Bitcoin Ajandası

Risk Sermayesi Yatırımlarında Yüzde 70 Düşüş Yaşandı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Risk Sermayesi Yatırımlarında Yüzde 70 Düşüş Yaşandı!

Risk Sermayesi Yatırımlarında Yüzde 70 Düşüş Yaşandı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
9 0

Kripto şirketlerinin risk sermayesi yatırımlarında ciddi bir düşüş yaşandı. Elde edilen bilgilere göre yatırımlar son bir yıl içerisinde yüzde 70 düşüş gösterdi.

Kripto veri sağlayıcısı şirket RootData’dan elde edilen verilere göre kripto para şirketlerinin risk sermayesi olarak gerçekleştirdiği yatırımlarda keskin bir düşüş yaşandı. Kurumsal şirketlerin bu alanda yaptığı yatırımlar son 1 yıl içerisinde yüzde 70 oranında gerileme gösterdi.

2022 Haziran döneminde bu alanda yapılan yatırımlar, 149 turda 1,81 milyar dolara ulaştı. Fakat 2023 yılının aynı döneminde bakıldığında risk sermayesinin 83 projede 520 milyon dolara gerilediği gözlemlendi.

Risk Sermayesi Yatırımları Düşüş Gösteriyor

Risk Sermayesi Yatırımları Düşüş Gösteriyor
Risk Sermayesi Yatırımları Düşüş Gösteriyor

Kripto para projelerinin başlangıç ya da finansman turuna sağlanan katılım son 1 yıl içerisinde ciddi bir düşüşle karşılaştı. Bu yıl sadece 83 projeye katılım sağlanırken, bunlara aktarılan fon 520 milyon dolara ulaştı. Bir önceki döneme nazaran fon miktarı, yaklaşık olarak 3 katı düşüş gösterdi.

Veri sağlayıcısı şirket RootData, fon miktarında artış yaşanmasına karşın Venture Capital’leirn yöneliminde düşüş olduğunu gözler önüne serdi. 2022 Eylül döneminde 2 milyar dolar civarında bir risk sermayesi yatırımıyla rekor döneme işaret etti.

Kripto para piyasalarında yaşanan mahkeme süreçleri ve iflas gibi durumlar, risk sermayelerine yönelik yatırımları da olumsuz yönde etkiliyor. Buna rağmen rekor bir yatırım toplayan Aptos, Arbitrum ve Optimism gibi potansiyel projeler risk sermayesi yatırımları için iştah kabartıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir