Bitcoin Ajandası

SEC’den 2,5 Milyar Dolarlık Ponzi Şeması Bitconnect ve Kurucusuna Dava!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. SEC’den 2,5 Milyar Dolarlık Ponzi Şeması Bitconnect ve Kurucusuna Dava!

SEC’den 2,5 Milyar Dolarlık Ponzi Şeması Bitconnect ve Kurucusuna Dava!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Ponzi şeması Bitconnect ve onun kurucusu olan Satish Kumbhani için dolandırıcılık suçundan dava açan SEC, bu hamle için Kumbhani için Bitconnect bağlantılı açılan davalarda ilk dava olarak dikkatleri üzerine çekti.

Bir zamanlar kripto para üzerinden borç vermeyi sağlayan platformda olan küçük yatırımcılar 2,5 milyar dolar olan BCC token’ı satmayı başardı. Ancak sonrasında piramit sistemlerinden klasik olarak çökme görüldüğünde tüm dünya üzerinden on binlerce mağdur Bitconnetct için SEC üzerinden harekete geçti. Kurum, Bitconnect ve kurucusu ile Satish Kumbhani’nin yanında bir de ABD’li organizatör olan Glenn Arcaro’ya dolandırıcılık alanlarından dava açtı.

Ponzi Şeması Bitconnect ve Kurucusuna İlk Dava!

Ponzi Şeması Bitconnect ve Kurucusuna İlk Dava!
Ponzi Şeması Bitconnect ve Kurucusuna İlk Dava!

Bitconnect’in bazı yöneticiler tarafından dolandırıcılık olayında rolleri ve buradan milyonlarca doları içeren komisyonları almalarından dolayı önce SEC tarafından mahkemeye çıkarıldı. Buna rağmen Kumbhani ve Arcaro, SEC’nin bu davasından Bitconnect bağlantılı hiçbir suçlamayla da daha öncesinde karşılaşmamışlardı.

SEC, Bitconnect’i yatırımcılar üzerinden hiç olmayan bir volatilite yazılım işlemi bot’undan gelir elde edince her yatırımcıya %40’lık bir faiz vadettiği için suçlamalarda bulundu. SEC diğer yandan Bitconnect ve Kumbhani’nin yatırımlarını kullanmak yerine ABD’de üst düey organizatör olan Glenn Arcaro ve diğer birkaç kişi ile cüzdanlara çekildiği iddialarını dile getirdi.

440 Dolardan 1 Doların Altına İnmişti!

2016 ve 2018 yıllarında çalışma sağlayan Bitconnect ponzi şeması Teksas ve Kuzey Karolayna menkul kıymet kanunları ihlali üzerine gelen uyarılardan sonra kapanma yaşamıştı. Bir dönem içinde 450 dolarda işleme tabii tutulan platformda kendi token’ı olan BCC kapanma ardından 1 doların altına inmişti. Özel olarak da sosyal medya üzerinde Bitconnect mağdurlarının videoları hala yer alıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir