Bitcoin Ajandası

Powerledger Projesi Nedir? POWR Coin Nereden Alınır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Powerledger Projesi Nedir? POWR Coin Nereden Alınır?

Powerledger Projesi Nedir? POWR Coin Nereden Alınır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Powerledger projesi, yerel bölgelerde herhangi bir aracıya gerek olmadan komşu bölgelere güneş enerjisi satılması ya da dağıtılması amacıyla tasarlanan bir proje olarak biliniyor. Kripto para piyasalarında da her geçen gün popülaritesini artıran bu proje, projenin yerel tokeni POWR coin, birçok yatırımcı açısından merak konusu oldu.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde Powerledger projesi ve POWR Coin hakkında merak edilen detaylara değineceğiz.

Powerledger Projesi Nedir?

Powerledger Projesi Nedir?
Powerledger Projesi Nedir?

Powerledger projesinin geliştirici ekibi, blok zinciri teknolojisini halihazırdaki enerji oluşturma ve dağıtım sistemlerinde reform başlatmak için kritik bir araç olarak değerlendiriyor. Tartışmaya açık olan bu yeni projeyle, yerel toplulukların bu alandaki güç oyunlarının müdahalesi olmadan fazla elektriği dağıtabilmek ya da satabilmek adına bir ekosistem oluşturulması hedefleniyor. Geliştirici ekip, Powerlegder’in katkısıyla çözümlenmesini umdukları halihazırdaki piyasayla alakalı bazı sorunlar tespit etti.

Enerji merkezinin ademi merkeziyetçiliğine ihtiyacı olduğu bilinirken, blok zinciri teknolojisinin özellikle bu açıdan yardımcı olabileceği düşünülüyor. Powerledger protokolü, kullanıcıların kendi istediği bir elektrik kaynağını tercih edebilmeleri için özel bir sistem kurabilmek adına kullanılan bir blok zinciridir. Bu durumda artış gösteren şebeke tedarik maliyetlerine maruz kalmaları azaltmayı ve enerji şebekesi yönetimindeki etkilerini güçlendirmeyi ihtiyaç haline getiriyor.

Enerji piyasası, çağdaş taleplere uyum sağlamayan asırlık yönetim ve dağıtım mekanizmaların uygulamalarını kullanmaya devam ediyor. Powerledger projesi gerek enerji üreticileri gerekse tüketicileri açısından ticaretin daha kolay bir hal almasını amaçlıyor. Bununla beraber denetlenebilirlik, şeffaflık ve otomasyonla işaretlenen bir elektrik piyasası oluşturabilmek adına blok zinciri teknolojisinden faydalanmak istiyor.

POWR Coin Nedir?

Powerledger Coin, başka bir deyişle POWR, insanlar açısından temiz bir dünya oluşturabilmeyi amaç edinen Powerledger projesinin yerel tokeni olarak tanımlanır. Hem güvenli hem de daha az maliyetli bir enerjiyi destekleyen bu proje, kurucu ortaklardan biri olan Dr. Jemma Green tarafından başlatılmıştır.

Ethereum ağındaki akıllı sözleşmeler tarafından desteklenen POWR Coin ve Powerledger projesi, birçok kuruluşla iş ortaklığı gerçekleştirmiştir. İş ortaklığı sağlanan kuruluşlar şunlardır:

 • Blockchain Australia
 • Global Blockchain Business Counsil
 • International Microgrid Association
 • Energy Tag
 • Blockchain Climate Institue

Powerledger Projesinin Amacı ve Vizyonu Nedir?

Powerledger projesi küresel enerji endüstrisinde yeni bir çağ başlatmak amacıyla geliştirilen bir blok zinciri protokolüdür. Avustralya merkezli olan bu şirket, enerji ticaretini daha kolay bir hale getirmek adına blok zinciri kullanıyor.

Powerledger’in en önemli amacı; enerji alışverişini demokratik bir hale getirmek ve aracıların işlevini yitirmesini sağlamaktır. POWR projesine göre modern tasarıma sahip bir şebeke, enerjiyle alakalı ortaya çıkan problemleri çözüme kavuşturabilmek mümkün. Protokol, geleneksel enerji olanaklarına kıyasla daha sürdürülebilir ve daha düşük maliyetli çözümler sunabilmek adına güneş enerjisini ön planda tutuyor. Bu sayede bu vizyonla blok zinciri ağının gücüyle bir araya getirilebiliyor.

Powerledger projesinde geliştirici ekip, sistemin işlemesi ve enerji ödemelerinin yapılabilmesi için iki farklı block zinciri katmanı üzerinde araştırmalar yürütüyor. Bu katmanlar POWR ve Sparkz olarak bilinirken, POWR güvenliği üst düzeye çıkarıp yenilebilir enerjiyi ön planda tutuyor. Sparkz ise enerjini değerini tespit ederek bölgenin en düşük para birimine göre belirliyor.

POWR protokolü tüm dünya üzerindeki popülaritesini artırarak tam anlamıyla bir marka haline gelmeyi hedefliyor. Şimdilerde 11 farklı ülkede 30’u aşkın müşteri kapasitesine sahip olan protokol, merkezi olan Avustralya dışında ABD, Asya ve Avrupa kıtasında da dağıtımcı olmaya çalışıyor.

Powerledger Protokolü Nasıl Çalışır?

Powerledger projesi çeşitli işlevleri yerine getiren iki farklı katmanla çalışır. Bu blok zinciri katmanlarından kısaca bahsedecek olursak:

 • Ethereum Blok Zinciri: Bu blok zinciri işlevlerini halka açık olarak sağlıyor. Aynı zamanda ağın harici bir katmanı olarak faaliyet gösteriyor. Ethereum blok zincirinin asıl amacı küresel anlamda kullanılmakta olan Ethereum destekli katmanda satın alınması, satılması ve ticaretinin gerçekleştirilmesi mümkün olan POWR Coin’lerin kullanımı adına teknolojik destek sunmak olarak biliniyor.
 • EcoChain: Ethereum blok zinciri protokolün harici katmanı olarak nitelendirilirken, EcoChain ise bunun tam tersi karşılığı olarak değerlendiriliyor. Buna erişim, ağdaki coin’lerin elde tutulmasıyla sağlanıyor. Söz konusu olan özel konsorsiyum blok zinciri, Powerledger geliştirici ekibi tarafından tasarlandı. Üstelik bu katman, projenin ikinci yerel tokeni Sparkz Token’i de barındırıyor. Sparkz Token, gerek bireysel yaşam alanlarında gerekse özel işletmelerde elektrik üretimi sağlayan farklı işletmeleri bir araya getiren Powerledger arayüzüyle direkt olarak bağlantı kurabilmek adına tasarlanmıştır. Küresel anlamda büyük ölçüde aynı işlevi sağlayan bu ağda Ethereum blok zincirinin tam tersine EcoChain’i, belirli bir yerel alandaki enerji üretim şartlarına göre özelleştirebilmek mümkündür.

POWR Coin Fiyatı

Projeyle alakalı merak edilen birçok farklı konudan biri de POWR Coin fiyatıdır. Yazım esnasında 0.2126 dolardan işlem gören POWR Coin, yükseliş seyri gösteriyor. Geçmiş verileri incelediğimizde tarihin en yüksek seviyesine 2018 yılında ulaşan POWR Coin, Ocak 2018 döneminde 2.01 dolara ulaştığı gözlemleniyor. En düşük seviyeyse Mart 2020 döneminde gördüğü 0.03183 dolar olarak biliniyor.

POWR Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

POWR Coin satın almanın mümkün olduğu pek çok farklı kripto para borsası bulunur. Bu borsalardan bazılarına örnek göstermemiz gerekirse;

 • Binance
 • Bithump
 • Coinbase Exchange
 • KuCoin
 • Gate.io
 • Bittrex
 • Kraken
 • Huobi Global

Söz konusu olan bu borsalardan herhangi birinde hesap oluşturan yatırımcıların hesap doğrulama işlemini yapması gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştiren her bir yatırımcı yeterli miktarda para yatırdıktan sonra kolaylıkla POWR Coin satın alabilme şansı elde edebilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir