Bitcoin Ajandası

Ripple Avantajları Nedir? Ripple Nerelerde Kullanılır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Ripple Avantajları Nedir? Ripple Nerelerde Kullanılır?

Ripple Avantajları Nedir? Ripple Nerelerde Kullanılır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Ripple avantajları arasında ağ üzerinde çalışmaya adapte edilmiş bir kripto para birimi olan XRP, piyasa değerine göre devamlı bir şekilde ilk 10 kripto para birimi içinde listelenmektedir. Ağ, değişimin düzgün olarak geçtiğini hızlıca onaylama yeteneğine sahip olduğundan, Ripple’ın bir işlem sırasında taraflar arasında güvenilir bir aracı görevi üstlenmesi bir başka avantajıdır.

Ripple Avantajları

Ripple Avantajları
Ripple Avantajları

Kullanıcılar Ripple avantajları sayesinde ağ üzerinden herhangi bir işlem yaptıklarında, ücret az miktarda XRP ödemesinde bulunurlar. Ripple avantajları içinde ekonomik oluşundan da bu açıdan bahsedilebilir.

Ripple, değişik türdeki geleneksel para ve kripto para birimlerinin yanında altın gibi emtialar için de alışverişi kolay hale getirmesiyle bilinmektedir.  Ripple avantajları arasından öne çıkanları maddeler halinde sıralayalım:

 • Ripple, varlık ve para transfer işlemlerinde blockchain teknolojisiyle çok ekonomik ve çok kısa sürelerde uluslararası gönderim olanağı sağlar.
 • Piyasa değerinin en yüksek konumdaki üçüncü kripto para olması ve çok yüksek bir işlem hacmine sahip bulunması farklı borsalar üzerinde işlem görmesini sağlamaktadır. Böylece erişilebilirlikte artış meydana gelmektedir.
 • Bitcoin gibi merkeziyetsiz kripto para değerlerinin tersine, değerinin kâr eden bir şirketten etkilenmesi Ripple’ı diğer kripto para değerlerinden farklı tutan en önemli özelliğidir.
 • Büyük ödeme sistemleri sağlayıcısı olarak bilinen firmalar ve bankalarla yaptığı anlaşmalarla her geçen gün değerini artırmayı sürdürür.

Ripple Dezavantajları

2020 senesinde SEC, XRP’nin piyasaya sürüleceği zamana karar verme yetkisinden ötürü firmanın onu menkul kıymet olarak kaydetmesi gerektiğini öne sürerek Ripple’a karşı dava açmıştı. Bu durum bir çözüm bulana kadar sistemin kurumsal kullanımında yavaşlama söz konusu olabilir. Bu durumdan ötürü birkaç borsanın da XRP’yi listelemeyi durdurduğu biliniyor. 

Bitwave CEO’su olan Pat White, Ripple’in, baştan beri aslında SWIFT gibi çok popüler bir para transfer ağının yerini tutacak ya da başka şekilde büyük finans kurumları arasındaki yerleşim katmanını değiştirecek şekilde tasarlandığını söylüyor.

XRP’nin blok zincir sistemi, birçok kriptodan biraz farklı çalışmasıyla öne çıkıyor. Başka kripto para birimleri, işlem defterlerini ve doğrulama aşamalarını, karmaşık özellikli denklemleri hızlıca çözebilen herkese açmasıyla bilinir. Ancak defter sahiplerinin çoğunluğunun, eklenme için doğrulamayı kabul etmeleri şartından ötürü işlemlerde güvenlik ön plandadır. Böyle bir durum yerine XRP’nin Ripple ağı, bazı şeyleri merkezileştirme yoluna gider.

Ripple, herkesin doğrulama yazılımını indirme imkanı bilinirken kullanıcıların kendilerini daha güvende hissettikleri katılımcılarla iletişimde bulunarak işlemlerini doğrulamakta kullanacakları benzersiz düğüm listelerini muhafaza eder.

Ripple, liste için doğrulayıcılardan hangisinin onaylanacağına karar verir ve doğrulama düğümlerinden 6’sını oluşturur. Bunun yanında kullanıcılar bu listeden çıkma hakkına sahiptir. Kendilerine ait güvenilir doğrulayıcı listeler meydana getirmek yerine, Ripple destekli doğrulayıcıları işlemlerinden tamamen kaldırma imkanı da söz konusudur. Bu, ağın, Ripple’a gerek olmadan dahi işlemleri onaylamayı sürdürmesine izin hakkı tanıyacaktır.

Yeni işlemler yapıldıkça doğrulayıcılar, defterlerini her 3 ila 5 saniyede bir güncelleyerek başka defterlerle eşleşmesinden emin olur. Bir uyumsuzluk söz konusuysa yanlış gidenin ne olduğunu bulmaya çalışırlar. Bu yöntem, Ripple’ın, işlemleri güvenli ve verimli olarak doğrulamasına imkan tanır ve böylece Bitcoin gibi farklı kripto para birimleri üzerinde bir avantaj elde eder.

Ripple ve XRP’yi Nasıl Kullanabilirsiniz?

Ripple avantajları arasında XRP’yi başka dijital para birimleri gibi işlemler için ya da aktif bir yatırım olarak kullanmak mümkündür. Ripple ağını para alışverişi gibi başka işlemlerde kullanmak mümkündür.

Dolar, euroyla takas edilmek isteniyorsa önce dolar, Ripple ağı üzerinde XRP ile değiştirilebilir ve sonrasında döviz bozdurma işlemini doğrudan bir banka ya da para bozdurma borsası vasıtasıyla yapmaktansa bunları euro satın almak için kullanmak mümkündür. Bu, bankaların ve havale kuruluşlarının isteyeceği yüksek ücretleri ödemeye göre çok daha hızlı ve daha ekonomik bir seçenek olarak öne çıkar.

Ripple Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ripple’ın, diğer kripto para birimlerinin tersine madenciliği ya da üretimi yapılması mümkün olmamaktadır. Dolaşımda bulunan tüm Ripple değerlerinin şirket tarafından üretildiği bilinmektedir. Üretilen Ripple miktarının 100 milyar tane olduğu bilinmekle birlikte şirket, piyasaya yalnızca 40 milyar tane Ripple’ı sunmuştur.

Bitcoin ya da diğer kripto para birimlerinden değişik bir stratejiyi takip eden Ripple, madencilikten farklı olarak bir üretimi uygulamıştır. Üretilmiş olan Ripple’lar belirli aralıklar içinde piyasaya sürülmektedir.

Ripple ile Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ripple ile Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?
Ripple ile Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ripple avantajları haricinde Bitcoin arasındaki farkların ne olduğu merak edilmektedir. Bu açıklamayı maddeler halinde yapalım:

 • Bitcoin kripto parası bir merkeze bağlı durumda olmamasıyla bilinir ancak Ripple bir şirketin bünyesinde bulunur ve denetlenmeye tabidir.
 • Bitcoin’in transfer işlemlerinin 1 saniye içinde 4 işlem yapma özelliği bilinirken, Ripple transferlerinde 1 saniye içinde 1500 işlem yapılması en önemli farklardan biridir.
 • Transfer işlemlerinde alınan komisyon ücretlerinde Ripple, Bitcoin’e göre çok daha ekonomik durumda bulunur.

Ripple Nasıl Satın Alınır?

Türkiye üzerinden Ripple almak için Türk Lirası kullanarak sonuç almak çok kolay ve pratik bir durumdadır. Bir teknik bilgiye gereksinim duyulmadan Ripple satın almak mümkündür.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir