Oasis Network (ROSE) Nedir? Nasıl Alınır?

Oasis Network (ROSE) Nedir? Nasıl Alınır?

Kripto Para
Mart 31, 2021 tarafından Esra Yılmaz
183
Kripto paraların geliştirilip piyasaya sunulmasının ardından, geleneksel finans ve yatırım araçlarına oldukça farklı bir alternatif sunan bu varlıklar kısa zamanda dikkat çekici hale gelmiştir.
Oasis Network ROSE Nedir Nasıl Alınır

İlk kripto paranın oldukça verimli bir başarı grafiği çizmesi de, ardından başka coin ve alt coinlerin geliştirilmesine sebep olmuştur. Bunun yanında, günümüzde kullanılan finans yöntemlerinin güvenilirliğinden şüphe edilmesi, farklı finans araçlarının geliştirilmesine de sebep olmuştur. ROSE de bunlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Oasis Network (ROSE) Nedir? Nasıl Alınır?

Oasis Network (ROSE) Nedir Nasıl Alınır?
Oasis Network (ROSE) Nedir Nasıl Alınır?

ROSE, 2020 yılında geliştirilmiş, merkeziyetsiz bir finans sistemi olarak kullanıcılara sunulmuştur. Bu sistemin kripto para birimi ise ROSE olarak bilinmektedir. Ayrıca, Oasis Network için, gizliliği önemseyen, açık kaynak kodlu ve ölçeklenebilir bir veri ekonomisi hizmeti sunan bir blockchain projesi de denilebilmektedir. ROSEve bunun gibi finans sistemlerinde amaç, açık kaynak kodlu ve şeffaf hizmet ile gizli işlem verilerinin bir araya getirilmesidir.

ROSE iki ana katmandan oluşmaktadır. Bunlar, Consensus ve ParaTime olarak isimlendirilmektedir. Bahsi geçen bu iki ana katman, sistemde farklı kullanım alanlarına hizmet vermektedir. Ayrcıca, Oasis Network’ün birçok kripto para birimi, blockchain ve fintech firması ile ortak çalışmalar yaptığı da bilinmektedir. Küresel çapta geniş bir katılım kitlesi bulunan bu ağda, birçok uygulama ve doğrulayıcı yer almaktadır. Merkeziyetsiz finans sistemlerinde oldukça sık karşılaşılan ücret yüksekliği ve verilerin korunmasına yönelik güvensizlik de ROSE tarafında ele alınmakta ve değerlendirilmektedir. Çeşitli yenilikçi yöntemler ile bu sorunların ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.

ROSE, Ethereum ağı olan ERC-20 üzerine kurulu bir sistem olarak bilinmektedir. Ancak, Ethereum’a kıyasla çok daha ekonomik ve hızlı bir sistem olarak hizmet sunmaktadır. Bunun yanı sıra, ROSE, Ethereum ağında bulunan tüm merkeziyetsiz uygulamaları (DApps) da desteklemektedir. ROSE sisteminde ele alınan en önemli konu gizliliktir. Bu sistem, ağda gerçekleşen işlemlerin şifrelendiği bir protokole sahiptir. Bu gizlilik durumu, ağ katmanlarından ParaTime içinde bulunan bu gizlilik desteği ile sağlanmaktadır. Bu katmanda oluşturulan uygulamaların hepsinin, blockchain ağında sunulan hizmetleri içermesi sağlanmaktadır. Oluşturulan bu gizlilik teknolojisi ile blockchain sisteminden yararlanmak isteyen kullanıcıların Oasis Network (ROSE) resmi sitesinden başvuru yapabilme imkanları bulunmaktadır.

Oasis Network (ROSE) Nedir?

Oasis Network (ROSE) Nedir
Oasis Network (ROSE) Nedir

Oasis Network finans sisteminin geliştirip kullanıcılara sunduğu kripto para birimi ROSE olarak bilinmektedir. Sistemin sahip olduğu hizmetler ve amaçları doğrultusunda geliştirilen bu kripto para birimi oldukça dikkat çekicidir. Oasis Network ağı, ROSE kripto parasını, tüm işlemler için kullanılması adına piyasaya sunmuştur. Bu kripto paraya adını veren ROSE yani gül, gizlilik ilkesini temsil etmektedir. Gizliliğin Oasis Network için en temel konu olduğu bilinmektedir. Bu sebeple bu sembol ve isim seçilmiştir.

ROSE aracılığı ile Oasis Network sistemi içinde yerleşik token ve stake etme işlemlerinin kullanımı sağlanmaktadır.  Ayrıca, Oasis Network sisteminin iki temel katmanından biri olan ParaTime katmanında, değiştirme ve geliştirme yapabilmek için kullanılan akıllı sözleşmeler için ödenecek olan ücretler de bu şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Sistemde yer alan kullanıcıların en merak ettikleri konulardan biri de ROSE kripto parasının sınırlı sayıda olup olmadığıdır. ROSE kripto parasının piyasaya sunulacağı toplam miktarın 10.000.000.000 ROSE olduğu bilinmektedir. Şu anda piyasaya sunulan toplam ROSE miktarı ise 1.500.000.000 ROSE olarak bilinmektedir. Merkeziyetsiz finans sistemlerine getirdiği yenilikler ve sunduğu güvence ile, Oasis Network sisteminin kripto para birimi olan ROSE’un gelecekte çok daha iyi bir başarı ivmesi kazanacağı düşünülmektedir.

Oasis Network (ROSE) Nasıl Satın Alınır?

Oasis Network (ROSE) Nasıl Satın Alınır
Oasis Network (ROSE) Nasıl Satın Alınır

Bilindiği gibi kripto paralara sahip olmak için çeşitli yöntemlerden mevcuttur. Bunlardan en sık tercih edileni ise bir kripto para borsası platformuna kayıt olmak ve bir dijital cüzdan sahibi olmaktır. Bu sayede, dijital cüzdana aktarılacak bir miktar gerçek para ile kripto para birimleri satın alınabilmektedir. Oasis Network sisteminin sunduğu kripto para birimi olan ROSE’u satın alabilmek için de benzer bir işlem gerçekleştirmek gerekmektedir. Ayrıca, sanıldığının aksine ülkemizde, Türk Lirası ile ROSE satın almak oldukça kolaydır. Kullanıcıların bunun için özel bir bilgiye ihtiyaç olmadığı gibi herhangi bir resmi evrağa da ihtiyacı yoktur. İşlem oldukça hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

ROSE satın alabilmek için platform aracılığı ile gerçek paralar ile satın alma işlemi yapmak gerekmektedir. Bu kripto para birimi ile işlemlere izin veren kripto para borsası platformlarında bu işlem gerçekleştirilebilmektedir. Kripto paraların değerleri, arz ve talep doğrultusunda değiştiği için satın alma işlemi sırasında da farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca, kişiler sahip oldukları ROSE kripto paralarını nakit paraya çevirmek istediklerinde, kripto para borsası platformlarında satış emri verecek nakit karşılığını alabilmektedir. Bu nakit tutar, borsa platformu tarafından kullanıcılara havale veya EFT olarak aktarılmaktadır.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle