Bitcoin Ajandası

Phala Network (PHA) Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Phala Network (PHA) Nedir?

Phala Network (PHA) Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Phala Network, DeFi platformları arasında gizlilik sağlayan açık kaynaklı projedir. Projenin asıl amacı bulut tabanlı hesaplamaların kullanıcılar üzerinde gizliliğin aksamaması için sağlanan dolaşımdır. Bu şekilde kullanıcı rahat bir şekilde platformda gezinme sağlar.

Kripto paralar arasında PHA, platformlar arasında yerel yardımcı token olarak aşağıda belirtilen kullanımları mevcuttur:

Güvenilir Bilgi İşlem Kaynakları: PHA belirteçlerini kullanım aşamasında ağ üzerinde veri ve alışverişlerde güven ve bilgi işlem kaynaklarını (örnek olarak güvenilir bilgi işlem gücü, zincir üstü bilgi işlem ve depolama kaynağı olarak) satın alma uygulanır.

Veri Değişim Ücreti: Phala Network, standartlaştırılan veri toplama işlemlerinde analiz ve ticaret protokolleri üzerinden sözleşme üzerine bir veri alışverişi üzerine altyapı sağlarken diğer yandan protokol hem alıcılar için hem de satıcılar için gizli ama güvenilir bir değişim ekosistemi oluşur.

Güvenlik Garantisi: Gatekeeper’lar, yanlış gözüken davranışlar için kesilen belirli oranlarda PHA token hisselerine sahip olurlar.

Yönetişim: Öncesinde belirlenmiş miktarlar üzerinden Phala Network yatırımcısı olanlar yönetim üzerine katılım sağlamak ister. Bu nedenle de Phala DAO’ya katılabilirler. Phala Ağı iki tür node’dan oluşur:

TEE (Güvenilir Yürütme Ortamı) çalışanları, gizli sözleşmelerin üzerinden işlemlerin yürütülmesi için sorumlu tutulur ve TEE’ler kurcalama üzerine dayanıklı işlemciler üzerinden izinsiz bağlanmaya uğrarlar. Birçok perakende kişiye ait bilgisayarlarda Phala’ya bağlı olarak ve bir de TEE node’u ile çalışma üzerine yetenek sahibi olur. Bu da ademi merkeziyetçilik sisteminde yürütme sağlamak için Phala üzerinden operasyonel olarak sağlam ve sansüre dayanıklı kalmada önemli bir özelliktir.

Kapı bekçileri Phala üzerinde blok zincirlerinde koruma sağlayan node’lar için çalışma sağlar. Gizli sözleşmelerde yürüme işlemleri için kilit yöneticilerde gerekli olduğundan madenciler anahtarlarda yönetim sağlamak için çevrimiçi olmaları gerekmektedir.

Kapı bekçileri diğer bir yandan çalışanlar üzerinde donanım ve yazılımlarda değişim sağlanmadığını ve güvenli olduğunu doğrular. Çalışanlar da burada rotasyon üzerinde çoğaltma faktöringini yönetim altına alır ve içerik üzerine ifşa yaşamadan düzen korumak için çabalar. Bunun için girdiler ve çıktılar kayıt altına alınır ve durumları yönetilmeye başlanır.

Proje içerisinde iki tur token satışı 1,68 MM USD topladı ve PHA toplam token arzının %15,00’ü sırasıyla 0,01 USD / PHA (140MM PHA) ve 0,0028 USD / PHA (10MM PHA) olarak satışa geçildi. 25 Şubat 2021 tarihinde ise toplamda PHA arzı 1.000.000.000’dir ve mevcut dolaşım arzı ~%14,3’tür.

Phala Network Ne İşe Yarar?

Phala Network Ne İşe Yarar?
Phala Network Ne İşe Yarar?

Alan üzerinde birçok projenin tersine bakıldığında Phala Network’ün bulut tabanında hesaplama programı ile güven verecek şekilde veri toplamada ve işlenmesinde yarar sağlar. Özel olarak da blockchain tabanlı sistem üzerinde gizlilik sağlandığından kullanıcıyı birçok firma üzerinden reklam hedeflerine oturmasından korumaya alır.

Phala Network (PHA) öncesinde 0,85 dolar üzerinden işlem görürken kripto para birimlerinde bugün ise Binance tarafından listelenme ardından yükselişe geçti.

PHA Coin Yorum

PHA coin özel olarak bakıldığında şubat ayı içerisinde yaşanan yükselişi ile adını geçirmeyi sağladı ve yatırımcıların dikkatlerini üzerine topladı. DeFi platformları sırasında ise gizliliğin korunmasını başaran bir proje olduğundan dolayı dikkatleri üzerine toplamayı başaran Phala Network, hemen hemen diğer bir yandan da yeni para birimi sayıldığından yatırımcıların PHA’ya mesafeli oldukları da unutulmamalıdır.

PHA coin bu durumda daha doğru bir değerlendirmeye girecekse güncel rakamlar daha doğru olacaktır. CoinMarketCap verilerinden elde edilen bilgilere bakıldığında Phala Network Coin, 190,027,787 dolar ile piyasa hacmi bakımından 192. sırada kendini görmeyi sağlamıştır. Diğer bir yandan ise 1,07 dolardan işlem gören Phala Network Coin’in 24 saatlik işlem hacminin 53,587,799 USD olduğu görülürken bir de PHA, 26 Kasım 2020’de 0,0747 dolar ile zamanın en dikkat çeken rekorunu kırmayı başarmıştır.

Bu duruma ek olarak şu an içinde sağlanan dolaşım anında 177,634,380.33PHA bulunurken PHA toplam arz olarak da 1.000.000.000 PHA Coin olacağı ifade edilmektedir.

Phala Network Coin Nasıl Alınır?

Phala Network Coin Nasıl Alınır?
Phala Network Coin Nasıl Alınır?

Phala Network Coin, işlem üzerinde hacim olarak değerlendirmeye alındığında dünya üzerinde en büyük kripto para alım satım işlemlerinin yapıldığı platform olan Binance üzerinden daha hızlı ve güven sağlama yoluyla satın alınma işlemine tabii tutulabilir.

Phala Network Coin satın alımını gerçekleştirmek için öncelikle Binance’eye üye olduktan sonra itibari para gönderme işlemi tamamlanmalıdır. Daha sonrasında Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderimi tamamlandıktan sonra Phala Network Coin’in işlem gördüğü BUSD ve Binance Coin (BNB) alarak PHA işlem çiftinde alım işlemlerini kullanıcı gerçekleştirebilir.

Phala Network ve PHA Token Nedir?

Polkadot ağı üzerinden kurulumu sağlanan kullanıcılar için ve akıllı sözleşmelerdeki oluşan verileri korumak için amaç edinen gizlilik protokolüdür. Phala ekibinde Google ve Tencent gibi büyük şirketlerde kariyer yapmşı deneyimli geliştiriciler bulunmaktadır. Phala verileri gizlilik çerçevesi işlenmesi için Trusted Environment Execution (TEE) teknolojisini kullanırken diğer yandan TEE teknolojisine sahip cihaz üzerinden gizlilik odaklı çalışma sağlar.

Phala, pLIBRA ve Web3 Analytics ürünleri de çalışabilirken bu ürünler gizlilik odaklı hesaplama ya da analiz gibi işlemlerde de kullanılabilir. Ayrıca ağ ekibi, pLIBRA’yı Polkadot ve Libra arasında bir köprü ve gizliliği koruyan bir araç olarak geliştirilmiştir ve madencilik mekanizmasıyla çalışan Phala, aynı zamanda lending protokolü uygular.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir