Bitcoin Ajandası

Ödeme Devi Mastercard’dan Bankalar için Kripto Para Hamlesi!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Ödeme Devi Mastercard’dan Bankalar için Kripto Para Hamlesi!

Ödeme Devi Mastercard’dan Bankalar için Kripto Para Hamlesi!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Amerikan medyası haberine göre CNBC’ye röportaj veren ödeme devi Mastercard’ın dijital ortaklıklardan sorumlu yönetici Sherri Haymond, kısa zamanda sistemlerini kullanan banka ve işletmeler için kripto para hizmetleri verebileceğini belirterek adım attı. Kripto para hizmet sağlayıcılarından biri olan Bakkt ile ortaklık kuracak olan Mastercard ağında dünya çapında on binlerce banka ve milyonlarca işletme kullanıyor.

Kripto para ekosisteminde her geçen gün artan büyüme ile borsaların ödeme şirketleri arasında anlaşma sonrasında kripto paraların harcanmasına ve puan kazanılmasına olanak tanıyan kartlar çıkartılmıştı. Sonrasında ise şimdi de dünyanın en büyük finansal kurumları olan bankalar için kripto para hizmetleri verilmesinin önü açılmaya başlandı.

Ödeme Devi Mastercard

Ödeme Devi Mastercard
Ödeme Devi Mastercard

Amerikan medyası CNBC’ye bu konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Mastercard’ın başkan yardımcısı Sherri Haymond yakında oluşacak işlem için bankalara ve işletmelere kripto para hizmeti sunmayı sağlayan teknolojilerini resmen açıklayacaklarını duyurdu. Haber içerisinde Mastercard’ın yeni sistemine; Bitcoin cüzdanları, kriptoda ödüller kazandıran ve dijital varlıkların harcanmasını sağlayan kredi ve banka kartları ile, havayolu ya da otel harcamalarından kazanılan puanlarının Bitcoin’e dönüştürülebildiği sadakat programlarının da dahil olduğu da yazıldı.

Mastercard bu sistemi devam ettirebilmek için New York Borsası’nın ana şirketi olan Intercontinental Exchange tarafından desteklenen kripto para platformu Bakkt ile de ortaklık kuracağını açıkladı. Mastercard’ın dijital ortaklığı ile sorumlu başkan yardımcısı Sherri Haymond da konuyla ilgili verilen röportajında şu ifadeleri kullandı:

“Tüm ortaklarımızın, olabildiklerinden çok daha kolay şekilde kripto para hizmetlerine adapte olmalarını istiyoruz. Bu ortaklar, bankalar, fintech şirketleri ya da işletmeler olabilir ve hepsi de kripto para alım, satım ve saklama hizmetleri sağlayabilecekler. Bunu Bakkt ile kuracağımız ortaklık sayesinde yapacağız.”

Kripto Paralara Artan İlgiden

Mastercard yöneticilerinden biri olan Haymond röportaj esnasında ayrıca, son zamanlarda Bitcoin başta olmak üzere kripto paralara artan ilgiden dolayı kullanıcılarından bu hizmet konusunda baskı gördüklerini de belirtti:

“Bitcoin’deki artış, müşterilerden gelen talebi de yükseltti. Bu sayede bankalar artık müşterilerini kripto para borsalarına kaptırmayıp kendi platformlarında tutabilecekler.”

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir