Bitcoin Ajandası

Ön Madencilik Nedir? Avantajları Nelerdir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Ön Madencilik Nedir? Avantajları Nelerdir?

Ön Madencilik Nedir? Avantajları Nelerdir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
3 0

Ön madencilik çalışmaları genellikle geliştirici ya da ekip üyelerinin halkın yapmasına müsaade edilmeden önce kendileri için yaptığı bir madencilik çalışmasıdır. Herhangi bir kripto para biriminin halka arz edilmeden önce proje geliştiricileri ve ekip üyeleri tarafından gerçekleştirilen jeton madencilik çalışması olan ön madencilik, zaman zaman kripto piyasalarında tartışmalara neden olabiliyor.

Ön madencilik, kripto para projesi geliştiricilerinin ya da ekip üyelerinin kripto biriminin lansmanından ve halka arzından önce kendisi için gerçekleştirdiği madencilik işlemi olarak tanımlanır. Madencilik projesinin erken aşaması olarak da ifade edilen bu çalışmaya katılanlar, dolaşımdaki arzın büyük çoğunluğunu kontrol edebileceğinden haksız kazanç ya da avantaj olarak düşünülüyor. Bu durum geliştiriciler ve ekip üyeleri açısından kripto paraları elinde tuttuklarında önemli bir avantaj sağlayabilir.

Bazıları ağı güvence altına almak ve projeye destek vermek için yeterince büyük bir fon oluşturabilmek adına madencilik ön işlemlerinin gerekli olduğunu savunuyor. Bazılarıysa geliştiricilerin herhangi bir çaba harcamadan hızlı bir şekilde zengin olma yolu olarak kullandığına inanıyor. Her iki durumda da kripto paraları önceden çıkarılmış bir projeye yatırım yapma konusunda karar verebilmek adına araştırma yapılması öneriliyor.

Bitcoin Ajandası olarak bu yazımızda kripto piyasaları ve meraklıları için madencilik öncesi işlem hakkında merak edilenleri yanıtlamaya çalışacağız.

Ön Madencilik Nedir?

Ön Madencilik Nedir?
Ön Madencilik Nedir?

Ön madencilik, proje geliştiricilerinin kripto para biriminin piyasaya sunulmadan önce bir kısmını kendine ayırması işlemidir. Bu işlem çoğu zaman piyasalarda tartışmalara neden olurken kuruculara haksız avantaj sağladığı düşünülüyor. Üstelik birçok kripto paranın temelini oluşturan eşitlikçi ahlatı baltalıyor.

Geliştiriciler çoğunlukla yeni bir proje için fon elde edebilmek adına madencilik ön işlemi gerçekleştirir. Bazı durumlarda kripto paraların büyük bir bölümünün minimum düzeyde yatırımcıya sunulduğu bir instamine durumu oluşturabilmek adına önceden madencilik işlemlerini gerçekleştirmiş kripto paralar tercih edilir.

Konuyla alakalı olarak değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, erken giriş yapanlara haksız bir kazanç sağladığını, bu işlemin ardından token sahibi olanların daha az değerli bir varlıkla sonuçlanabileceğini iddia ediyor.

Maden Öncesi İşlem Neden Gereklidir?

Maden öncesi işlem, projeye yatırım yapan kişilere token dağıtarak ya da ilerleyen süreçlerde geliştirme ve pazarlama çalışmaları için rezerv sağlayarak yeni bir token başlatabilir.

Bu işlemin gerçekleştirilmesi için pek çok farklı neden gösterebilmek mümkün olurken, bu nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Adaletli bir lansman gerçekleştirmek,
 • Yatırımcılara token dağıtmak,
 • Geliştirme maliyetlerinin karşılanması,
 • Gelecekteki geliştirme ve pazarlama süreçleri için fon toplamak,
 • Kripto pazarının spam’larından kaçınmak, ön madenciliğin gerekliliğini ortaya koyan nedenler arasında yer alıyor.

Ön Madencilik Nasıl Çalışır?

Madencilik ön işlemlerinin gerçekleştirilmesindeki amaç, proje geliştiricilerinin kendisi için geliştirme ve diğer amaçlar doğrultusunda kullanabilecekleri bir kripto para stoğu oluşturmaktır.

Çoğunlukla farklı projelere fon oluşturmak amacıyla kullanılan bu işlemle, bazen de pompalama ve boşaltma gibi planlar doğrultusunda kullanılacak kripto paralar için büyük bir havuz oluşturulabilir.

Yeni bir kripto para birimi piyasaya sürüldüğünde ilk etapta tokenler borsalarda işlem görmeye başlamaz. ICO dönemi olarak adlandırılan bu aşamada yatırımcılar, tokenin bir borsada işlem görmeye başlamasının ardından yüksek bir değerden satabilmek umuduyla token satın alabilir. Proje geliştiricileri önceden gerçekleştirdikleri madencilik işlemi nedeniyle bu gibi durumlar karşısında avantajlıdır. Bunun nedeniyse ICO döneminde token satın alanlara kıyasla çok daha yüksek bir fiyattan token satışı gerçekleştirebilirler.

Kripto meraklılarından bazılarının düşündüğü üzere önceden madenciliği gerçekleştirilmiş bir kripto para biriminin dolandırıcılık ürünü olmadığını belirtmekte fayda var. Bazı durumlarda geliştiriciler projenin tamamlanabilmesi için fona ihtiyaç duyarken, bunun için belli bir miktarda kripto parayı ayırmak ister. Diğer yandan madencilik ön işlemi art niyetli olduğunda dolandırıcılık için de kullanılabilir. Bu gibi durumlarda herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce detayı bir şekilde araştırma yapılması hayati bir önem taşır.

Avantajları Nelerdir?

Madencilik ön işlemiyle alakalı merak edilen konulardan biri de sağladığı avantajlarıdır. Genel olarak bu avantajlarına birkaç örnek göstermemiz gerekirse;

 • Finansman geliştirme konusunda son derece faydalı olması,
 • Projenin topluluğuyla proje arasında güven bağını güçlendirmesi,
 • Yeni bir kripto para birimi karşısında rekabeti azaltması bu işlemin sağladığı avantajlardan yalnızca bazılarıdır.

Riskleri Nelerdir?

Diğer yandan genel olarak kripto para sektöründe olduğu üzere ön madencilik işlemlerinde de bazı risklerle karşılaşabilmek mümkündür. Özellikle de doğru bir şekilde gerçekleştirilmemesi durumunda bazı olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu işlemin risklerinden kısaca şu şekilde bahsedebiliriz:

 • Madencilik ön işlemleri yatırımcıların kripto para birimine yönelik gelecek tahminlerinde bulunması durumunda spekülasyonlara neden olabilir. Bu durumsa projenin yol haritası açısından risk olarak değerlendirilir.
 • Şeffaf ve adil bir şekilde yürütülmemesi halinde projenin güvenilirliğini tehlikeye atabilir. Bu durum topluluğun ve potansiyel yatırımcıların güvenini zedeleyebilir.
 • Ön madencilik geliştirici ekibin açgözlü olduğu ve sadece para kazanmaya odaklandığı algısı oluşturabilir. Bu algıysa potansiyel yatırımcıların projeden uzaklaşmasına neden olabilir.

Ön madencilik ile alakalı birçok proje, token satışına dahil olan bütün katılımcıların ağ tıkanıklığı ya da art niyetli saldırılar açısından endişeye kapılmadan token satın almasını sağlayabilir. Bununla beraber madencilik ön işlemi, projenin ana ağını başlatmadan önce daha büyük bir topluluk oluşturulmasını sağlayarak daha güçlü ve başarılı bir tanıtım gerçekleştirilmesine yardımcı olur. En nihayetinde bu işlem, bütün blok zinciri projelerinde dikkate alınması gereken son derece önemli bir aşama olarak değerlendirilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir