Bitcoin Ajandası

Polygon Nedir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. NFT/Token
 4. »
 5. Polygon Nedir?

Polygon Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Son görülen analizlere göre yorumların geneline bakıldığında Polygon 0,121 dolara çıkarak Polygon (MATIC), son bir haftada grafik için yükseliş ivmesini korumuş ve %190 oranlarında artış göstererek yaşanmaya görmüştür. Kripto paralarda, aylık baz fiyatları %291 oranında yükselmeyi devam ettirirken bu yükselmenin sonucunda %440 olarak artış yaşanmıştır.

Tamamen bir gün olarak zaman dilimine sığdırılan zaman dilimi içeriğine bakıldığında yukarı yönlü yükseliş yaşayan ve grafiğini korumayı başaran ayrıca %60 oranında artış kaydeden 0,121 dolara kadar yükseliş yaşamanın ardından şu ana kadar sonuca ulaşılmış en yüksek noktaya gelmiştir. Yükseliş konusunda ısrarla devam eden Polygon’un, piyasa değerlerinde 596 milyon dolara kadar çıkış yaşandığı da iddia edilmiştir. Sahip olunan piyasa değerine göre ilk 100 kripto para arasında konumlandırılmış Polygon coin, 24 saatte 531 milyon dolar işlem hacmi içeriğiyle kripto paralar arasında görülür.

Polygon Nedir?
Polygon Nedir?

Matic olarak da tanınan Polygon bu ismi aslında son zamanlarda yeni almıştır. Ethereum Blockchain’e uyumlu ağ oluşturulması yönüyle uyum sağlayan bir protokol haline gelmiştir. Yazılımcılara yönelik gelişim sürecine giren protokolü, kullanıcılar için ethereum ağı ile yüksek bir uyum sağlayabilmesi adına adım adım hedefler koymaktadır. Bu bahsedilenlerin yanında ölçeklenebilirlik, güvenilirlik, topluluk iş birliği gibi birçok avantajı da bu içeriklerle beraber gelmektedir.

Polygon ile oluşturulmuş Blockchain ağlarının uyumlu içerisinde süreci birlikte götürdüğü araçlar aşağıdaki gibi listelenmiştir:

 • Metamask
 • MyCrypto
 • Remix

Protokolüne göre yer alınan projelerde Aavegothchi, Polymarket, Easyfi gibi platformlar da ayrıca yer almaktadır. Bunların yanında Ethereum ağının arasında bulunan bilindik isimler de Polygon protokolüne danışman olarak atanma yaşamıştır. Bu isimler aşağıdaki gibi verilmiştir:

 • Hudson Jameson,
 • Ryan Sean Adams,
 • John Lilic,
 • Anthony Sassano

Polygon’un yerel tokenı olarak geçen MATIC ise belirli bir alanda bulunan sistemler içerisinde kullanılma amacıyla oluşturulmuş bir ödeme aracı olarak bilinmektedir. MATIC kendisi gibi kullanıcıların ekosistemde gelişimeye ve ekonome katkı sağlamayı amaçlar. MATIC coin arz konusunda 10 milyar ile sınırlandırılmışken dolaşımdaki arzı hemen hemen 4,9 milyara ulaşım sağladığını gösterir.

Ethereum blokzincirlerinde nicelik olarak ve altyapı geliştirme imkanı sunarak ilk projeler arasında yer alır. Platform içerisinde, çeşitli uygulamalar oluşturmaya imkan veren modüler ve esnek ana bileşenleri Polygon SDK ile geliştiriciler sayesinde ihtiyaç duydukları paralel zincirlerde, blokzinciri gibi farklı altyapılara kolayca sahip olabilme imkanı tanır. Binance ve Coinbase tarafından desteklenerek ilerletilen bir seviye olarak 2 blokzincir için çözüm yaratılmıştır.

Polygon (MATIC) Nasıl Çalışır?

​Polygon (MATIC) Nasıl Çalışır?
​Polygon (MATIC) Nasıl Çalışır?

Ana bileşenleri arasında olan modüler ve esnekliklerde sunum yapan Polygon Yazılım Geliştirme Kiti, paralel blokzincirleri oluşturma ve bu zincirlere bağlantı oluşturmak 2. Seviye ile çözümler yaratır.

Ethereum ağı tarafından desteksiz olarak çalışma sağlayan, kendi kurallar içerisinde ve onay mekanizmalarında olan paralel zincirler (yanzincir / sidechain) yazılımcılara yönelik daha fazla esneklik tanır. Ancak merkeziyetsizlik ve güvenlik alanına göre Ethereum blokzinciri kadar avantajlı olmaz. 2. Seviye blokzincirleri ise, Ethereum blokzincirine ve platformdan onay mekanizmalarına bağlı olarak çalışma yapar ve daha yüksek ölçeklendirme olur.

Yazılım Geliştirme Kiti, sunulan temel çözüm kaynakları haricinde yazılım geliştiricilere yönelik zincirlerlarası iletişim protokolleri, veri servisleri, paylaşımlı güvenlik servisleri, harici blokzincirleri gibi bu alana yönelik bağlantı seçenekleri, uygulamalara özel modüller, büyük ölçekli firmalara özgü modüller ve çözüm üretmektedir.

Ethereum blokzinciri içerisinde Blokzincirleri İnterneti olarak bilinen deneyimli bir çoklu zincir sistemine dönüştürür.

Ethereum altyapısına göre kullanan için platformlarda avantajlar sayesinde fayda sağlanır. Güvenliği test edilen, programlanabilme özelliğine sahip bir blokzinciri olan Ethereum için kendi blokzincirleri kullanılan projelere kıyasla daha güvenli olduğu söylenmektedir. Yazılım geliştiricilere tamamen açık ve güçlü bir altyapı sağlar.

Polygon (MATIC) Ne İşe Yarıyor?

Polygon (MATIC) Ne İşe Yarıyor?
Polygon (MATIC) Ne İşe Yarıyor?

Ethereum’u çok zincirli bir yapıya sahip, yani “Blockchain’ler İnterneti”ne dönüştürmeyi amaçlayan Polkadot ve Cosmos gibi çoklu zincir sistemleriyle benzer bir içeriğe sahip olan, Ethereum’un güvenliği, açıklığı, canlı ekosistemi ve ağ etkileri gibi avantajları da bütün işlemlerin yanında getirir.

Diğer bir taraftan protokol, Ethereum’da düşük işlemlerde oluşan sayılar ile kapsam alanında, zayıf kullanıcı deneyimleri ile topluluk yönetimleri alanında eksiklik gibi sorunlara da çözüm getirir. Yan zincirleri ile oluşan durumlarında Ethereum’un birlikte yer aldığı alanlarında merkeziyeti bulunmadan finans (DeFi) protokollerini de desteklemesi bilinen özelliği arasındadır.

Protokolde ana bileşeni olarak görülen Polygon SDK, birçok çeşit olarak bakıldığında uygulamaların geliştirmesine olanak olan, modüler ve esnek bir çerçeve olarak geliştiricilerin, bu çerçeve sayesinde kendi ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmiş blockchain ağları geliştirmesini sağlar.

Polygon (MATIC) Nasıl Saklanır?

ERC20 tabanlı MATIC, ERC20 varlığını desteklemenin yanında Ethereum cüzdanlarında saklanabilmektedir. BtcTurk | PRO hesabına MATIC yatırma ve hesaptan MATIC çekme işlemleri de ERC20’yi desteklerken Ethereum cüzdanları kullanılabilir.

MATIC bakiyesini yönetmek için tarayıcı tabanlı Ethereum cüzdanları kullanılabilir. Web3.0 tarayıcı eklentisi cüzdanları masaüstü, web, mobil ya da çevrimiçi cüzdanlar ile MATIC yatırma ve çekme işlemleri gerçekleştirilir. Ethereum (ETH) ağını destekleyen donanım cüzdanlarında da MATIC saklanabilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir