Bitcoin Ajandası

Paxos Standard (PAX) Nedir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. NFT/Token
 4. »
 5. Paxos Standard (PAX) Nedir?

Paxos Standard (PAX) Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Paxos Standard, Blockchain teknolojisi ile ABD Dolarına sabitlendiği için önemli bir stabilcoin olarak gündemde yer almaktadır. Paxos dijital ve nominal paralar arasında köprü işlevi gören ve dolarla da tamamıyla entegre olmuş durumda işlem görerek kullanılma imkanı yaratır. Kripto para kullanıcıları için harika bir ticaret faydası fırsatı tanıyan PAX, kalıcı olarak 1 USD dolar civarında işlem görmektedir.

PAX’ın internet sitesinde işlem, ödeme ve takas için herhangi bir ödeme ücreti alınmayan bir kripto para olmasının yanında diğer kolay olan seçeneği ise alım satım işlemlerinde ve ödeme kanallarında limit tutularak işlem yapılmamasıdır. PAX, Ethereum Blockchain’de geliştirildiğinde dolar ile entegre kripto para birimleri ile stabil olmayan para birimlerine dönüşme fırsatı sunar.

Paxos Standard (PAX) Nedir?
Paxos Standard (PAX) Nedir?

Paxos Standard Token (PAX), Ethereum blok zincirinde verilen bir ERC-20 tokenıdır. ABD doları ile teminatlandırılan düzenlenmiş bir stabilcoin olarak, blok zinciri teknolojisinin faydalarını ve fiat para birimlerinin istikrarını bir araya getiriyor. Aşağıdakileri sunan sabit bir kripto para birimi ile sonuçlanır:

 • Dünya çapında anında işlemler,
 • Değişmezlik,
 • Merkezi olmayan muhasebe
 • 7/24 işlemler.

Bunların dışında her PAX jetonu, aynı eş değere sahip miktarlarda ABD doları ile tamamen desteklenme içerir ve herhangi ayrı bir zamanlarda USD için de kullanım sağlanmaktaydı. Ancak ABD Yasalarına göre Paxos Standard bir menkul kıymet aracı olarak görülmemelidir.

PAX Standard, ilk olarak öne çıkan pazar stabilcoininin, 2018’in başlarında olan mevcut kripto piyasası boğa koşusu sırasında kurulum sağlamıştır. Paxos ekibi bu sırada kullanıcılar için fırsatı fark ederek olabildiğince şeffaf olmak için fazladan gelişim sağladı. Paxos, akıllı sözleşme denetçisi Nomic Labs tarafından denetlenen ve denetlenmekte olan bir akıllı sözleşme kullanarak tokenlerini çıkarır ve yakar. Ayrıca ABD’nin en iyi denetim şirketlerinden biri olan Withum, rezervleri düzenli olarak doğrular.

PAX’ın Avantajları

PAX’ın Avantajları
PAX’ın Avantajları

PAX’ın akıllara gelebilecek birden çok avantajı mevcuttur. Bunlar arasında ön plana çıkarak dikkat çeken dört özellik aşağıda sıralanmıştır.

 • Dijital varlıklarınızı dalgalanmaya karşı koruma altına girmek için sabit bir madeni para olarak işlem görmek,
 • Ucuz ve kolay işlemler yapılmasını destekler ve imkan verir,
 • Geleneksel sistemlerdeki bankaların işlem saatleri sınırlı tutulur. Ancak PAX, çalışma saatleri dışında da işlem yapmanıza izin verir.
 • Dünyanın her yerine kolayca transfer etmenizi ve ödeme yapmanızı sağlamak.

Paxos’un Çalışan Ekip Sistemi

Paxos ekibi, eski Wall Street ve Silicon Valley çalışanları da dahil tutularak farklı geçmişlere dayanan sahipleriyle birlikte deneyimli profesyonellerden oluşmaktadır. Şirket, kurucu ortağı ve CEO’su Charles Cascarilla tarafından yönetilmektedir.

Paxos Standard Token Nasıl Çalışır?

Paxos Standard, giderek artış gösteren kullanım alanlarına sahip olacak şekilde tasarlanarak oluşturulmuştur. Günümüzde birincil kullanım durumu ilk olarak kripto varlık oynaklığını sınırlamak, sınır ötesi işlemlerden kaynaklanan sürtüşmeleri gidermek ve kripto varlıkları ve diğer blok zinciri varlıkları için güvenilir bir ödeme aracı haline gelmektir. Gelecek hakkında görülen öngörülerde Paxos, özellikle ulusal para birimlerinde istikrarsızlık olduğu ülkeler için, ABD dışındaki kişiler adına tüketici ödemeleri ve istikrarlı değer deposu için kullanılmasını hedeflemektedir. USD’yi PAX’a tokenize etme şu şekilde çalışır:

 • Bir kullanıcı, tokenı veren kuruluşun banka hesabına USD gönderir,
 • İhraççı, PAX akıllı sözleşmesini kullanarak eşdeğer miktarda PAX oluşturur,
 • Yeni basılan PAX, USD banka hesabında tutulurken kullanıcıya teslim edilir.

Ancak bu kısımlarda kullanıcılar için tersine yapılan işlemlerde PAX’ı USD karşılığında kullanarak her Paxos Standard tokenı için Paxos.com kullanımıyla satın alabilmektedirler. Paxos tokenı kullanılması üzerine tokenler hemen yakılarak dolaşımdan çıkarılmaktadırlar.

Şirketin bu durumlarda PAX, tokenlarını dönüştürerek kullanmak için üçüncü taraf denetçileri kullanmaya eğilim gösterir. Minimum dönüşüm tutarı 100 ABD dolarından başlar.

Paxos, karşılık gelen miktarda doları tuttuklarını kanıtlamak için üçüncü taraf denetçileri kullanır. Aylık tasdik raporları herkesin ulaşabileceği şekildedir.

Paxos Standard Tokenı Diğer Stabil Coinlerden Farklı Mı?

Paxos Standard Tokenı Diğer Stabil Coinlerden Farklı Mı?
Paxos Standard Tokenı Diğer Stabil Coinlerden Farklı Mı?

Bu konu için diğer coinlerden oluşan farklar Paxos için aşağıda belirtilen Paxos özellikleri ile ayırt edilebilmektedir.

Yönetmelik: Paxos, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı tarafından denetilen bir platformdan oluşmaktadır.

Garantili nakit mevduatlar: Her teminatlandırma işleminde depozitoların sağlanması, FDIC sigortalı ABD bankalarında tutularak işleme alınmaktadır.

Denetleme: Her Paxos Standard banka hesabı, ABD denetim firması Withum tarafından denetlenerek güvenli izlenim oluşturmaktadır.

Güvenlik: Paxos, fazladan bir uyum katmanı için ek işlem izleme ve gözetim ortakları kullanır.

Günlük satın alma ve kullanma pencereleri: PAX tokenleştirme ve itfa talepleri, serbest ve sık fon hareketini kolay işlemler halin dönüştüren ve normal pencerelerde işlenen bir platformdur. Ayrıca her işlem genellikle bir iş günü içerisinde yapılır.

Ücret yok: Paxos Standart Tokenları herhangi bir ekstra ücret olmadan kullanıcıya verir ve kullandırma imkanı tanır.

Paxos Standard (PAX) için Sonuç

Paxos’un kripto dünyasına girmesiyle ve oldukça hızlı büyüme göstermesiyle stabilcoinlerden biri olmayı başaran kripto para birimleri Pazar paylarından olmuştur. Ekibi sürekli olarak yeni ortaklıklar üzerinde çalışmakta ve gelecekte ise, Paxos kripto pazarının lideri kripto para birimi olmayı beklemektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir