Bitcoin Ajandası

Piyasada Büyük Önem Kazanan NFT Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Piyasada Büyük Önem Kazanan NFT Nedir?

Piyasada Büyük Önem Kazanan NFT Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Non-fungible token olan isim açılımı ile değiştirilemez token veya değiştirilemez jeton NFT’lere olan ilgi son günlerde daha da arttı. İsim açılımı içinde geçen “değiştirilemez” ifadesi ile NFT’nin özgünlük özelliği öne çıkıyor. Son zamanlarda önem kazanan NFT, bu özelliği ile mi ilgi çekiyor, yazımızda incelemeye alacağız.

Pek çok NFT, Ethereum blok zincirinin bir parçası konumundadır. Ethereum kripto para birimi, altyapısında bulunan blok zincirleri ile bir NFT’lere destek sağlar. Diğer blok zincirlerine bağlı kripto para birimlerinin, kendi NFT sürümlerini uygulama olanaklarının bulunduğunu da belirtmeliyiz. Bunun anlamı şudur: NFT’ler kripto para birimleri ile satın alınabilir.

Gittikçe önem kazanan NFT ile ilgili en önemli özellik ise herkesin bir NFT satma ve NFT’yi, istediği para birimine dönüştürme imkanı bulunur. Kripto para birimlerinde olduğu gibi NFT’ler de dijital cüzdanlar aracılığı ile saklanır. Ancak bu cüzdanın NFT uyumlu özelliğe sahip olması gerekmektedir. Son zamanda önem kazanan NFT platformunun amacı nedir peki?

Önem Kazanan NFT’nin Amacı Ne?

Önem Kazanan NFT’nin Amacı Ne?
Önem Kazanan NFT’nin Amacı Ne?

NFT’lerin amacı, bir sanatçı ya da bir alıcı olma durumuna göre değişiklik gösterir. NFT’ler daha çok sanatçıların ilgisini çekmesi ile biliniyor. Sanatçılar, sanat eserlerini NFT platformu üzerinden satışa çıkarma imkanına sahip olabiliyor. Satılan NFT’lerin, her satış sonrasında asıl eser sahibine belirli bir yüzde ödeme özelliği bulunur.

Alıcı konumunda NFT platformunda bulunanlar, bir sanat eseri almaya çalıştıklarında sevdikleri sanatçıların eserlerini tercih ederek onları destekleme imkanına sahip olurlar.

Bir NFT satın alındığında alınan eseri çevrim içi yayınlamak veya profil resmi olarak kullanmak gibi bazı haklar, NFT platformu tarafından sunulmaktadır.

Son günlerde önem kazanan NFT platformunda bir sanat koleksiyoncusu olarak bulunanlar, geleneksel koleksiyon sürecinde olduğu gibi sanat eseri ile ilgili NFT alımı ve saklaması yaparak değer artışı bekleyebilir.

NFT’ler Çalınabilir Mi?

Blockchain altyapısında öne çıkan özellik, bir işlemin gerçekleştiği anki kaydının saklı tutulmasıdır. Bu özellik ile çalınma tehlikesi, bir müzede bulunan tablonun çalınma ihtimalinden daha zor hale getirilir.

Kripto para birimlerinde çalınma olayları yaşandığı için NFT’nin saklanış şekli de buna benzer bir tehlikenin ortaya çıkıp çıkmamasını belirleyebilecektir. Fakat platform içinde var olan türlü dolandırıcılıklardan bahsederek NFT içinde bazı tuzaklar bulunduğunu da söyleyebiliriz.

NFT platformu içinde tuzak kurup avını bekleyen dolandırıcıların yer aldığı biliniyor. Kurdukları değişik yöntemlerle sahte sanat eseri satanlar, değerinden çok yükseğe ürün satımı için sahte hesaplarla teklif artıranlar NFT içinde çokça bulunmaktadır. Gittikçe önem kazanan NFT konusunu merak edip platformda alışveriş yapacak olanların bu sebeple çok dikkatli olmaları gerekiyor.

NFT’lerin yıllar sonra bile varlığını sürdüreceğini söylemek kolay kolay mümkün olmayabilir. Teknik olarak bit çürümesi durumu söz konusudur. Görüntü kalitesindeki bozulmalar, dosya biçimlerinin açılmama tehlikesi, web sitelerindeki çökme ihtimali ve cüzdan şifrelerinin unutulması gibi olumsuz durumlardan ötürü NFT varlığının ilelebet devam edeceği söylenemez.

Yine de NFT’lerin nasıl bir sonuçlar karşılaşacağı ileriki süreç içinde netleşecektir. Ancak sanat dünyası için önemli bir cazibe merkezi haline gelen NFT’nin etkisini de inkar etmek mümkün değildir.

NFT İçeriği Nedir?

NFT İçeriği Nedir?
NFT İçeriği Nedir?

NFT’ler müzik ya da çizim gibi dijital ortama aktarılmış ürünler olarak bilinmektedir. olabilir. Burada son zamanda önem kazanan NFT platformunda dikkat çeken şey, bu ürünlerin teknoloji kanalıyla alım satımının ortaya çıkmasıdır.

Ünlü sanatçıların basit gibi görülen video, müzik ya da çizim gibi eserlerinin alımı için duyulan heyecan, NFT platformunun dinamizmini oluşturmaktadır.

Gittikçe önem kazanan NFT ortamında sanat içeriği de olmak üzere dijital bir dosyanın, istenilen sayıda kopyalanması mümkün bulunmaktadır.

Bu kopyalama işlemi ile ilgili önemli bir husustan bahsetmeliyiz. NFT’lerin, kopyalanamayacak özelliği ise işin mülkiyetidir. Sadece NFT’nin sahibi, fiziki olarak bulunan sanat eserlerinde olduğu gibi telif hakkı ve çoğaltma hakkına sahip durumdadır. Bu durumu, kopyası herkeste ama orijinali yalnızca sanatçıda bulunması olarak açıklayabiliriz.

Dijital sanat platformunda da bir kopya, orijinali kadar iyi sayılır. Her NFT ürünü, blok zinciri içinde benzersiz konumdadır. Platform içinde sadece bir gerçek sanat eseri olduğu gibi aynı sanat eserinin yüzlerce kopyası bulunabilir.

Türkiye’den Sanatçılar NFT Dünyasında

Beeple’ın NFT ortamında rekor bir satış yapmasının ardından önem kazanan NFT dünyasında yeni girişler ortaya çıktı. Sanat ve gösteri dünyası içinden pek çok ünlü ismin ilgi gösterdiği NFT ortamına en son Cem Yılmaz da dahil oldu.

Daha önce Çizer Tarık Tolunay da NFT dünyasına dahil olmuş, eserlerini platform üzerinden satış açıklamıştı. Hatta Tolunay’ın salgın döneminde tamamladığı Pandemi isimli eseri 36 bin dolara İranlı bir koleksiyonere satılmıştı. 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir