Bitcoin Ajandası

Osmosis Projesi Nedir? OSMO Coin Nereden ve Nasıl Alınır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Osmosis Projesi Nedir? OSMO Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Osmosis Projesi Nedir? OSMO Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
9 0

Osmosis projesi, Cosmos blok zinciri üzerine kurulan bir AMM protokolüdür. Başka bir deyişle otomatik piyasa yapıcı protokol olan bu proje, günümüzde birçok yatırımcı açısından merak konusudur.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde Osmosis projesi ve projenin yerel tokeni OSMO Coin hakkında merak edilen konulara değindik. İşte Cosmo blok zinciri üzerinde bir otomatik piyasa yapıcı altyapısıyla faaliyet gösteren Osmosis projesinin detayları…

Osmosis Projesi Nedir?

Osmosis Projesi Nedir?
Osmosis Projesi Nedir?

Osmosis projesi, Cosmos SDK vasıtasıyla geliştirilen, zincirler arası otomatik piyasa yapıcı (AMM) olarak hizmet veren bir protokoldür. Projenin en önemli amacıysa geleneksel kripto para borsalarının ötesine geçen araçları kullanıma sunmak ve kullanıcılarına zincirler arası bir dünya sağlamak adına DeFi işlevselliğini etkinleştirmektir. Protokol, proje geliştiricilerinin kendine ait AMM’lerini tasarlayabilmeleri ve kullanabilmelerine imkân sunmaktadır.

ATOM ekosistemi için geliştirilen Osmosis projesi, piyasaların en büyük AMM tabanlı merkezi olmayan borsalarından ilham almıştır. Dolayısıyla UniSwap, Balancer ve Curve Finance gibi protokollere benzeyen pek çok farklı özelliğe sahiptir.

Söz konusu olan bu protokol her ne kadar UniSwap türünden AMM tabanlı merkeziyetsiz borsalara benzese de projeyi bu gibi protokollerden ayıran bazı özellikleri bulunur. Bu durumda platform, likidite havuzlarına sipariş sağlayabilmek adına kalabalığın bilgeliğinden faydalanmaktadır. Bununla beraber deneme ve hızlı yenileme süreci adındaki özel bir mekanizma kullanmaktadır.

DEX, çapraz blok zinciri işlemlerini desteklerken, temelde Cosmos ağında hizmet veren bir borsa olsa da diğer blok zinciri ağlarına da faaliyet gösterir. Cosmos protokolünün birlikte çalışılabilirlik için sağladığı IBC’yi kullanarak bütün sisteme entegre etmektedir.

Osmosis Projesi Kullanıcılarına Ne Vadeder?

Osmosis projesiyle alakalı soru işareti olan pek çok konu olurken, bunlardan biri de projenin kullanıcılarına ne sunduğu ve vadettiğidir. Topluluk üyeleri, Osmosis vasıtasıyla Cosmos blok zincirinin hızlı ve entegre sisteminde ticaret yapabilme şansına sahiptir. Diğer yandan protokol, proje geliştiricilerinin kendilerine özel AMM tasarlamalarına ve likidite havuzlarını geliştirmelerine olanak sağlamaktadır.

Söz konusu olan havuzlar, oldukça geniş bir özellik yelpazesine sahiptir. AMM temelde bir otomatik piyasa yapıcı olurken, buna göre Osmosis’teki varlık fiyatları, sipariş defterlerinden ziyade algoritmalarla sağlanmaktadır. Algoritma, bütün DEX’leri analiz ederek bir varlık için en iyi fiyatı sunmaktadır.

OSMO Coin Nedir? Ne İşe Yarar?

OSMO Coin, Osmosis projesinin yerel tokeni olarak ifade edilmektedir. Söz konusu bu kripto para birimi, merkezi olmayan eşler arasında zincirler arası işlem gerçekleştirmektedir. Osmosis platformu, yatırımcıların likidite oluşturabilmesini ve IBC niteliği olan token oluşturabilmesini sağlayan bir ekosistemdir.

Kripto piyasasında son derece yeni bir varlık olan OSMO Coin, 2021 Eylül döneminde piyasaya sürülmüş ve kısa sürede birçok kripto meraklısının ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Osmosis projesi için geliştirilmiş olan OSMO Coin, ağda gerçekleştirilen her işlemde kullanılmaktadır. Protokol son derece kullanışlı bir yapıya sahip olurken, aynı zamanda kullanıcılarına çeşitli avantajlar sağlamaktadır. IBC niteliğinde tokenler oluşturabilmenin mümkün olduğu bu platformda, ayrıca tüm jetonları alabilmek ve işlem çifti sayesinde tokenleri takas edebilmek de mümkündür.

OSMO Coin sahibi olan topluluk üyeleri pek çok farklı avantaj elde edebilmektedir. Platformun özel cüzdanına sahip olan bu kripto para birimini stake ederek pasif gelir elde etme imkânı da sunulmaktadır.

OSMO Coin Avantajları Nelerdir?

OSMO Coin’in sunmuş olduğu avantajlardan bazıları şunlardır:

 • OSMO Coin ile gerçekleştirilen işlemlerde tahsil edilen komisyonun belli bir kısmı kullanıcılarına geri ödenmektedir.
 • OSMO Coin pek çok farklı likidite havuzuna sahiptir. Bu havuzlardan kullanıcılara günlük olarak ödüller dağıtılmaktadır.
 • Yerel tokenle IBC özelliği sayesinde para çiftlerinde kolaylıkla işlem gerçekleştirebilmek mümkündür.
 • OSMO Coin sahibi olan topluluk üyeleri, protokolle alakalı alınacak olan kararlarda ve yönetişimde söz hakkı elde edebilmektedir.

OSMO Coin Fiyatı ve Toplam Arzı

Projeyle alakalı merak edilen konulardan bir diğeri de OSMO Coin fiyatıdır. Yazım esnasında (15 Aralık 2022) OSMO Coin fiyatı 0,8807 dolar seviyesinden işlem görüyor. Coinmarketcap verilerine göre varlığın piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren ulaştığı en yüksek seviye 4 Mart 2022’de gördüğü 0,1121 dolar olurken, en düşük seviyesiyse 18 Haziran 2022’de gerilediği 0,6869 dolar seviyesidir.

Diğer yandan yine Coinmarketcap verilerine göre tokenin dolaşımdaki arzı 492.590.761 adet olurken, toplam arzı 325.000.000 adettir. Ayrıca maksimum arz miktarıysa 1.000.000.000 adetle sınırlıdır.

OSMO Coin Yorum ve Tahminleri

Otomatik piyasa yapıcı ve DEX’lere olan ilginin artış gösterdiği son dönemlerde Osmosis projesinin de ilgiyi üzerine topladığı düşünülmektedir. Analistlerden bazıları, protokolün sahip olduğu bazı özellikler sayesinde boğa piyasasında OSMO Coin’in ilgi göreceğini öngörüyor. Fakat bazı analistlerse bu varlığa temkinli bir şekilde yaklaşıyor. Coinmarketcap verilerine göre OSMO Coin piyasa sıralamasında kendisine 76’ncı sırada yer buluyor.

OSMO Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Günümüzde e birçok kripto meraklısının ilgisini çekmeyi başaran OSMO Coin’in nereden ve nasıl alınacağı da ayrı bir soru işareti olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu projeye yatırım yapmak isteyen kripto meraklılarının ilk olarak OSMO Coin listeleyen borsalara erişim sağlaması gerekmektedir. Bu borsalardan bazılarını şu şekilde örneklendirebiliriz:

 • Binance
 • Gate.io
 • Osmosis
 • Bitget
 • BKEX
 • Bitrue
 • LBANK
 • Digifinex
 • Korbit
 • Deepcoin
 • Hotbit

Söz konusu borsalardan herhangi birinde hesap oluşturan kripto para yatırımcıları, kimlik doğrulama işleminden sonra hesabına uygun pariteden para yatırmalıdır. Bu sayede kolaylıkla OSMO Coin satın alım emri oluşturulabilmekte ve kripto para biriminin dakikalar içerisinde hesaba geçmesi sağlanabilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir