Bitcoin Ajandası

Origin Protocol Projesi Nedir? OGN Coin Nereden ve Nasıl Alınır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Origin Protocol Projesi Nedir? OGN Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Origin Protocol Projesi Nedir? OGN Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Origin Protocol projesi, P2P ağlar üzerinden kullanıcılarının mal ya da hizmet paylaşmasına ve ticaretini gerçekleştirmesine imkân sunan bir blok zinciri projesidir. Ethereum altyapısıyla çalışan bu protokol, bu ağ üzerinden kullanıcıların düşük işlem ücretleriyle aracısız olarak iletişim kurmalarına olanak sağlamaktadır. Üstelik kullanıcıları platforma sağladıkları katkılardan dolayı ödüllendiren açık kaynaklı bir platform olarak da ifade edilebilmektedir.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde, Origin Protocol projesiyle alakalı merak edilen detaylar ve projenin yerel tokeni OGC Coin’in ne işe yaradığı gibi konulara değindik.

Origin Protocol Projesi Nedir?

Origin Protocol Projesi Nedir?
Origin Protocol Projesi Nedir?

Origin Protocol projesi, uygulama üzerinden piyasa aktörleri arasında mal ve hizmet paylaşımı ya da ticaretini sağlayan bir blok zinciri projesi olarak ifade edilmektedir. Protokole ait olan platform Origin Commerce Platform ise aracılara bağlı kalmaksızın Ethereum blok zinciri ve Interplanetary File System (IPFS)’den faydalanarak geniş kapsamlı bir çevrimiçi piyasa oluşturmayı amaçlamaktadır.

Platform, alıcı ve satıcıların eriştiği, halihazırdaki listeleri kontrol edebilecekleri, araştırmaa yapabilecekleri ve bunun gibi çeşitli işlemleri gerçekleştirebilecekleri merkezi olmayan bir alan oluşturmayı hedeflemektedir. Bu sayede parçalara ayrılan oluşumların işleme alınması daha kolay bir hale gelecektir.

Origin Protocol, işlem ücretlerinin son derece yüksek olması, şeffaflığın minimum düzeyde olması, yenilikçi yaklaşımların güç olması ve merkezi olma gibi sektörün en önemli problemlerine çözüm sağlamaktadır. Üstelik bu sayede mevcut pazarları daha üst seviyelere taşımayı hedefleyen protokol, aynı zamanda alıcı ve satıcı işlemlerini daha kolay bir hale getirmek için teşvik alternatifleri sunan merkezi olmayan bir ortam sağlamaktadır.

Origin Protocol Projesinin Kurucuları

Origin Protocol projesinin geliştirici ekibi, blockchain teknolojisiyle alakalı çeşitli ülkelerden projeye katılım sağlayan kişilerden oluşmaktadır. Merkezi San Francisco’da yer alan Origin Protokol’ün dünyanın pek çok farklı noktasında yatırımcıları mevcuttur. Fakat temel olarak protokol, 2017 yılında Josh Fraser ve Matthew Liu tarafından kurulmuştur.

Kurucu ortaklardan biri olan Matthew Liu, tecrübe sahibi bir yazılım mühendisidir. Youtube’un en eski ürün yöneticilerinden biri olmasıyla beraber sonrasında milyarlarca dolarlık bir reklamcılık işi kuran Youtube’un kurucu üyesi olarak da bilinmektedir. Liu, Ethereum crowdsale’e yatırım yaptıktan sonra kripto para birimleriyle yakından ilgilenmeye başlamıştır. O tarihten bu yana Matthew Liu, blockchain ve token projelerinde yer almaktadır.

Diğer yandan Josh Fraser ise protokolü kurmadan önce 3 farklı şirketin kuruculuğunu yapmıştır. 10 yılı aşkın süredir bu sektörde yer alan Fraser, bununla beraber sosyal medya ağı Eventvue’de CTO olarak görev almıştır.

Origin Protocol Nasıl Çalışır?

Origin Protokol’ün geliştirici ve işletmeleri, blockchain üzerinde merkezi olmayan pazarlar kurmaya teşvik etmektedir. Origin Commerce Platform vasıtasıyla topluluk üyeleri, alışılagelen yüksek işlem ücretlerine takılmadan ürünlerini listeleyebilmektedir. Platform, aynı zamanda topluluk üyelerinin teklifleri ve listelemelerini görebilecekleri, incelemede bulunup puanlayabilecekleri bir topluluk işlevi de üstlenmektedir.

Origin Protocol hem alıcılara hem de satıcılara kendi işlemlerini yönetebilme ve düzenleyebilme imkânı sağlamaktadır. Alıcılar ve satıcılar kendi aralarında anlaştıkları takdirde işlemleri için takma isim de kullanabilmektedir.

Origin Commerce Platformu’nda kimlikler, sonrasında sosyal medya hesaplarında da kullanabilecekleri ortak anahtarlar sayesinde doğrulanabilmektedir. Bununla beraber platform, güvenilir üçüncü taraflardan doğrulamalara da müsaade etmektedir.

Origin Commerce Platformu’nun tümüyle açık kaynaklı olan 3 temel bileşeni bulunmaktadır:

 • Origin – etkin kullanıcı oylamaları
 • Origin protokolleri
 • Origin geliştirici altyapısı

Origin Protokol Projesini Farklı Kılan Nedir?

Origin Protokol projesi, ticaretle meşgul olanlar arasında P2P ağı sağlayarak ve geleneksel aracıları devre dışı bırakarak merkezi olmayan bir pazarın altyapısını oluşturmayı hedeflemektedir. Origin ağının temel amacı, topluluk üyelerinin ürünlerini sunacakları dağıtılmış sistemler oluşturmaktır. Bu sayede ağ, alışverişte üçüncü tarafları ortadan kaldırarak gereksiz masrafları önlemeyi amaçlamaktadır.

Geleneksel ticarette olduğundan farklı olarak aracıların devre dışı bırakılması gerek alıcı gerekse satıcıyı mutlu edecek bir gelişmedir. Büyük şirketlerin sisteme entegre olmasıyla beraber e-pazarın gelişmesi, ticareti daha üst seviyelere çıkaracaktır. Bu da esasında Origin Protocol’ü diğer projelerden ayıran en temel özelliktir.

Kullanıcılar Açısından Origin Protocol

Protokol açısından önemli bir yere sahip olan OGN, Ethereum ağı üzerindeki kullanıcıların düşük işlem ücretleriyle herhangi bir aracı olmadan iletişim kurmasını ve alış-veriş gerçekleştirebilmesine olanak sağlamaktadır. Bununla beraber kullanıcıları, projeye sağladıkları katkılardan dolayı ödüllendiren bu protokol, teşvik amacı taşıyan açık kaynaklı bir platform niteliği de taşımaktadır.

Origin Protocol, topluluk üyelerinin NFT’lerini satışa çıkarabileceği Origin Story adındaki bir ürüne sahiptir. Bu ürün sayesinde topluluk üyeleri, NFT’leri bir pazar dışında kendi internet sitesinde barındırabilme ve satışa çıkarabilme gibi fırsatlardan faydalanabilmektedir. Ethereum ve Polygon ağlarında NFT satışına olanak sağlayan Story, bu satışlardan elde edilen geliri en üst seviyeye çıkarabilmek adına açık artırma mekanizmasını kullanmaktadır. NFT sahibi olmak isteyen topluluk üyeleri, kripto paralarla beraber kredi kartlarını da bir ödeme aracı olarak kullanabilmektedir.

Origin Protokol, OUSD adında bir stabilcoin’e sahip olmasıyla bilinmektedir. Dolara endeksli olan bu kripto varlık, topluluk üyelerinin pasif gelir elde etmesi için bir avantaj olarak değerlendirilmektedir. Bu stabilcoin’e sahip olan topluluk üyeleri, otomatik akıllı sözleşmeler sayesinde zaman tasarrufu sağlayarak işlemlerini otonom haline getirebilmektedir.

OGN Coin Nedir?

OGN Coin, Origin Protokol’ün yerel kripto para birimi olarak tanımlanmaktadır. OGN sahibi olan topluluk üyeleri, varlıkları sayesinde protokolün yönetimine dahil olabilme ve alınan kararlarda oy kullanabilme şansına sahiptir.

Bununla beraber OGN Coin, protokol tarafından kullanıcıları teşvik etmek amacıyla dağıtılan bir kripto para birimidir. NFT satıcılarının oluşturduğu ürünleri tanıtıp pazarlayan topluluk üyeleri, OGN Coin ile ödüllendirilmektedir.

OGN Coin, protokol dahilinde çeşitli ürünlerin satın alınması ya da işlem ücretlerinin ödenmesi gibi alanlarda kullanılmaktadır. Staking özelliği sayesinde kullanıcılarının pasif gelir elde etmesini sağlamaktadır. OGN Coin sahipleri, varlıklarını platform üzerinde belli bir süreyle kilitleyebilmekte ve süre sonunda ek olarak token kazanabilmektedir.

OGN Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

OGN Coin sahibi olmak için öncelikle bu kripto para birimini listeleyen borsalara erişim sağlamak gerekir. OGN Coin’i listeleyen borsalardan bazılarıysa şunlardır:

 • Binance
 • Coinbase Exchange
 • KuCoin
 • Kraken
 • UniSwap
 • Bithump
 • Bittrex
 • Huobi Global
 • Poloniex
 • Coinlist Pro
 • MEXC

Bahsi geçen bu kripto para borsaları sektörün en güvenilir platformları arasında yer alırken, OGN Coin sahibi olmak isteyenlerin öncelikle bu borsalardan herhangi birinde hesap oluşturması ve kimlik doğrulaması gerçekleştirmesi gerekir. Bu işlemlerin ardından hesabına uygun pariteden para yatıran kripto meraklıları, kolaylıkla satın alım emri oluşturabilmek ve OGN Coin sahibi olabilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir