Bitcoin Ajandası

Orchid Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Orchid Nedir?

Orchid Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Orchid’in, bir bilgisayar ağını, merkeziyetiz yapıdaki bir sanal özel ağı (VPN) çalıştırıp sürdürmeye teşvik etme amacı ile oluşturulmuş bir yazılım olduğunu söyleyebiliriz. Orchid nedir sorusunun cevabını yazımızda ayrıntılı olarak vermeye çalışacağız.

Orchid Nedir? Orchid Nasıl Ortaya Çıktı?

Orchid Nedir? Orchid Nasıl Ortaya Çıktı?
Orchid Nedir? Orchid Nasıl Ortaya Çıktı?

Web trafiğine yön vermek amacı ile yaygın bir şekilde kullanılan VPN’ler, kullanıcı verisi isteyen internet hareketlerinde değişim yaparak tarama ve veri bilgileri ayrıntılarını gizlemelerini sağlar. Bu durum, özellikle de kötü niyetli sitelerden korunma konusunda ciddi bir fayda sağlar.

VPN’lerin kullanıcılara fayda sağlayan özellikleri yanında güvenlik risklerine neden olma ihtimalleri de söz konusudur. Kullanıcılar böyle bir ihtimale karşı VPN sağlayıcılarının, verilerinde hırsızlık ve casusluk yapmayacağı konusunda emin olmalıdır.

Orchid, Ethereum blok zincirindeki bir kullanıcı ağına VPN’in çalışmasını dağıtma yöntemi ile güven şüphesini ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Bu kapsamda kullanıcıların uygulamalarda ve web sitelerinde gezinirken kendileri hakkında bir veri kaydı bırakmasını engellemek amacı ile kurgulanmış bir uygulama geliştirme hedefini güder.

Süreç içinde bant genişliği gereksiniminde olan kullanıcıları, satıcı durumundaki kişiler ile eşleştirir. Ait olan OXT kripto para birimi, alıcı ve satıcılar arasında gerçekleşecek ödemelerin kolaylık ile yapılması için kullanılır.

Eşler arasında kurulan bağlantının şifrelenerek satıcının internet sunucuları vasıtası ile gönderilmesi söz konusudur. Bu yöntem ile kullanıcının kendi internet hareketlerinin takip edilememesi durumu ortaya çıkar. Kullanıcıya ait veriler üçüncü kişilerin erişiminden çok uzaktadır.

Nasıl Çalışır?

Ağında Bant Genişliği Kullanıcıları ve Bant Genişliği Satıcıları olmak üzere iki ana katılımcı bulunur. Bant Genişliği Kullanıcıları, uygulamasını kullanarak merkeziyetsiz yapıdaki VPN’e bağlanmak isteyenlerdir. Bant Genişliği Satıcıları ise ağ içindeki OXT için bant genişliği satım işinden sorumlu düğümlerdir.

Mobil uygulaması ile kullanıcı ve sağlayıcılar arasında bant genişliği alım satımını kolay hale getirerek alıcıların özel internet gezilerine imkan sağlar.

Orchid’in Teknolojisi

Verilerin, klasik yapıda bulunan bir VPN’den daha gizli tutmak için blok zinciri içinde birkaç seçenek bulunur.

Bant genişliği ödemesi sadece Orchid’in kripto para birimi olan OXT ile mümkündür. Orchid yönetimi, kullananların bir banka hesabı ilişkilendirmesine gereksinim duyulmadan kimliklerinin daha iyi muhafaza edileceğini öne sürüyor.

Kullanıcılarının sadece bir satıcı ile eşleştirilmesi yerine, sağlayıcıları katmanlı şifreleme ile çok sekmeli bir çatı altında toplar. Bu çok sekmeli yapı, internet akışını 2 veya daha çok VPN sunucusu üzerinden yürüterek ek şifreleme tabakası meydana getirir.

Böylece verilerin her bağlantı durağında korunması durumu ortaya çıkar. Bu sayede bir başka internet sağlayıcısı Orchid’in uygulaması ile erişilen içerik ile bir bağlantı kurma şansı yakalayamaz. Bu yöntemde veriye ait olan kaydı tespit edebilmek çok daha zordur. Böylece kötü niyetli bağlantıların saldırıları da engellenmiş olur.

Kurucu ve Geliştiricileri Kim?

2017 senesinde Brian Fox, Jay Freeman, Gustab Simonsson, Steven Waterhouse ve Stephen Bell tarafından oluşturulmuştur. Gelişimi, kâr hedefi gütmemesi ile bilinen Orchid Labs tarafından sağlanmıştır.

2020 senesinde yatırımcılara OXT kripto parasını sonraki bir tarihte satın alma hakkı tanıyan token satışı ile 48 milyon dolar toplama başarısı gösterdi.

Masaüstü uygulamasını ise 2020 Temmuz’unda başlattı.

OXT’nin Değeri

OXT’nin Değeri
OXT’nin Değeri

Hizmetlerin Orchid ağı üzerinde fiyatlandırmasının yapıldığı para birimi OXT’dir. Kullanıcılar Orchid uygulamasında hizmetlerini aktif hale getirdiklerinde takas etme durumu ile karşılaşırlar.

Orchid’in hizmetlerinden yararlanmak ve güvenilir bir bağlantı kanalı ile internete erişmek amacı ile kullanıcılar, OXT kripto parasını bir cüzdanda muhafaza etmelidir. Orchid uygulaması, bant genişliğini azalttıkça asgari ödemeleri otomatik bir şekilde alacaktır.

OXT kripto parası, ağ üzerinde bant genişliği satma niyetinde olan kullanıcılar için de gerekir. Bant genişliği teklifleri sürecinde rekabette bulunurken kullanıcıların OXT kripto parasını stake etme sürecindeki ayrı sözleşmeler ile kilitlemesi gerekmektedir.

Platformundaki alıcı, satıcı konumunda olanları OXT miktarını ölçek alarak sınıflandırır. Bu durum şöyle açıklanabilir: Bir kullanıcı, çok miktarda OXT yatırdığında kullanıcılara bant genişliği satışını yapmak ve OXT kazanımı sağlamak için terci edilme olasılığının buna mukabil yüksek olması söz konusudur.

Platformunun klasik staking türlerinden farklılık gösterdiğini, kullanıcıların sadece ve sadece başka kullanıcılara bant genişliği satışı için ödemede bulunduğunu özellikle vurgulamak isteriz. Kullanıcılar, sadece stake etme ile OXT kazanma imkanına sahip değildir.

Orchid lansmanında 1 milyar OXT tokenı üretimi yapıldı. Bu, kripto dünyası için OXT bazında yeni bir token girişinin olmayacağının açık ifadesidir. Bu belirli ve sınırlı üretim ile kripto paranın zaman içinde değer kazanması durumu ortaya çıkabilir.

OXT Nerede Saklanabilir?

OXT kripto parası satın alındıktan sonra güvenli bir şekilde muhafaza etmek için bir saklama yeri ihtiyacı ortaya çıkacaktır. OXT kripto parasını bir cüzdanda, kripto işlemlerine imkan tanıyan genel ve özel anahtar depolaması olan bir yazılım veya donanım cihazı üzerinde saklamak her zaman için ideal güvenlik seçeneğidir.

Ethereum platformu üzerine kurulmuş yapıdadır. OXT, sayısı çok olan Ethereum cüzdanında saklanma imkanına sahiptir. Mobil ve web cüzdanları, işlemlerde kolaylık ve pratiklik sağlarken donanım cüzdanları ise güvenlik uzun zamanlı saklama için daha uygun özellik taşır.

OXT kripto parası için bir kripto cüzdanı seçiminde uygun bir cüzdanda karar vermek için elde bulunan varlıklar ile nasıl bir yol izleneceği de önceden belirlenmelidir.

OXT Tercih Edilir Mi?

Orchid ağı, dijital verilerinin kaydını üçüncü kişilerden uzak tutmak hassasiyetinde olan yatırımcılar için ilgi duyulabilir bir mecra görünümündedir. Kripto yatırımcıları, internetin geleceğinin daha merkeziyetsiz, şeffaf ve özel olması istek ve beklentileri ile OXT satın alma konusunu araştırabilirler.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir