Bitcoin Ajandası

Piyasa Emri Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Piyasa Emri Nedir?

Piyasa Emri Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Piyasa üzerinden emir işlemlerinin yapıldığı anlarda alış ve satış fiyatlarında belirlenmesini gerektirmez. En iyi fiyatlarda alınan emirler daha da büyük miktar üzerinde emir verildiğinde emirlerde eşleşme olur ve en iyi fiyat üzerinden alınan emirler daha büyük miktarlarda verildiğinde tamamı karşılanmak üzere takip sağlayan ve komutlarla eşleşmeye devam etmesini sağlayan piyasa süreci piyasa emridir.

Piyasa Emrinde Yapıcı Emir (Maker) Nedir?

Piyasa Emrinde Yapıcı Emir (Maker) Nedir?
Piyasa Emrinde Yapıcı Emir (Maker) Nedir?

Emir karşı tarafa ulaştığı zaman diğer emirler üzerinde eşleşme sağlamayan ve emir defterinde ekleme ile emirlerde verilen derinlik üzerine oluşum sağlayan emir türleri piyasa için yapıcı emir adıyla kullanılır. Girdiğiniz emir, emri ilettiğiniz anda emir defterindeki herhangi bir emirle eşleşmeden emir defterine eklenirse piyasa yapıcı emir olarak kabul edilir. Limitler üzerinde belirlenen emirlerde giriş yapıldığı anlarda emir defterinde herhangi bir emirle eşleşme sağlamadan emir defteri eklenirse yapıcı piyasa olur.

Emir defterinde giriş yapılan emirlerde emrin tamamı karşılaşacağı durumlarda miktara göre bulunma anında sadece kısmında görülen eşleşme ile kısmi piyasa üzerinden eşleşme sağlarsa eşleşen kısımlarda piyasa üzerinden alıcı olarak görülür ve kabul edilir. Emirlerde geri kalan kısımlar emir defteri üzerinden piyasa üzerinde alıcı olarak görülür.

Stop Limit emir tiplerinde emirler girildikten sonra tetikleme aşamasının gerçekleşeceği ana kadar geçen süre zarfında kullanıcı bakiyeleri Piyasa Alıcı komisyon oranı üzerinden bloke edilir. Beklemede olan kullanıcı bakiyeleri de tetikleme gördüğü anlarda emir defterlerinde emirler ile eşleşme sağlamazsa ve bu şekilde emir defterine kaydedilirse piyasa üzerinde yapıcı olarak kaydedilir. Blokeye uğrayan komisyonlarda farklı kullanıcıların bakiyesi üzerine iade edilir.

Piyasa Alıcı Emir (Taker) Nedir?

Emir iletimleri gerçekleştiğinde emir defteri içerisinde yer alan en iyi alış ve satış emirleri eşleşme sağlayarak karşılık olarak emirlerde piyasa üzerinden alıcı emir adı altında oluşur. Girilen emirlerde emir iletimi gerçekleştiği anda emir defterleri en iyi alışlar ya da satışlar üzerinden emirleri eşleştirirse Piyasada Alıcı emir olarak kabul görecektir. Limit emir tiplerinde giriş yaptığı zamanda da tamamen ya da kısmi yapılan eşleşmeler olursa emrin tamamnında piyasa alıcı emir olarak görülür.  

Stop Piyasa emir tipinde verilen emir, tetiklendikten sonra, emir defterindeki emirlerle eşleştiği için piyasa alıcı olarak kabul edilir.

Stop Limit emri üzerine yapısında emir girişi yapıldığında tetikleme olana kadar geçecek zamanda kullanıcı bakiyelerinde Piyasa Alıcı komisyon oranları üzerinden işleme uğrar ve bloke edilir. Bekleme aşamasında olan emirlerde tetikleme olduğunda eğer emir defterlerinde emirler eşleşmeye uğrarsa piyasa üzerinden alıcı olarak kabul görür. Emir tetiklemeye uğradığında ise herhangi bir emir üzerinden eşleşme anında emir defterleri başka emirler üzerinden eşleşme sağlarsa piyasada alıcı olarak kabul görür ve emirler tetikleme sonrasında herhangi bir emir de dahil olmak üzere defterlerde kaydedilirse bloke edilenler komisyon farkı olarak kullanıcı bakiyesine ekleme işlemine uğrar.

Piyasa Emrinin Avantajları Nelerdir?

Piyasa Emrinin Avantajları Nelerdir?
Piyasa Emrinin Avantajları Nelerdir?

Piyasa emri pratik işlemlerdir ve hızlı alım satım işlemleri üzerinden avantaj yapar. Fiyat belirlemelere gerek duyulmadan emirler üzerinde onay alır ve onay anında emir defterlerinde en iyi alış ve en iyi satışlar üzerinde verilen emirler ile eşleşme sağlanır. Alış tutarlarında ya da satış miktarlarında en iyi emirler büyükse eşleşme bir sonraki gelecek en iyi alış ya da satış üzerinden emirle devam eder ve bu durumda harcamada istenilen tutarlar üzerinde tamamıyla alım yapar ya da satılmak istenilen miktarlarda tamamı satışa çıkabilir. Emir defterlerinde alım ya da satım işlemi uygulanılmak istendiğinde tutarlar üzerinde karşılaşılacak emirlerin var olduğu sürece alım satım işlemleri talep üzerinden karşılanabilir.

Piyasa Emrinin Dezavantajları Var mı?

Piyasa emri hızlı ve hacim üzerinden fiyat hareketlerinde piyasa üzerinden fırsat yakalamak adına yardımcı olsa bile emir defterleri yeterli derinlikte değildir. Bu da piyasa üzerinde riskler oluşturur.

Kripto para fiyatları üzerinde artış hızla yükselişte ya da düşüşte görülürse bu zamanlarda piyasa emirleri kullanma aşamasında daha yüksek fiyattan alış ya da satış daha düşük satış yapmaya yol açabilir. Piyasa emirleri verildiğinde emrin tamamı karşılanırken bu sürede ne kadar emir defteri üzerinde en iyi alışlarında en iyi satışlarda ya da alış emirlerinde eşleşme üzerinden sırada bekleme üzerine daha da yüksek satışlar ya da alışlar üzerinde bekleme aşamasında eşleşme sağlayacağından piyasa emirleri kullanımlarında emir defterlerinde en iyi alış ve satış fiyatları kontrol aşamasında işlem yapmada hedefler üzerinde daha yakın sonuçlar alır.

Piyasa Emri Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Piyasa emri, emir defterlerinde en iyi alış ve satışlarında eşleşme ile piyasa derinliklerinde yeterli olmazsa bu durumda almayı hedefledikleri yaklaşık miktarlar üzerinden daha düşük miktar üzerinde alım yapar. Ya da satışları uygular ki bu nedenle Piyasa Emri ile işlem yapmadan öncesinde piyasa üzerinden piyasada alım yapmak ya da satış uygulamak için istenilen tutarda yeterli emir var mı yok mu kontrole dilmelidir. İşlem sonucunda hedefler daha yakın tutarlar üzerinden sonuçlanması için yardımcı olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir