Ripple Nedir? Nasıl Alınır?

Ripple Nedir? Nasıl Alınır?

Kripto Para
Şubat 24, 2021 tarafından Faruk Keresteci
57
Geleneksel finans ve yatırım işlerinin tabanını oluşturan bankaların, para transferleri ve diğer işlemlere ilişkin uygulamaları günümüzde yetersiz ve yavaş kalmaktadır. Özellikle yurt dışı para transferi işlemlerinde kullanılan yöntemler ve yüksek orandaki işlem ücretleri yeni bir finans işletim yönteminin geliştirilmesini tetiklemiştir. Ripple, bu ve benzeri problemleri ortadan kaldırmaya yönelik olarak geliştirilmiştir. Blockchain tabanlı bir iletişim protokolü
Ripple Nedir? Nasıl Alınır?

Geleneksel finans ve yatırım işlerinin tabanını oluşturan bankaların, para transferleri ve diğer işlemlere ilişkin uygulamaları günümüzde yetersiz ve yavaş kalmaktadır. Özellikle yurt dışı para transferi işlemlerinde kullanılan yöntemler ve yüksek orandaki işlem ücretleri yeni bir finans işletim yönteminin geliştirilmesini tetiklemiştir. Ripple, bu ve benzeri problemleri ortadan kaldırmaya yönelik olarak geliştirilmiştir. Blockchain tabanlı bir iletişim protokolü olarak oluşturulan Ripple, bu özelliği ile dünyaya hızlı ve kolay işlem hizmeti sunmaktadır.

Bilindiği gibi blockchain sistemi dağınık ve şeffaf yapısı sayesinde oldukça avantajlı bir hizmet sunmaktadır. Özellikle, geleneksel yöntemlere oranla çok daha hızlı ve ucuz bir shizmet sunan Ripple, kısa bir süre içinde geniş bir kitle tarafından beğeni toplamayı başarmıştır. Bitcoin ağı ve Ripple kıyaslandığında Ripple ağının çok daha avantajlı olduğu söylenebilmektedir. Özellikle transfer hızı ve maliyet açısından çok üstün avantajlı hizmetler sunmaktadır. Ripple protokolü, sahip olduğu yapısı ve sunduğu hizmetler ile 1970’li yılların başında ortaya çıkan SWIFT sisteminin yerini almayı hedeflemektedir.

Kripto para biriminin başlangıçta kendi adı ile piyasaya sürüldüğü bilinen Ripple ağının, bugünkü kripto para birimi XRP’dir. 2018’de yılınnsa XRP ismi ve yeni logosuyla geliştirilen ve işlem görmeye başlayan XRP, Ripple’ın kazandığı güven ve başarıdan dolayı kısa zaman içinde dikkat çekmeyi başarmıştır. Ayrıca, yaklaşık 4 saniye gibi kısa bir sürede transfer işlemine izin veren XRP, bu yönü ile de oldukça cazip bir kripto para haline gelmiştir. Ayrıca, transfer ücretlerinin de oldukça düşük olduğu bilinmektedir. Ancak Ripple ağını kullanan banka ve ödeme kuruluşlarının, gerçekleştirilen işlemlerde XRP kripto para birimi ile işlem yapmadıkları da bilinmektedir.

Ripple-XRP Nasıl Alınır?

riplle alma
Ripple-XRP Nasıl Alınır?

Her kripto paranın satın alınma işleminde olduğu gibi, XRP sahibi olabilmek için de, bu kripto para ile işlemlere izin veren kripto para borsalarında yer almak gerekmektedir. Borsalara dahil olunması ile birlikte, kripto paranın saklanması ve depolanması için bir kripto para cüzdanı satın almak gerekmektedir. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından XRP satın almak mümkündür. Bunun için kripto para cüzdanında satın alınacak miktar ve fiyatta para bulundurmak gerekmektedir.

Oldukça düşük transfer ücreti ve hızlı transfer özellikleri ile en çok tercih edilen kripto paralardan biri olan Ripple-XRP, milyarlarca dolarlık piyasa değerine ulaşmıştır. Bu sayede de sektörün en gelişmiş ve büyük projeleri arasında yer almayı başarmıştır. Kripto paraların piyasaya sürülen miktarları ve işlem hacimleri ele alındığında, Ripple-XRP’nin ilk 10’da yer aldığı görülmektedir.

Ripple Mining (Ripple Madenciliği) Nasıl Yapılır?

Bilindiği gibi bitcoin ve birçok kripto para birimi ile madencilik işlemi yapılabilmektedir. Kripto para madenciliğinde, kullanıcılar çeşitli matematiksel formüllerin şifrelerini çözerek kripto para ödülü kazanmaktadır. Ancak Ripple madenciliği işlemi bu kripto para madencilik işlemlerine göre biraz daha farklıdır. Aslında Ripple protokolü madencilik işlemine izin vermemektedir. Dolayısı ile Ripple ile madencilik işlemi yapılamamaktadır. Bu sebeple, eğer kullanıcılar madencilik yapmak istiyorlarsa bitcoin gibi kripto paralar ile madencilik işlemini gerçekleştirmeleri önerilmektedir. Kazanılan kripto paralar XRP ile takas edilerek, XRP sahibi olunabilmektedir.

Ripple’ın Geleceği

Son zamanlarda, geniş bir alana yayılan ve uluslararası anlaşmalarla kendinden çok sık söz ettiren Ripple’ın kripto para birimi XRP’nin, yakııın bir gelecekte, kullanıcılar tarafından en sık tercih edilen kripto para haline dönüşeceği ön görülmektedir. Sahip olduğu avantajlı sistem sayesinde de bu ön görü şaşırtıcı değildir. Protokolü, vizyonu ve sahip olduğu avantajlı yanları sebebi ile dikkat çeken ve önemli ödeme kurumları ile iş birliği içinde olan Ripple’ın aynı zamanda çeşitli bankalar ile de çalıştığı bilinmektedir. Ripple çoğu zaman XRP ile karıştırılsa da XRP, Ripple ağının kripto para birimi olarak tanımlanmaktadır.

Proje ile alakalı olarak olumsuz eleştirilere de rastlanabilmektedir. Bu eleştirilerin başında, Ripple şirketinin arzın önemli bir kısmını elinde tutması bulunmaktadır. Yani herhangi bir merkezsizlik mevcut değildir. Her ay 1 milyar XRP emanet cüzdanından piyasaya sürülmektedir. Bunun bir sonucu olarak da arz ve talep kontrolsüz bir şekilde yönetilmektedir. Bu durum da XRP kripto parasının ilerleyişini sınırlandırmaktadır. Ancak, işleyişe ve sahip olduğu avantajlı yapıya bakıldığında, Ripple ağının yakın bir gelecekte, bitcoin ve ethereum gibi başarılar yakalayacağını söylemek mümkündür.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle