Bitcoin Ajandası

Orta Afrika Cumhuriyeti’nden Bitcoin Şehri Projesi: Vergi Olmayacak!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Orta Afrika Cumhuriyeti’nden Bitcoin Şehri Projesi: Vergi Olmayacak!

Orta Afrika Cumhuriyeti’nden Bitcoin Şehri Projesi: Vergi Olmayacak!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Nisan ayında Bitcoin’i yasal hale getiren Orta Afrika Cumhuriyeti, ülkenin resmi Meta (Facebook) hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamayla Bitcoin şehri projesi için start verdiğini duyurdu. El Salvador gibi kripto para merkezi kurmayı planlayan Orta Afrika Cumhuriyeti, projenin adının “Sango Planı” olduğunu açıkladı. Proje kapsamında yürürlüğe girecek olan kanunlarla Bitcoin ile arazi alımı gerçekleştirilebilmesi, kriptodan gerçekleştirilen işlemler için vergi alınmaması ve dijital cüzdan kullanımının yaygınlaşması sağlanacak.

Ülkenin Devlet Başkanı Faustin-Archange Touadera’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla Bitcoin şehri olma planının bir sonraki aşamasını açıklayacaklarını belirtti. Hükümet tarafından resmi olarak açıklanan Sango Projesi, Başkan Touadera ve ülkenin ulusal meclisi tarafından desteklenirken, proje kapsamında bir Bitcoin merkezi kurulması planlanıyor.

Sango Projesiyle Bitcoin Şehri Kurulacak

Sango Projesiyle Bitcoin Şehri Kurulacak
Sango Projesiyle Bitcoin Şehri Kurulacak

Sango Projesi kapsamında Bitcoin öncelikli olmak üzere pek çok farklı kripto parayı yakından ilgilendiren unsurlara yer veriliyor. Vergi kanunlarından yatırımlara kadar pek çok farklı konunun bahsedildiği açıklamada, projeye adını veren ada Sango’nun Bitcoin merkezi olacağı belirtiliyor.

Diğer yandan açıklamaya göre hem ülke başkanının hem de meclisin desteğini alan bu projedeki yasalar kripto para kullanımı konusunda önemli kolaylıklar sağlayacak. Açıklamalardaki en önemli husus ise hiçbir kripto işleminden vergi talep edilmeyecek olması. Ayrıca kripto adası Sango’da El Salvador’dakine benzer bir Bitcoin şehri kurulacak olup, kurumlar vergisi ve gelir vergisi de talep edilmeyecek.

Açıklamadaki dikkat çeken maddelerden bir diğeriyse yeraltı kaynaklarına yönelik oldu. Ülkenin altın, elmas, demir, uranyum, bakır gibi çeşitli yeraltı kaynakların da kripto para şirketlerine açılacağı ifade edilen açıklamada, konuyla alakalı detay verilmedi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir