Bitcoin Ajandası

Polymath Projesi Nedir? POLY Coin Ne İşe Yarar?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Polymath Projesi Nedir? POLY Coin Ne İşe Yarar?

Polymath Projesi Nedir? POLY Coin Ne İşe Yarar?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Polymath projesi, Blockchain üzerinde oluşturulan dijital menkul kıymetlerin kontrol ve yönetimi adına geliştirilmiş olan bir projedir. Teknolojik olarak önemli bir altyapı sağlayan bu proje, menkul kıymetlerin dijital ortama uyumlu hale getirilmesi için Ethereum blok zincirinde Ethereum 1400 akıllı sözleşmeleriyle geliştirilmiştir. Polymath’in Ethereum ağı üzerinde sunduğu çözüm sayesinde 200’den fazla menkul kıymet varlığı dijital varlık olarak üretilmiştir.

Dijital menkul kıymet varlıklarının üretilmesi ve ticaretinin gerçekleştirilmesini sağlayan Polymath projesi, günümüzde birçok kripto meraklısı açısından soru işareti oluşturur. Bitcoin Ajandası olarak bu yazımızda, Polymath projesi ve yerel tokeni POLY Coin hakkında merak edilenlerden bahsettik.

Polymath Projesi Nedir?

Polymath Projesi Nedir?
Polymath Projesi Nedir?

Trevor Koverko ve Chris Housser tarafından geliştirilen Polymath projesi, menkul kıymet sektörüne sunduğu çözümlerle dikkat çeken bir projedir. İlk olarak 2017 yılında piyasaya sürülen ve Ethereum’daki ilk akıllı sözleşmesini 2018 yılında oluşturan Polymath Network, tasarlanan blok zinciri üzerinde menkul kıymet varlıklarının dijitalleştirmesine olanak sağlamayı amaçlar. Ayrıca bu varlıkların üretimini, yönetimini ve ticaretini de kolay bir hale getirir.

Polymath Network, yasal açıdan herhangi bir problemi olmayan, tümüyle piyasaya odaklanmış ve blok zinciri teknolojileriyle güçlendirilmiş bir teknoloji sunar. Açık kaynaklı kod ile piyasaya sürülen bu proje, tümüyle otomatikleştirilmiş ve merkezi olmayan bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla yasalara uygun bir şekilde çalışır.

Bununla beraber herhangi bir kontrol birimi olmayan ender kripto para projelerinden olan Polymath projesi, bir tür blockchain platformudur. İşletmelerin kendi güvenlik ICO’larını oluşturmasına imkân sağlaması ve menkul kıymetlerin alınması adına kripto para birimi kullanmasını sağlar. Projeyi diğerlerinden farklı kılan ve benzeri olmayan niteliklerinden bazılarını şu şekilde örneklendirebiliriz:

 • Polymath, ERC1400 kontratlarını, menkul kıymet varlıklarının dijitalleştirilmesi adına geliştirmiştir.
 • Menkul kıymetlerin kontrolü, yönetimi ve çeşitli ihtiyaçları adına Polymesh üzerinden bulunan Token Studio uygulaması kullanılır.
 • Menkul kıymetler adına inşa edilmiş olan kurumsal ölçekli blockchain olarak faaliyet gösterir.

Tüm bunların yanı sıra Polymath projesi, token haline getirilebilecek varlıkları şu şekilde açıklıyor:

 • Geleneksel likit varlıklar: Halka açık tahviller, sermaye, borç
 • Geleneksel olarak likit olmayan varlıklar: Sanat eserleri, emlak, sentetik valrıklar, fikri mülkiyet hakları, maddi ve manevi olmayan çeşitli varlıkları.

Platform tarafından yapılan açıklamalara göre dijital menkul kıymet varlıkları, eski araçları ortadan kaldırarak oylama ya da temettü gibi yerleşik kurumsal faaliyetlerle daha etkili bir kaynak oluşturma ve daha etkili işlemler gerçekleştirebilme süreçlerine katkı sağlıyor. Bununla beraber dijital menkul kıymetlere 7/24 erişim imkânı sağlayan platform, kullanıcılarının fiyat avantajlarından faydalanmasını da sağlıyor.

POLY Coin Nedir? Ne İşe Yarar?

POLY Coin, Polymath projesinin yerel tokeni olarak tanımlanır. Dijital menkul kıymet varlıklarının takas edilmesine imkân sağlayan POLY Coin, Ethereum tabanlı bir kripto para birimidir. POLY Coin’in menkul kıymetleri dijitalleştirme ve ticaretini gerçekleştirebilme konusunda ihtiyaç duyulan bir varlıktır. Üstelik bu kripto para birimi, platformla etkileşim kurmak amacıyla tasarlanmıştır.

Ethereum ağı üzerine inşa edilen Polymath Token Studio’ya güç sağlayan yardımcı program tokeni olarak aktif bir kullanım alanına sahiptir. Platformda menkul kıymet tokenleri, üreten ve bunların yönetimini gerçekleştiren ihraççılar tarafından kullanılır. Menkul kıymetlerin takas edilebilmesi için yine Ethereum ağı üzerinde ERC 1400 akıllı sözleşmeleri geliştirilmiştir. Bu nedenle Etherum ağında ERC-20 tokeni olarak, pek çok farklı projede olduğu üzere işlevsel özellikleriyle kullanılabilir. Ayrıca POLY Coin’i kripto para borsalarında yatırım aracı olarak da kullanabilmek mümkündür.

POLY Coin Fiyat ve Yorumları

Polymath projesiyle alakalı merak edilen pek çok farklı konudan bir diğeri de POLY Coin fiyatı ve fiyat yorumlarıdır. 2017 yılından bu yana kripto para piyasalarında yer alan POLY Coin’in kısmen uzun süreli performansı sebebiyle güvenilir bir varlık olduğu düşünülüyor. Bununla beraber 2018 ve 2019 yıllarında ciddi bir fiyat yükselişi yaşayan projenin yerel tokeniyle alakalı birçok yatırımcının pozitif düşünce yapısı olduğu da gözlemleniyor.

Diğer yandan POLY Coin’in arkasındaki isimler ve platform sebebiyle geleceği parlak bir varlık olduğu düşünülüyor.

POLY Coin fiyatından da bahsetmemiz gerekirse; Coinmarketcap verilerine göre yazım esnasında (6 Ocak 2023) POLY Coin fiyatı 0,1435 dolar seviyesinden işlem görüyor. 2017 yılından bu yana kripto para borsalarında gördüğü en yüksek seviye, yaklaşık 5 yıl öncesinde ulaştığı 1,66 dolar seviyesi olarak biliniyor. En düşük seviyeyse yaklaşık 3 yıl öncesinde gördüğü 0,01075 dolar seviyesi olarak kayıtlara geçmiş durumda.

Son 24 saatte yüzde 0,78 değer artışı kaydeden POLY Coin, birçok yatırımcı tarafından da yakından takip ediliyor.

POLY Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Polymath projesinde yatırım yapmak ve POLY Coin sahibi olmak isteyen birçok kripto meraklısı, bu varlığı nereden ve nasıl satın alacağını da merak ediyor. POLY Coin pek çok farklı kripto para borsasında işlem gören bir varlık olarak biliniyor. Bu borsaları örneklendirmemiz gerekirse;

 • Coinbase Exchange
 • Gate.io
 • BtcTurk Pro
 • Bitget
 • CoinEx
 • Hotbit
 • Balancer
 • LATOKEN
 • UniSwap
 • Biconomy Exchange

POLY Coin sahibi olmak isteyen kripto para yatırımcıları, ilk olarak bu platformlardan herhangi birine erişim sağlayarak hesap oluşturmalıdır. Hesap oluşturan yatırımcılarsa kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirdikten sonra doğru işlem paritesinden para yatırmalıdır. Böylelikle POLY Coin sahibi olmak için gerekli şartlar sağlanmış olurken, kolaylıkla satın alım emri oluşturulacak ve varlık birkaç dakika içerisinde hesaba aktarılacaktır.

Satın alınan POLY Coin’leri çeşitli işlemlerde kullanabilmek ya da platformun cüzdanında güvenli bir şekilde saklayabilmek mümkündür.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir