Bitcoin Ajandası

Optimism Projesi Nedir? OP Coin Airdrop Nasıl Satın Alınır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Optimism Projesi Nedir? OP Coin Airdrop Nasıl Satın Alınır?

Optimism Projesi Nedir? OP Coin Airdrop Nasıl Satın Alınır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Optimism projesi, belli bir süredir kripto para topluluğunun gündeminde yer alan projelerden biridir. Piyasalarda son derece popüler olmasıyla bilinen bu proje, Ethereum blockchain’inde yaşanan ölçeklendirme sorununa çözüm amacıyla geliştirilmiştir. Son birkaç aydır da 2’nci airdrop’uyla gündeme gelen Optimism projesi, birçok kripto para yatırımcısı açısından merak konusu oldu.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde Optimism projesiyle alakalı olarak merak edilenleri, OP Coin’i ve projenin detaylarını derledik.

Optimism Projesi Nedir?

Optimism Projesi Nedir?
Optimism Projesi Nedir?

Optimism projesi, Ethereum’daki bütün dApp’leri destekleyen protokol açısından bir Layer 2 çözümü olarak tanımlanır. Bütün hesapları ve verileri Ethereum ağı üzerinde çalıştırmak yerine işlem verilerini zincire yerleştiren Optimism, hesaplamayı zincir dışı çalıştırarak Ethereum’un işlem hızını artırmaktadır. Ayrıca işlem maliyetlerini düşürmesiyle de bilinmektedir.

Proje geliştiricileri Optimism projesinin misyonu konusunu tanımlamıştı. Geliştiricilerin söz konusu açıklamalarına göre The Optimism Vakfı, Optimism Kolektifinin büyümesi ve gelişmesini sağlamak amacıyla geliştirilmiş, kâr amacı olmayan bir kuruluştur.

Optimism projesi yalnızca Ethereum blok zincirini ölçeklendiren bir proje değildir. Aynı zamanda başarılı bir iş modeline sahip olmayan, oldukça etkili projeler adına raylar oluşturarak Ethereum değerlerini ölçeklendiren bir proje olarak da ifade ediliyor.

Proje tam anlamıyla merkezi olmayan bir protokol haline gelene kadar, merkezi bir sıralayıcı çalıştırmaktan elde edilen bütün kazancı kamu varlıklarını ölçeklendirmeye ve sürdürmeye çalışacak bir proje olarak da nitelendiriliyor.

OP Coin Nedir?

Optimism projesiyle alakalı merak edilen pek çok farklı konudan bir diğeri de OP Coin’in ne olduğu ve ne işe yaradığıdır. OP Coin, Ethereum’daki ölçeklendirmeyi daha kolay bir hale getiren ve işlem maliyetlerini minimuma indirmeyi amaçlayan projenin yerel tokeni olarak tanımlanabilir.

Optimism Airdrop Nedir? Kimler Optimism Airdrop Kazandı?

Optimism airdrop’u da yine merak edilen konulardan bir diğeri olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle de kimlerin airdrop kazandığı ayrı bir merak konusu olurken, projeyi erken benimseyenler, DAO seçmenleri, çoklu imzayı aktifleştirenler ve köprü düzenleyicileri gibi devamlı olarak Ethereum kullanan topluluk üyeleri Optimism airdrop kazananlar arasında yer alıyor.

Bu durumda Ethereum açısından son derece popüler hale gelen Layer 2 çözümü Optimism, geçtiğimiz 1 Haziran 2022 tarihi itibariyle projenin yönetişim tokeni olan OP Coin’in airdrop’una start verdi. Üstelik bu doğrultuda projenin ilk topluluk üyeleri ve seçkin Ethereum kullanıcıları neredeyse 240 bin uygun cüzdana ücretsiz olarak OP Coin göndererek ödül sunuldu.

Projede airdrop için hak kazanıp kazanmadığını merak eden topluluk üyeleri, projenin resmi internet sitesinde bulunan ilgili sekmede MetaMask, Coinbase Wallet ve WalletConnect gibi cüzdanlarını bağlayarak hak sahibi olup olmadıklarını kontrol etme şansına sahiptir.

Airdrop ilk olarak 2022 Nisan döneminde Optimism projesinin yerel tokeni OP Coin dışında token sahiplerinin topluluk içinde oy kullanmak, adına kullanabilecekleri merkezi olmayan özerk bir organizasyon hayata geçirmeyi planladığını açıkladı. DAO, bu sayede elde edilen kazancı açık kaynaklı yazılımda olduğu üzere kamu varlıkları için hazırlanmış hibeleri finanse edebilmek üzere kullanmayı hedefliyor.  

Diğer yandan Optimism projesi, 23 Haziran 2021 tarihinden önce söz konusu ağı kullanan cüzdanlara, ağ üzerinde aynı işlemleri gerçekleştiren topluluk üyelerine ve Ethereum’da DAO yönetimine dahil olanlara ilerleyen dönemlerde airdrop sunulması hedefleniyor. Ayrıca kamu malı finansman protokolü Gitcoin’e bağış yapan ve diğer topluluk üyelerine de yine ek tokenlerin sağlanması planlanıyor.

Konuyla alakalı olarak proje geliştiricileri tarafından yapılan açıklamalara göre, totaldeki token arzının yüzde 5,4’ü önümüzdeki aylarda da yönetim vasıtasıyla Optimism projelerine dağıtılacak.

Optimism Airdrop Nereden ve Nasıl Alınır?

Optimism projesinin geliştirici ekibi arasında yer alan Billy161, birkaç ay öncesinde bir platform üzerinden açıklamada bulundu. Söz konusu açıklamada ünlü isim, OP Coin talebinin henüz hazır olmadığından bahsetti. Bir coin lansmanı sonrasında oluşan çılgın yükün üstesinden gelebilmek adına altyapı çalışmaları yürüttüklerinden bahseden Billy161, yapılan duyurunun bir çılgınlığa neden olduğunu, merkezi borsalar açısından da ön plana çıktığını belirtti. Böylelikle Optimism airdrop’una yoğun bir ilginin söz konusu olduğunu da ifade etmiş oldu.

Billy161 tarafından yapılan bu açıklamaları destekler nitelikte bir hamle de büyük ölçekli borsalardan geldi. Diğer yandan OP Coin’in nereden ve nasıl alınacağı konusuna da değinecek olursak, projenin yerel tokeni airdrop olarak sadece ağda işlem gerçekleştiren kullanıcılara ücretsiz olarak sunuluyor. Op Coin’in listelendiği kripto para borsalarıysa şunlar:

 • Gate.io
 • Binance
 • KuCoin
 • Coinbase Exchange
 • Huobi Global
 • OKX
 • Bybit
 • MEXC
 • LBank
 • Phemex
 • UniSwap (V3) (Optimism)

Söz konusu olan bu borsalar, OP Coin’i satın alabilmenin mümkün olduğu borsalardan yalnızca birkaçıdır. Bu gibi platformlardan herhangi birinde hesap oluşturan ve kimlik doğrulaması gerçekleştiren kullanıcılar kolaylıkla OP Coin satın alabilmektedir. Bunun için uygun fiat parayı hesaba aktarmak ve satın alım emri oluşturmak yeterli olacaktır. Bu sayede satın aldığınız coinleri cüzdanınızda tutabilirsiniz.

Op Coin Fiyatı ve Arzı

Projeyle alakalı bir diğer merak konusu da OP Coin fiyatı olurken, yazım esnasında projenin yerel tokeni 0,7405 dolardan işlem görüyor. Son 24 saat içerisinde yüzde 5’in üzerinde değer artışı gösteren OP Coin, yükseliş seyrini sürdürüyor.

OP Coin’in dolaşımdaki arz miktarı 234.748.364 adetle sınırlı olurken, toplam arzıysa 4.294.967.296 OP olarak biliniyor. Maksimum arzıyla alakalı herhangi bir veri ise bulunmuyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir