Bitcoin Ajandası

OpenAI için Dev Yatırım: Destek Görmeye Devam Ediyor!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. OpenAI için Dev Yatırım: Destek Görmeye Devam Ediyor!

OpenAI için Dev Yatırım: Destek Görmeye Devam Ediyor!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Son zamanların en popüler uygulamalarından biri haline gelen yapay zekâ ChatGPT’nin geliştiricisi olan OpenAI, pek çok farklı girişim sermayesinden destek görmeye devam ediyor. Elde edilen bilgilere göre bu kapsamda şirket 300 milyon dolarlık fon toplamış durumda.

Son dönemlerde oldukça popüler olan teknoloji trendlerinden biri olmayı başaran yapay zekâ, birçok kesimden insanın ilgisini çekmeye devam ediyor. Ağırlıklı olarak ChatGPT, küresel anlamda ciddi bir ilgiyle karşılanmaya başladı.

ChatGPT uygulamasının geliştirici ismi olan OpenAI, 10 milyar dolar değerinde Microsoft yatırımından sonra yeni destekler toplamaya başladı. Birçok yatırımcı, şirket için 300 milyon dolar değerinde yatırım yaptı.

OpenAI Yatırımcıların da İlgisini Çekiyor

OpenAI Yatırımcıların da İlgisini Çekiyor
OpenAI Yatırımcıların da İlgisini Çekiyor

Hatırlanacağı üzere daha öncesinde Microsoft’tan 10 milyar dolar kadar yatırım alan şirket, kendisi için yeni yatırımcılar bulmaya başladı. ChatGPT’nin arkasındaki geliştirici şirket, Tiger Global, K2 Global ve Sequoia Capital gibi önemli isimlerin de aralarında bulunduğu pek çok yatırımcıdan 300 milyon dolar civarında fon topladı. Elde edilen bilgilere göre yatırımcılar arasında ayrıca Spotify ve Airbnb’ye yatırım yapmasıyla bilinen Founders Fond’un da yer alıyor.

Şirkete yapılan bu dev yatırımın değerlemesiyse 27 ila 29 milyar dolar arasında oldu. Konuyla alakalı olarak basında yer alan haberlere göre dış yatırımcılar, şirketin yüzde 30’luk hissesine sahip durumda.

Tüm bunların dışında büyük bir ilgiyle karşılanan yapay zeka uygulaması ChatGPT, geçtiğimiz haftalarda İtalya’nın düzenleyici prosedürleri karşısında onaylanmıştı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir