Bitcoin Ajandası

QLC Chain Nedir? QLC Avantajları Nelerdir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. QLC Chain Nedir? QLC Avantajları Nelerdir?

QLC Chain Nedir? QLC Avantajları Nelerdir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
9 0

QLC Chain projesi Dağıtılmış Defter Teknolojisi aracılığıyla iletişim hizmetleri açısından güvenilir bir altyapı hazırlamak üzere tasarlanmış olan bir projedir. Yeni nesil bir zincir olmayı planlayan bu proje, çeşitli ayrıcalıklara sahip olmasıyla bilinir.

Kripto para piyasalarında merak konusu olarak karşımıza çıkan QLC Chain projesi, Network-as-a-Service platformu için halka açık olarak arz edilmiş bir projedir. Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde QLC Chain projesi ve projenin yerel tokeni QLC Coin’in detaylarından bahsettik.

QLC Chain Nedir?

QLC Chain Nedir?
QLC Chain Nedir?

QLC Chain projesi Network-as-a-Services (NaaS) niteliğinde yeni nesil zincir olmayı amaçlayan proje olarak ifade edilir. Üstelik bu proje geliştiricileri QLC Chain’i, gömülü Telekom yetisine sahip olan çok boyutlu blok kafes yapılı bir defter olarak tanımlar.

Platform, Telekom hizmetleriyle beraber entegrasyona yoğunlaşmış bir “Hizmet Olarak Ağ” (Network-as-a-Services) açısından halka açık bir zincir olmayı hedeflemektedir. Projenin bilinen en önemli özellikleri dağıtılmış faturalandırma, dağıtılmış güvenlik ve eşler artası adresleme gibi özelliklerdir. Bununla beraber SMS’i dijital çağa aktarmayı hedefleyen bu proje, bir çeşit SMS faturalandırma sistemine de sahiptir.

Projenin geliştirici ekibi, mevcut durumda iletişim endüstrisinin veri güvenliği ve güveniyle alakalı problemleri çözüme kavuşturmak için çalışmaktadır. Üstelik teknoloji alanındaki çevrelerle beraber ilgili tüm taraflara yarar sağlayacak bir çözüm için çalışmalar yürütmektedir.

QLC Chain Projesinin Amacı Nedir?

Platformla alakalı en çok merak edilen konulardan biri QLC Chain projesinin amacıdır. Projenin misyonu, iletişim hizmetleri konusunda hemen herkes açısından güvenilir ve güvenli bir zemin hazırlamaktır. Bununla beraber Distributed Ledger Technology (Dağıtılmış Defter Teknolojisi) sayesinde aradaki uçurum farkını azaltmayı ve ağ hizmetlerinden herkesin faydalanmasını sağlamayı da amaçlamaktadır.

Projenin Geçmişi

QLC Chain projesi; girişimci ruhuyla bilinen Telekom ve blockchain teknolojisi meraklısı tarafından geliştirilmiş olan bir projedir. Projenin geliştirici ekibi, genel olarak çipler, Telekom, P2P ağı, eSIM, şifre deneyimlerine sahip olan ve Silikon Vadisi, Çin ve Avrupa’da bir merkezi bulunan 20’yi aşkın geliştiriciden meydana gelir.

Projenin tam olarak yapısı, Telekom açısından çalışmaları genel bir blok zincirine derinlemesine entegre etme amacının belirlendiği 2017 yılında oluşturulmuştur. Fakat halka açık bir zincir olarak 2018 yılında piyasaya sürülmüştür.

QLC Chain Avantajları Nelerdir?

QLC Chain platformu hemen her hesabın çok boyutlu çapraz blok defter olarak da tanımlanabilmektedir. Bunun dışında Telekom hizmeti becerisiyle entegre edilen kendi defter zincirine sahip olmasını destekleyen bir projenin, Dolayısıyla QLC Chain avantajları da önemli bir etken olarak ön plana çıkarken, bu avantajları şu şekilde örneklendirebiliriz: 

 • Teknoloji Yeniliği: Proje kapsamında geliştirilen güvenlik ve güvenilir DLT mimarisi, akıllı sözleşme yönetimi için sanal makineler ve çok boyutlu Block Lattice mimarisini kullanır.
 • Teknoloji Avantajları: Yüksek seviyede ölçeklenebilir protokol, Telekom defteri anonimlik koruma, depolama ihtiyacını azaltmak açısından bölünen bir defter olmasıyla bilinir.
 • İş Avantajı: En önemli Çin Bulut İletişim sağlayıcılarından biriyle iş birliği yürütme şansı ve yeni start verilen Global SMS Faturalama protokolünü kullanmak adına pek çok farklı kurumsal müşteriyle çalışma olanağı mevcuttur.
 • İş Kavramı: QLC Chain, faturalama, güvenlik, adresleme, kimlik ve ödeme gibi çeşitli ağ kaynaklarını Telekom hizmetlerini tokenize ederek herkesin ağ hizmetlerinden faydalanmasını sağlar. Üstelik bu sayede para kazanılmasına da olanak sunar.

QLC Coin Nedir? QLC Coin Fiyatı ve Toplam Arzı

QLC Coin, protokolün yerel tokeni olarak tanımlanır. Protokolde kullanıcılarına önemli avantajlar sağlayan bu kripto para birimi, 2018 yılından bu yana çeşitli borsaların listesine yer almaktadır.

CoinMarketCap verilerine göre QLC Coin fiyatı yazım esnasında (27 Eylül 2022) 0,04456 dolar seviyesinden işlem görüyor. İşlem hacmi son 24 saatte yüzde 87,03 oranında artış gösteren QLC, şimdilerde 10,553,386.69 dolarlık işlem hacmine sahip. Üstelik piyasa değeri de yüzde 5,97 oranında yükselen bu varlık 10,336,636.88 dolar seviyesine ulaşmış durumda.

Diğer yandan QLC Coin’in kripto piyasasında dolaşımdaki arz miktarı 240.000.000 adet olarak bilinirken, toplam arz miktarıysa 600.000.000 adet olarak biliniyor. Maksimum arzı hakkındaysa herhangi bir veri bulunmuyor.

QLC Coin Yorumları ve Gelecek Tahminleri

QLC Coin’in gelecek vadettiğini düşünen birçok yatırımcı, farklı bir bakış açısıyla yaklaşım sergiliyor. Genel olarak QLC Coin yorumlarına baktığımızda, birçok uzman ve yatırımcı kısa vadeden ziyade uzun vadede umut verici bir proje olabileceğini düşünüyor. Fakat bu durum olumsuz bir yorum olarak değerlendirilmezken, QLC Coin’in daha çok uzun vadeli bir yatırım aracı olabileceği düşünülüyor.

Diğer yandan QLC Coin, uzun zamandır piyasada işlem görmesine karşın güven veren bir varlık olarak nitelendiriliyor. Yatırımcıların bu varlığın neden kısa vadede getiri sağlayamayacağını anlayabilmek adına geçmiş fiyat analizlerini incelemek gerekiyor.

QLC Coin Nereden ve Nasıl Satın Alınır?

QLC Coin’in nereden ve nasıl satın alınacağı da ayrı bir merak konusu olarak karşımıza çıkmaktadır. QLC Coin’i pek çok farklı kripto para borsasının listesinde bulabilmek mümkün olurken, bu borsaları şu şekilde örneklendirebiliriz:

 • Binance
 • Gate.io
 • Bittrex
 • CoinDCX
 • Bitbns

Söz konusu olan bu kripto para borsaları piyasaların en büyük ve en güvenilir borsaları arasında yer aldığından, herhangi birini tercih ederek QLC Coin satın alabilirsiniz.

QLC Coin satın alabilmek için söz konusu borsalardan herhangi birinde hesap oluşturmak ve kimlik doğrulaması gerçekleştirmek gerekir. Bu gibi işlemlerin ardından doğru paritede hesabına para yatıran yatırımcılar, QLC Coin satın alma emri oluşturarak bu kripto para birimine sahip olabilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir