Bitcoin Ajandası

Opsiyonlu İşlemlerde Oto-İşlem Nedir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Opsiyonlu İşlemlerde Oto-İşlem Nedir? Ne İşe Yarar?

Opsiyonlu İşlemlerde Oto-İşlem Nedir? Ne İşe Yarar?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Merkezi olmayan türev işlemler platformu olarak tanınan Oddz Finance, ekosistemine yenilikçi ve gelişime açık bir tavır sergilemeye devam ediyor. Opsiyonlu işlemler açısından önemli bir gelişmeye imza atan platform, yeni geliştirdiği oto-işlemler özelliğiyle topluluk üyelerine önemli faydalar sağlayan bir sistemle karşımıza çıkıyor.

Exercise terimi opsiyonlu işlemler için telaffuz edildiğinde bu hakkını satın almak ya da kullanmak anlamı taşıyor. Auto-exercise terimiyse bu kullanımın otomatik olarak gerçekleştirilmesi olarak ifade ediliyor. Gelin bu konuya biraz daha detaylı değinelim.

Opsiyonlu İşlemler Nedir?

Opsiyonlu İşlemler Nedir?
Opsiyonlu İşlemler Nedir?

Öncelikli olarak opsiyonlu işlemlerden konusuna değinmek gerekirse; bu işlemlere aynı zamanda türev işlemler adı verilir. Türev işlemler; herhangi bir varlığın ilerleyen süreçlerdeki fiyatını bugünden belirlemek, alım ya da satım işlemlerinde bugünden sözleşme yapmak anlamına gelir.

Opsiyonlu işlemlerin iki farklı türü bunulurken bunlar;

 • Call, yani alım işlemleri,
 • Put, yani satış işlemleridir.

Call opsiyonu; sözleşme yapan tarafa belirlenen süre zarfı içerisinde ya da sürecin sonunda belirlenen miktardaki varlığı, kıymeti ya da finansal ürünü, yine belirlenen fiyattan kullanım hakkı sunması olarak ifade edilir.

Put opsiyonuysa; sözleşmeyi yapan tarafa belirlenen süre zarfı içerisinde ya da sürenin sonunda varlığı, kıymeti ya da finansal ürünü belirlenen fiyattan satma hakkı sunmasıdır.

Opsiyonlu İşlemlerde Oto-İşlem Nedir?

Geleneksel finans açısından oto-işlem, opsiyon sahibi olanların güvenliğini sağlayan bir ürün olarak ifade edilir. Çoğunlukla opsiyon sürecinin son demlerinde, “in the money” olarak tabir edilen karlı bir opsiyon söz konusu olması halinde işlemler otomatik olarak gerçekleştirilir. Bunun nedeniyse, opsiyon sahibi olanların süreci kaçırmış olması ya da broker’ına ulaşım sağlayamamış olması olarak gösterilir.  

 Opsiyonun “at the money” tabiriyle bilinen başa baş olması ya da “out the money” olarak ifade edilen zararda olması halinde opsiyonların otomatik olarak gerçekleşmesi söz konusu değildir. Birçoğu için karmaşık bir durum olan oto-işlemleri bir örnekle sadeleştirmeye çalışalım.

Örneğin; bir trader için strike fiyatı, başka bir deyişle alım hakkı fiyatını 100 dolar/AVAX paritesinde bir opsiyona sahip olduğunu varsayalım. Fakat AVAX’ın güncel değeri 90 dolar olsun. Opsiyon süreci tamamlanana kadar AVAX değeri 92 dolara ulaşırsa, söz konusu opsiyonun kullanılması trader açısından herhangi bir anlam taşımayacaktır. Üstelik 8 dolarlık bir zarar söz konusu olacaktır. Bunun aksine süreç içerisinde 110 dolara ulaşması halindeyse trader opsiyonu için işlem yapmak isteyecektir. Bu durumda 100 dolardan satın aldığı AVAX, 110 dolardan satışa sunarak 10 dolarlık bir kazanç sağlayabilir.

AVAX’ın 110 dolar değerine ulaştığını, fakat traderin işlem gerçekleştirmeyi unuttuğunu ya da broker’ına ulaşamadığını varsayalım. Bu durumda kazançlı olan in the money opsiyonu için işlem yapılmamış olacak. Oto-işlem tam olarak bu aşamada devreye girecek olup, trader için otomatik olarak işlem yaparak kazanç elde etmesini sağlayacaktır.

 Opsiyonlu İşlemlerde Oto-İşlem Ne İşe Yarar?

Sektörün en önemli türev piyasalarından olan Oddz Finance, v2 geliştirmeleri üzerinden oto-işlemleri gerçekleştiriyor. Geleneksel finansla yakın bir benzerliğe sahip olan bu işlemlerde, platform üyeleri in the money olan opsiyonlarını işleme alamama korkusu yaşamayacaktır. Oddz Finance gerektiği yerde tüm bu işlemleri otomatik olarak gerçekleştirerek üyelerine kazanç sağlayacaktır.

Opsiyonlu işlemlerde önemli bir fayda sağlayan oto-işlemler, yalnızca kârın söz konusu olduğu durumlarda devreye girecektir. Bir opsiyonun in the money niteliği taşıması, call başka bir deyişle alım opsiyonlarında alım hakkı fiyatının güncel spot fiyatının altında olması anlamına gelir. Put, yani satım opsiyonlarındaysa in the money durumu, alım hakkı fiyatının spot fiyatının altında olması durumunda gerçekleşir.

Oddz Finance oto-işlemler özelliğiyle alakalı açıklamalarında; platform üyelerinin gerçekleştiremediği işlemleri in the money durumundaysa herhangi bir problemle karşılaşmadan oto-işlemler özelliğinin devreye girdiğinden bahsediyor. Fakat her bir platform üyesinin bu özellikten aynı ölçüde faydalanamadığı da ifade ediliyor.

ODDZ Stake Sayısı ile Oto-İşlem

ODDZ Stake Sayısı ile Oto-İşlem
ODDZ Stake Sayısı ile Oto-İşlem

Platformun geliştirdiği modele göre opsiyonlu işlemlerin otomatik olarak gerçekleştirilebilmesi için en az kazanç miktarı, üyelerin staking yaptığı ODDZ token miktarıyla ters orantıya sahip. Yani üyeler ne kadar fazla staking yaparsa, o kadar çok oto-işlemler özelliğinden faydalanabilme ve kazanç miktarına artırabilme şansına sahip oluyor.

 • Oddz Finanse kullanıcısının ODDZ tokenını stake etmesi durumunda, oto-işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için opsiyonlu işlemlerin minimum 100 dolarlık kar sağlamış olması gerekir.
 • Platform üyesinin 100 ila 999 arasında ODDZ tokenı stake etmesi halinde, opsiyonun 90 dolarlık kazanç sağlamasıyla oto-işlemler devreye girebilir.
 • Platform üyesinin 1.000 ila 9.999 arasında ODDZ tokenı stake etmesi durumunda opsiyonlu işlemin 80 dolar değerine ulaşmasıyla oto-işlemler gerçekleştirilir.
 • 10 bin ila 99 bin arasında ODDZ tokenının stake edilmesi halinde 40 dolarlık in the money opsiyonu için işlemler otomatik olarak gerçekleştirilebilir.
 • 1.000.000 ila 9.999.999 arasında OODZ tokenı stake edilmesi durumundaysa opsiyonun 20 dolar kazanç sağlamasıyla otomatik olarak işlemler gerçekleştirilebilir.

Bütün bunların anlamı şudur ki; bir Oddz Finance kullanıcısının opsiyon süreci sonunda kârı söz konusu olursa ve bu durum çeşitli nedenlerle unutulmuş ya da atlanmış olursa, platform tarafından kullanıcı için otomatik olarak kazanç realize edilir. Kullanıcı ne kadar çok ODDZ tokenı stake etmişse, Oddz Finanse tarafından kazanç minimum ölçekli olsa bile oto-işlemler devreye alınır.

Diğer yandan Oddz Finance’ın out the money ya da at the money durumunda opsiyonlu işlemler için oto-işlemler özelliğini devreye sokmayacağı unutulmamalıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir