varlığını altın destekli dijital paraya dönüştürebileceğini, böylelikle volatiliteden korunabileceğini ifade etti.

Doların Değer Kaybetmesi Hamlenin Önünü Açtı

Bilindiği üzere dijital paralar, başka bir deyişle CBDC’ler açısından seviye atlayan ülke Çin gibi görünüyor. Ülkenin pek çok farklı eyaletinde yıllardır çeşitli testleri başarılı bir şekilde gerçekleştiren Çin, yuan kullanımını her geçen gün biraz daha kolay hale getirmeye çalışıyor. Çin haricinde Fransa, Rusya ve İsviçre CBDC konusunda önemli çalışmalar yürüten ülkeler arasında yer alıyor. Son zamanlardaysa Çin, Suudi Arabistan ve Rusya üçlüsü dolar karşısındaki açıklama ve hamleleri çeşitli ülkelerin ABD dolarını dışlamasıyla sonuçlanıyor. BRICS ülkeleri olarak ifade edilen başka bir grup da ticaretin yerel para birimiyle yapılması konusunda adım atmaya hazırlanıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir